Проблем со кочење и црн екран

Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Имам еден проблем ... значи компјутерот скроз ми се укочува и се појавува црн екран ( некогаш бара рестарт некогаш самото за едно 6-7 секунди се поправа ).

Ова најчесто се случува кога користам некоја 3д апликација како игри итн.. но исто и кога работам..а ова ми прави голема заебанција пошто кога ќе се укочи цела работа ми ја носи у три лепе.

Температурата на графичката е океј...компјутерот нема вируси ни малвари....сега рамот незнам дали може до него да биде ( али не ми се верува затоа што како што нагласив погоре кога се поправа само после 6-7 секунди понекогаш пишува display driver has stopped responding and has recovered ... а и графиките се чудни дур не го рестартирам компјутерот ) Дали може до напојувањето исто да биде ?
Фала однапред
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
А конфигурација и оперативен систем може ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
1. Која графичка?
2. Кои драјвери?
3. Наведи ја конфигурацијата?
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
А конфигурација и оперативен систем може ?
CPU: Intel Core 2 Quad Q8300 @ 2.50ghz
Motherboard: Intel DP43TF
Ram memory: 4GB DDR2 RAM
GPU: Sapphire ATI PCX HD 6770 1GB GDDR5 HDMI/DVI/DP
PSU: PSU 450W Real Power InWin


Windows 7 Ultimate x64 bit

Psyside

Со сите верзии на драјвери ми се јавува овој проблем...моментално ги имам најновите.
--- надополнето: 28 април 2013 во 19:40 ---
Исчисти го од прашина и мене така ми праеше пред да го зачистам.
Го направив ова пред едно месец дена али пак продолжи исто
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ај пробај скенирај го со driver genius ( од замунда имаш портабл верзија супер работи ) и види некој драјвер дан ти фали а иначе супер си е компјутеров , хардверски не смее тоа да го прави
 

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Види со драјверите ова што ти напиша GeGo.И пробај тестирај го рамот, брзо ќе иде на 4GB.Саат време работа одприлика ништо не те кошта.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Тоа е до графичката , истото и мене ми се прави понекогаш кога ќе уклучам НБА 2к13 .
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
1. Симни ја алаткава.

2. Избриши ги драјверите од контрол панел - рестарт.

3. Стартувај ја алатката, избриши ги драјверите - рестарт.

4. Симни ги и инсталирај ги овие - рестарт.

Тоа е тоа.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Ај пробај скенирај го со driver genius ( од замунда имаш портабл верзија супер работи ) и види некој драјвер дан ти фали а иначе супер си е компјутеров , хардверски не смее тоа да го прави
Напрајв скенче...ми најде 6 драјвери што се застарени ( што стварно не ми е јасно како барем драјверите ги држам апдејтнати :) )...али чисто сумњам дека ќе го поправи проблемот.
--- надополнето: 28 април 2013 во 19:53 ---
Види со драјверите ова што ти напиша GeGo.И пробај тестирај го рамот, брзо ќе иде на 4GB.Саат време работа одприлика ништо не те кошта.
memtest86 добар е ?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Напрајв скенче...ми најде 6 драјвери што се застарени ( што стварно не ми е јасно како барем драјверите ги држам апдејтнати :) )...али чисто сумњам дека ќе го поправи проблемот.
--- надополнето: 28 април 2013 во 19:53 ---

memtest86 добар е ?
Златно xp бе брат :) ... мој совет
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
1. Симни ја алаткава.

2. Избриши ги драјверите од контрол панел - рестарт.

3. Стартувај ја алатката, избриши ги драјверите - рестарт.

4. Симни ги и инсталирај ги овие - рестарт.

Тоа е тоа.
Линкот под број 4 e invalid
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не е проблемот до драјверите, ќе те разочарам друже - али графичката полека почнува да ти „рика“. Не мора да значи дека ова е толку лошо како што звучи. Јас имав HD3850-ка со слични проблеми и уште веднаш, пред да пишеш, знаев дека станува збор за ATI графичка.

Она што можеш да го направиш е да одиш во Overdrive панелот од Catalyst Control центарот и да ја намалиш брзината на јадрото за некои 50-тина херци. Вака јас го решив мојот проблем, инаку немаше чаре. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
http://www.guru3d.com/files_get/amd_catalyst_13_1_whql_download,1.html

Златно xp бе брат :) ... мој совет

:facepalm:


Не е проблемот до драјверите, ќе те разочарам друже - али графичката полека почнува да ти „рика“. Не мора да значи дека ова е толку лошо како што звучи. Јас имав HD3850-ка со слични проблеми и уште веднаш, пред да пишеш, знаев дека станува збор за ATI графичка.

Она што можеш да го направиш е да одиш во Overdrive панелот од Catalyst Control центарот и да ја намалиш брзината на јадрото за некои 50-тина херци. Вака јас го решив мојот проблем, инаку немаше чаре. :)

Истото ми се има случувано на 2 нормални карти, во голем број од случаите е проблем со драјвер, во другите случаи се работи за расипани карти т.е. пред расипување - дали енкодерот е отиден, или некој врам модул не се знае.
 

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Напрајв скенче...ми најде 6 драјвери што се застарени ( што стварно не ми е јасно како барем драјверите ги држам апдејтнати :) )...али чисто сумњам дека ќе го поправи проблемот.
--- надополнето: 28 април 2013 во 19:53 ---

memtest86 добар е ?
Да топ e memtest и јас го користам него, вози го :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom