Проблем со кочење и црн екран

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Ако си ја имал таа верзија, ставај 13.4, методот кој ти го објаснив мора да го запазиш.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Јас обично со контрол панел + CC cleaner го средувам стариот драјвер пред да го ставам новиот така да чисто сумњам дека ова ќе делува али ќе пробам .
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Јас обично со контрол панел + CC cleaner го средувам стариот драјвер пред да го ставам новиот така да чисто сумњам дека ова ќе делува али ќе пробам .
Ccleaner не е ни 1/10 темелен како алатката, ако се случува пак истиот проблем, ќе ти дадам малце постар драјвер, кој ќе го инсталираш следејќи ја внимателно процедурата која ја наведов, ако и со тој го прави истото останува формат. Ако и форматот не го среди проблемот, нова карта.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Вака сега фала на сите совети што не ги имав направено...ќе видиме дали ќе делуваат ќе ве известам.


А инаку го отворив прееска куќиштето да го исчистам...и викам ај да ја отворам и преградата кај напојувањето....и што да видам






Дали ова значи дека ми бутнале кинеско напојување од 350 W ???
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Сега остави го тој проблем или поточно евентуален проблем со напојувањто на страна, кажи дали го следеше методотот кој го наведов и дали сеуште проблемот се случува?
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Да сеуште се случува а сите совети на темава ги искористив :unsure:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Формат....ако прави пак, тогаш во игра влага напајањето и самата графичка.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Проблемот беше во едната плоча од рамот(Acer) најверојатно не е компатибилна со самата матична или па со другата плоча рам (Kingston )....e сега останав на само 2 гб рам јес да нe кочи скроз али компјутерот ми е спор као онакво...

Е сега ми е дали вреди да купуем нов рам или па подобро е комплетно нова конфигурација ( 27-28 илјади иам сега за сега на располагање)
Моменталната конфигурација е
CPU: Intel Core 2 Quad Q8300 @ 2.50ghz
Motherboard: Intel DP43TF
Ram memory: 4GB DDR2 RAM ( Минус плочата така да уствари иам 2GB RAM)
GPU: Sapphire ATI PCX HD 6770 1GB GDDR5 HDMI/DVI/DP
PSU: PSU 450W Real Power InWin




Исто дали ќе се фати поевтино готова конфигурација...или па сам да го изградам дел по дел...али пак ми е шубе да го градам пак да не испаднат вака некомпатибилни делови па после да се пушам xD
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Нова конфигурација, мада зависи од тоа што правиш со pc-то.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Нова конфигурација, мада зависи од тоа што правиш со pc-то.
Па ако се нафатам да купувам нова конфигурација...сегашнава би ја користел за работа итн ( би го вратил назад рамот пошто кочеше само на захтевни 3d апликации )...а новата би била за гејминг и рендерирање. Би можел да го зголемам буџетот до 32 илјади али пак ми е шубе сам да го градам пак да не испаднат некои некомпатибилни делови.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Не се проблем деловите, поготово со новите матични/процесори и мемории.

Ако ти треба помош во избор, прати ми пп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom