Проблем со звук на Ubuntu 11.04

alex_death

To be or not to be!
Член од
10 октомври 2008
Мислења
583
Поени од реакции
90
И преинсталирањево не помогна :(
Али еве, најдов матична и звучна :D
Матична: 865PE - A
Звучната ми е onboard :)

Благодарам многу!
--- надополнето: Sep 23, 2011 8:59 PM ---
Update: Звучна onboard Realtek AC'97 :)
Драјверите за реалтек се веќе вградени во кернелот, за проблемот да е со матичната - тешко. Ќе побарам на нет нешто друго, ако не направи си акаунт на https://launchpad.net/ и пријави го проблемот таму, некој ќе има друга идеа. :)
 
W

WildChild

Гостин
Драјверите за реалтек се веќе вградени во кернелот, за проблемот да е со матичната - тешко. Ќе побарам на нет нешто друго, ако не направи си акаунт на https://launchpad.net/ и пријави го проблемот таму, некој ќе има друга идеа. :)
Благодарам, еве се регистрирам :)
 
Член од
30 август 2011
Мислења
22
Поени од реакции
5
i jas imam problemi i so linux mint i so drugite sistemi an linux. probav na 101 nacin no ne uspev da go resam problemot. ako ste nasle nekoe resenie ve molam prilozete :)
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Код:
wget http://www.alsa-project.org/alsa-info.sh -O alsa-info.sh && bash alsa-info.sh
Копирајте го ова во вашиот терминал и постирајте го овде линкот од резултатите, па да видиме што точно се случува со звукот во вашиот оперативен систем.
 
W

WildChild

Гостин
Код:
wget http://www.alsa-project.org/alsa-info.sh -O alsa-info.sh && bash alsa-info.sh
Копирајте го ова во вашиот терминал и постирајте го овде линкот од резултатите, па да видиме што точно се случува со звукот во вашиот оперативен систем.
http://www.alsa-project.org/db/?f=67b971be8ee8d40924dc8b005dec2608e02a8c15
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Пробај додади го на крајот на датотеката
Код:
gksu gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
следниов текст:
Код:
options snd-hda-intel ac97_codec=1
options snd-hda-intel model=3stack
па рестартирај го компјутерот и ако не ти успева, направи го истото со model=3stack-660 наместо 3stack.
 
W

WildChild

Гостин
Брат, дај ми skype да се разбериме ко луѓе :D
--- надополнето: Sep 24, 2011 5:12 PM ---
skype username: e-dayteam
 
Член од
30 август 2011
Мислења
22
Поени од реакции
5
ehejjj :))) sto bidna go sredivte ili.... nisto od biznisot ???
 
W

wernstrom

Гостин

Пробај да го надоградиш pulseaudio до најновата верзија:
Код:
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-audio-dev/pulse-testing
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
 
W

WildChild

Гостин
Го одинсталирав :D
--- надополнето: Oct 6, 2011 12:59 PM ---
Иначе фала за постот :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom