Проблем со Вентилација во тоалет.

Член од
12 март 2009
Мислења
19.168
Поени од реакции
14.832
се појави истиот проблем кај синот во новиот станм не е уселен... централната вентилација е фи 100 и е далеку од кај што треба, а аспиратор сака да земе 150мм. Има солуција дупење од внатре отвор 150, не е бетон, ѕид со изолации 27цм, ставање жалузина 150 од надвор, со силикон, немаме алпиниста да се кали и буши за штрафчиња. Проблем е и што е мал просторот за дупчење од внатре, поради бетонска греда на 25цм од ѕидот, ќе мора со обична дупчалка.
Има и друг ѕид, преграден, тој води под кровот, лесен за дупчење ама се плашиме да не погодиме дрвена греда од косиот кров. Има можност да се води црево 150мм едно 2метри низ просторот под кровот а од другата страна е наш балкон, од таму да се стави жалузина...повеќе работа, ама не се чачка надворешна фасада и изолација и полесно е дупчењето само да има план како се дрвените греди и стилбови во кровот, да не дојде дупката на дрвен стиоб или греда... може требаше оваа работа кога ја поставуваше мајсторбклимата на кровот... 3та солуција е да се прошири централната дупка фи100 во правоаголна 100х200 и да се направи лимен преоден елемент од правоаголник на круг 150мм, ама сега во Скопке нема Лимари, треба во друг град да одам да барам..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom