Проблем со Вентилација во тоалет.

Член од
22 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите.

Потребна ми е мала помош .Купив нов стан ,но има еден проблем со тоалетите , поточно со цевките кои служат за вентилација каде што се поврзани аспираторите. Комшијата над мене на истата цевка има поврзано аспиратор од кујна и кога готви цела миризба ја враќа кај мене.

Бидејќи со инвеститориве не можеме да се разбереме ,потребна ми е помош да најдам мајстор што ги работи овие работи. Ако некој се разбира во оваа област да ми каже што мајстор треба да барам би му бил благодарен.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
14.996
Поени од реакции
25.102
Проблемот е што и ти и комшијата сте врзани на иста цевка. Не верувам дека мајстор може да направи многу тука, сем ако не планираш да пушташ посебна за себе.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.167
Поени од реакции
14.830
Здраво на сите.

Потребна ми е мала помош .Купив нов стан ,но има еден проблем со тоалетите , поточно со цевките кои служат за вентилација каде што се поврзани аспираторите. Комшијата над мене на истата цевка има поврзано аспиратор од кујна и кога готви цела миризба ја враќа кај мене.

Бидејќи со инвеститориве не можеме да се разбереме ,потребна ми е помош да најдам мајстор што ги работи овие работи. Ако некој се разбира во оваа област да ми каже што мајстор треба да барам би му бил благодарен.
има многу такви сслучаеви, архитектот не предвидел посебна вертикала... аако ти се блиску тоалетите до надворешен ѕид може и отвор да направиш, но проблем е да не се оштети изолацијата и фасадаата... јас на зграда од пред 17г, каде е цигла, направив отвор и ставив на надворешниот ѕид решетка со жалузина, убаво дојде, а до нејзе водев цевка од аспираторот, слично може и од аспираторот во тоалет, само може ќе треба посилен... треба да се види како е..
Друго поедноставно решение е ако можеш да вградиш НЕПОВРАТНА КЛАПНА после твојот аспиратор во тоалет, ама клапните се за вертикална уградба, не знам дали има за хоризонтална
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.442
Поени од реакции
5.422
Здраво на сите.

Потребна ми е мала помош .Купив нов стан ,но има еден проблем со тоалетите , поточно со цевките кои служат за вентилација каде што се поврзани аспираторите. Комшијата над мене на истата цевка има поврзано аспиратор од кујна и кога готви цела миризба ја враќа кај мене.

Бидејќи со инвеститориве не можеме да се разбереме ,потребна ми е помош да најдам мајстор што ги работи овие работи. Ако некој се разбира во оваа област да ми каже што мајстор треба да барам би му бил благодарен.
Osven ventilator na krov na izlez na vertikalata, sto ne znam kolku e prakticno izvodlivo - nema drugo resenie...

PS. Ako gledas optimisticki, dobro e sto ne e poloso - toaletot na komsijata da vraka mirizba vo tvojata kujna...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.204
Низ вентилационата шахта ако има место спуштете ф100 цевка до твојот тоалет и решен проблем.
Ама има многу проблеми, треба качување на кров, па дали има место, дали ќе погодите до кај тебе и ако не е хантер даглас таванот во wc то треба да ја кршите плочата . Како да земеш зезната работа, поради глупи изведувачи. Пишав во друга тема, секоја зграда скоро го има тој проблем. Не научи маЌедончето што е вентилација.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.013
Поени од реакции
1.110
и да го решиш овој проблем ќе ти испадне друг (верувај утре ќе ти истураат вода, ќе тресат и фрлаат ѓубре кога не е прифатливо време за тоа...) и така до недоглед, проблемот е во несовесни-от/те сосе-д/и!

главното прашање е зошто идиотот го поврзал аспираторот од кујната на вентилацијата за wc, ќе речеш па нема за кујната вентилација ама тоа е тогаш негов проблем и така он ќе треба да бара решение а не како сега ти.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.251
Поени од реакции
3.600
Позади твојот аспиратор не може да се монтира од овие решетки што се затвораат сами кога не работат?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.204
и да го решиш овој проблем ќе ти испадне друг (верувај утре ќе ти истураат вода, ќе тресат и фрлаат ѓубре кога не е прифатливо време за тоа...) и така до недоглед, проблемот е во несовесни-от/те сосе-д/и!

главното прашање е зошто идиотот го поврзал аспираторот од кујната на вентилацијата за wc, ќе речеш па нема за кујната вентилација ама тоа е тогаш негов проблем и така он ќе треба да бара решение а не како сега ти.
Не е соседот кабает, штедат на вентилациони цевки изведувачите и инвеститорите. По норми секој извод(wc,кујна... треба да си има посебна цевка во вентилационата шахта. Ако се малку катови и станови се води до кров, ако е поголема зградурина на последната плоча се собираат во еднен голем вентилационен извод со вентилатор, кој ќе ја подобри циркулацијата и сето тоа пак на кров со оџак и заштита одозгора. Е ама тоа е трошок и астрономска физика за нашиве градители(па и нема многу фирми специјализирани за тоа) и се крпи кој како знае, се остава на природан вентилација, не се прави извод од подрумот него од приземјето и кога ќе падне притисокот таквата вентилација враќа назад.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.319
Поени од реакции
4.869
Подобро да ти смрди одошто да ти капи.. Додуша не. Поарно да ти капи :)

2pic308dc0c6.jpg
Кај мене е единечна цевка сите станови се една цевка за 3-4 стана по вертикала. само кај мојот посебна цевка од купатило до покрив. Нема смрдеа, нема звуци на прдежи и карање али течииии

Ко ќе падни надвор 3-4'C па на доле се ствара кондензација во цевките... Надвор ладен воздух внатре топол и капе од кај вентилаторот, па ќе си ставиш кутивче од сладолед да ја чека водата.. За 24 сати и пола литар вода се цеди.
Ставав клапна ко таа горе на сликата за кујнски аспиратори пошто немаше ништо.. Демек да не влегува студен воздух ама не помага.
Сега ко ќе ми текне да пробам да купам да обложам цевката со воа
aluminum-foil-finish-flexible-duct-500x500.png
Moж ќе запри капењето?!
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.167
Поени од реакции
14.830
Ventilator aksijalno postaven moze bi pomognal, ne mora mnogu jak i moze na tajmer, od 08 do 20 h da si dufka.
20 Wat e dovolno, neka mu duva u kujna :D
ако може аксијално да постави вентилатор (право нагоре да дува), се става клапна на него, 5омкд е и доста ќе помогне... всушност не може он да влезе во главниот канал, тују да стаи од дупката колено а на крајот вентилатор со клапна над него, како аспиратор во кујна старите...
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Здраво на сите.

Потребна ми е мала помош .Купив нов стан ,но има еден проблем со тоалетите , поточно со цевките кои служат за вентилација каде што се поврзани аспираторите. Комшијата над мене на истата цевка има поврзано аспиратор од кујна и кога готви цела миризба ја враќа кај мене.

Бидејќи со инвеститориве не можеме да се разбереме ,потребна ми е помош да најдам мајстор што ги работи овие работи. Ако некој се разбира во оваа област да ми каже што мајстор треба да барам би му бил благодарен.
имаш вентилатори со неповратна решетка..таков измонтирај си за во зграда најдобро
 

Kajgana Shop

На врв Bottom