Проблеми на работа

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.788
Ако ти сметаат "досетките" тоа се работи што се учат во основно и средно за како да се справиш со вербални силеџии. Ако не си навикната да те закача некој, нормално дека ова ќе го сфаќаш толку трагично. Враќај им со иста мера, и апсолутно не се замарај, не си дете од 10 години за да не можеш сама да се справиш со таквите.
Абе види, не сите реагираат исто на исти работи. Ти може реагираш "детски" на нешто друго, некој на нешто трето. Сите си имаме flaws. Луѓе сме нели.

Тебе може ти смета нешто друго што е глупо за мене на пример (ко да речеме има луѓе на кои им
сметаат колеги пушачи и активно влегуваат во конфронтација ради миризбата).

Така да, сакав да те поправам... не значи дека ако човек можеби претерано сфаќа "досетки" или ако реагира емотивно дека треба да се врати у 4то оделение. Едноставно таква си е типката.
И тебе ти смета нешто бејзик што се учи у средно/основно, само што тоа тебе не ти изгледа така, ме разбираш. Сите сме различни и мора многу компромиси за да функционираме у дадена квадратура и време.

На темата - Очигледно девојкава е интроверт, и влага у хиенска средина каде што некои од ликовите се нарцисоидни болесници кои се очигледно under threat. Мој совет би бил, да си кажеш све што РАЦИОНАЛНО ти смета (неможеш на некого да му ги диктираш навиките за ти да достигнеш оптимална функционалност, јеби га, но можете да најдете common ground за некои прашања), - чисто колку да ти е полесно, да им дадеш до знаење и за да не сфатат хиените дека си слабак и да те злоупотребуваат во иднина.
Не за друго, за тебе е подобро, пошо ако не се искажеш, тоа ќе тлее до одреден момент во тебе, ќе го обработуваш, и кога ќе ти дојде преку глава(онака апла, а верувај ќе дојде до таков момент), па после да им се развикаш ептен и ќе си напраиш негативно искуство и со нив и со самата себе(пошо во суштина си претпоставувам мирољубива).
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Абе види, не сите реагираат исто на исти работи. Ти може реагираш "детски" на нешто друго, некој на нешто трето. Сите си имаме flaws. Луѓе сме нели.

Тебе може ти смета нешто друго што е глупо за мене на пример (ко да речеме има луѓе на кои им
сметаат колеги пушачи и активно влегуваат во конфронтација ради миризбата).

Така да, сакав да те поправам... не значи дека ако човек можеби претерано сфаќа "досетки" или ако реагира емотивно дека треба да се врати у 4то оделение. Едноставно таква си е типката.
И тебе ти смета нешто бејзик што се учи у средно/основно, само што тоа тебе не ти изгледа така, ме разбираш. Сите сме различни и мора многу компромиси за да функционираме у дадена квадратура и време.

На темата - Очигледно девојкава е интроверт, и влага у хиенска средина каде што некои од ликовите се нарцисоидни болесници кои се очигледно under threat. Мој совет би бил, да си кажеш све што РАЦИОНАЛНО ти смета (неможеш на некого да му ги диктираш навиките за ти да достигнеш оптимална функционалност, јеби га, но можете да најдете common ground за некои прашања), - чисто колку да ти е полесно, да им дадеш до знаење и за да не сфатат хиените дека си слабак и да те злоупотребуваат во иднина.
Не за друго, за тебе е подобро, пошо ако не се искажеш, тоа ќе тлее до одреден момент во тебе, ќе го обработуваш, и кога ќе ти дојде преку глава(онака апла, а верувај ќе дојде до таков момент), па после да им се развикаш ептен и ќе си напраиш негативно искуство и со нив и со самата себе(пошо во суштина си претпоставувам мирољубива).
Не и реков јас да се врати во четврто одделение, не си ги сфаќајте толку при срце работите.
Јасно ми е мене дека сме сите различни, па и различно реагираме на исти работи, само што ова е проблем којшто ако не го надминеш, секогаш ќе ти смета. А секако дека луѓето не може да ги смени она, туку самата треба да се смени ако и смета тоа понашање кон неа, зашто очигледно ја задеваат бидејќи има таков став од кои они си мислат дека може да поминат со тоа задевање.
Ако не смени малце, на наредна работа пак ќе се жали на шефот после првиот месец.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
...новодојдениот на работно место каде има уште 4,5 бироа секогаш ќе пречи, па колку да си симпатична, работлива и друштвена едноставно ти им си конкуренција, а со конкуренцијата само на таков начин да се деморализира личноста, по можност и елиминира од работната организација правејќи ти го работниот ден пекол да сама се откажеш, ама тоа никако нема да го сториш „така се кали челикот “ ...
...и доколку ја имаш подршката од „главниот“ апсолутно треба да бидеш инертна на нивните оговарања и нивното незгодно однесување кон тебе, по можност да им дадеш до знаење дека ти можеш сама и истите не ти требаат, ниту за кафе ниту за работа, па ниту за едно добро утро ако тие се „дигнати“...
...биди строга, не се отварај, подобро ТИ дознај ги нивните слаби страни и проблемите во животот, отколку ти да се отвориш кон нив и доколку те оговараат и те понижуваат отворено пред тебе тогаш пушти го малку адреналинот викни малку, често вакви колешки се плашат од силни личности макар била помала и понеискусна од нив нема да ризикуваат да не дојде до ушите на директорот, но никогаш немој да ги омаловажуваш и вреѓаш макар била во право имај ниво, ниту овде не ги нарекувај „гуски“ ...високото ниво ќе ги отепа, ако се спуштиш доле на нивно ниво ќе станеш иста како нив или ќе те смачкат со солзи на очи!...
...но не кажа колку се стари тие колешки? значи ако се со поголем стаж од тебе и доста повозрасни не смееш да се ставаш на ист кантар со нив, а како гледам им го мериш времето за цигара споредбено со твојата пауза. ако ти е ова прво работно искуство треба да работаш ем повеќе, ем поточно, ем да не се споредуваш, а ако се многу постари од тебе нема тука што да бараш правдина, како што е бруцош, како што беше „гуштер“ во војска ...така и ТИ ! :backa:
уфф да бев некој работен ден со нив :zloo:
п.с.
...но со мала резерва дека тоа што си го приложила тука дека е точно така, а не си го замислуваш дека е така, а всушност е поинаку, затоа најчесто по правило да се донесе „добар совет“ треба да се слушне и другата страна! ... што ако Ти поинаку се однесуваш на работно место, а си „приправник“ т.е. почетник, а се однесуваш дрско кон колешки кои долго работеле таму, а Ти тоа не го чувствуваш дека е така?
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дебил до дебил се генерално луѓево, особено постарите.
Колега на мајка ми им се скара на нејзе и колешка, и тоа пази со зборовите „доживотно нема да ви го простам ова“.
За што?
Затоа што не го ИЗВЕСТИЛЕ дека шефот ги наградил нив две. И сега воопшто не комуницираат на работа ради ова, и многу проблеми се јавуваат.

Двајца колеги кај мене на работа со години не разговараат и не соработуваат затоа што едниов му правел нешто столарија дома, а другиов мислел дека тоа ќе му го направи бесплатно.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.800
Стисни зуби пошто нема никогаш да ти биде боље односот со нив, тие такви токсични климактерични женчиња се раја што не се задоволува со ништо.
Најбито е работата да си ја вршиш коректно, пошто тоа ти е покритие за секоја потенцијална пиздарија која би дошла до шефови и директори.
Сврти ја на заебанција и не ги сфаќај озбилно, телефон имаш, така да не мора со нив муабет да правиш уопште, чим си помлада без деца и ваљда не си заглавена во кредити можеш да си дозволиш и да си идеш од таму во секој момент.
Сфати го ова првенствено како школа, никад нигде нема да ти се погодат колегите, сите сме стока, од секоја работа во живот дали еден двајца асални ќе извадиш. Од факултет натака умира дружбата и почиња периодот на мешетарење и лактање, што за тие како колешките твои трае до гроб.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Во вашата фирма имате хиерархија, мора да има.
Ти комуницираш дирекно и примаш наредби од твојот претпоставен.
Наредбите ги извршуваш со максимална посветеност, подобро од очекуваното.
Се друго не постои.
Ако некој ти стои на патот - го заобиколуваш.
Ако повторно ти стои на патот - го газиш, со својата успешна работа.
Не прифаќаш работа што не ти е назначена од претпоставениот.
Не се задлабочувај во нивните мизерии и не ги сваќај лично, какви и да се.
Утре кога ќе им бидеш шеф, ќе заќутат, сакале или неќеле.
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Јас лично немам проблем со мојата работа,оти кур ме здоболе за истата,воопшто не размислувам за работата ни кога сум ни кога не сум на работа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И после зошто нема 500 евра плата епа нема, не заслужувате. :D

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
И

Име И Презиме

Гостин
Една грешка се прави секогаш.Колега никогаш нема и неможе да ти биде пријател.Сите се таму конкуренција и нормално е секој да се бори за поголема плата и статус.Дури и администрацијата дудла за ситни бенефиции .
Глумењето добар, сожалување и опростување туѓи професионални грешки ствара фрустрации.
А и луѓево ама се припотресуваат и се живо ко папагали споделуваат од својот приватен живот и потоа бараат кривци кој што рекол за нив .Од такви се пати најмногу.На работа работно, теми спорт и општествени да може секој да се надоврзе.Јас сум од тие и не сум имал мака до сега.Искреност пред се.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Мн нормална работа е однесувањето на твоите колешки (да не биде протолкувано погрешно на Балканот сме) плус ако си вработена со врски и имаш добар однос со шефот... И неверувам дека си толку наивна како што изгледаш (мое лично размислување од искуство)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom