Проблеми во (со) законот

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Законите во Македонија важат само за сиромашните луѓе.
Но Законите треба да важат подеднакво за сите. Цајканите ја злоупотребуваат нивната функција.Не сум видел од полициските службеници кои возат полициски возила да почнат да ги почитуваат сообраќајните прописи за кои ние обичните луѓе секојдневно плаќаме казни. Во 99 отсто случаи ниту една полициска кола нема уклучено светла и ниту еден полицаец не е врзан со појас, ниту пак на него му е забрането да зборува на мобилниот телефон и да вози со непропишана брзина. Се додека за некого важи законот, а за некого не - нема да имаме држава. Кога полицијата не го почитува законот, тогаш како можат да го почитуваат обичните луѓе кој треба да учат од полицијата за се околу законот...

Mакедонија наликува како да живееме во Кампучија или пак во некоја воена хунта. Полицијата може да не д*пи како сака нас, може да ни прави што сака и истовремено да си пишува што сака во своите записници, што значи дека полицијата секогаш ќе биде во право.

Ова е згрозувачки и ова се повеќе личи на ТОТАЛИТАРИСТИЧКИ РЕЖИМ. Еве еден пример: Се случува тепачка, доаѓаат џаболебарите (панкртите) и тепачката е готова, јас сум еден од учесниците а другиот е внук на началникот на МВР, фино лепо не водат во станица него го пуштаат дома а мене ме тураат од мање, ме тепаат небаре сум убил човек и пишуваат дека јас сум единствениот кривец и дека јас сум го извршил напад врз внукот на началникот. Во записникот пишуваат дека јас сум крив и дека сум давал отпор кон полицијата (а јас сум турен од мање). Мене ме осудуваат. Јас ги тужам оти уринирам крв а целата истрага за тоа дали ми скршиле лежи само во записникот на џандарите.

Ова е демократија?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
треба ова чаршиски муабет да правиме сега или ?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Абе ако не ти е по ќеиф темава не мораш да пишиш де. Никој не те терат со сила да пишиш.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Абе ако не ти е по ќеиф темава не мораш да пишиш де. Никој не те терат со сила да пишиш.
по кеиф ми е .. само си прашам .. треба наши случки да си опишуваме (вистинити невистинити претерани којзнае) .. или треба нешто поткрепено со факти ?
затоа шо темава е во Право .. не во Општи муабети на пример .. и обвинуваш за тоталитарен режим, недемократија, споредуваш Македонија со Кампучија итн ...
сериозни обвинувања засновани на тепачка?? :)
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
U pravo e Zapatija Stojkov ne e samo toj prmer, kazimi od site policiski zapsinici dali ima kaznet nekoj policaes nesluzjbeno koga vozel privatno za bilo kakov prekrsok, kazimi kolku pati si vid dzandarska kola da sece dve linii, kazimi kolku pati si videl Dzipovi da pominuvaat na crveno da secat dve linii a dzandarot nemo da posmatra ko da e nebare samo semafor, kazimi kolku pati si videl dzandar bez kaciga na motor, ili sakas jas da ti kazam brojot e so tri nuli......... Ribata smrdi od glavata a Makedonija smrdi od vlasta ako policijtata se smatra za vlast tie se najgolemite smrdeski
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
U pravo e Zapatija Stojkov ne e samo toj prmer, kazimi od site policiski zapsinici dali ima kaznet nekoj policaes nesluzjbeno koga vozel privatno za bilo kakov prekrsok, kazimi kolku pati si vid dzandarska kola da sece dve linii, kazimi kolku pati si videl Dzipovi da pominuvaat na crveno da secat dve linii a dzandarot nemo da posmatra ko da e nebare samo semafor, kazimi kolku pati si videl dzandar bez kaciga na motor, ili sakas jas da ti kazam brojot e so tri nuli......... Ribata smrdi od glavata a Makedonija smrdi od vlasta ako policijtata se smatra za vlast tie se najgolemite smrdeski
се убаво доколку ова го пишеше некој кој се смета себеси за Македонец загрижен за состојбата во својата држава (без разлика на неговата етничка припадност), но ти сам изјави дека си горд Торбеш а Македонец само на папир .. исто и дека Македонија не заслужува да биде држава .. така да се можам да очекувам да напишеш ..
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Јас една работа неможам да сфатам,живееме во Македонија едно 20 години како самостојна ,и муабетов не е ништо ново,па мислам заптија се навикнавме маме да му ј*бем...Секој друже со проблемите свои затоа што ако мислиш за тоа кој колку крадел и кој колку со протекции поминувал никаде не одиш.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
се убаво доколку ова го пишеше некој кој се смета себеси за Македонец загрижен за состојбата во својата држава (без разлика на неговата етничка припадност), но ти сам изјави дека си горд Торбеш а Македонец само на папир .. исто и дека Македонија не заслужува да биде држава .. така да се можам да очекувам да напишеш ..
Гледаш што убаво си го прочитал мојот пост и си го запомнил тоа ме радува , и пак ќе ти кажам ама изгледа ќе мора да го читаш повеќе пати за да го разбереш. Јас сум Македонец само на папир а државјанството е папир . Јас тврдам дека ниту Македонија ниту гореспоментатите држави незаслужуваат да бидат ни Д од држави додека вака се водат државите, па во една Словенија министер за внатрешни работи е казнет од Полиција за пребрзо возење а во Македонија ни обичен Џандар уличар нема ниту една казна од 100 тиците Иљади колку што ги има на број, а камоли да збориме за нивните внуци синови тетки стринки недолази у обзир да се казнат, министри пратенеици и нивно опкружење такоџе за нив неважат законите е за кого важат за Сиромашниот и без стринке , тетке , вујне, братучеде, чичковце и пријателе на висока функција он ти је роден маљер него ке го пупи кој како што сака, ако за тебе тоа е држава која нуди просперитет и нада за во иднина држава со визија за мене је само камен на сопнување, а камените што сопнуваат знаеш што ги снаоѓа. Биди искрен и Искрено одговорими

--- надополнето ---

се убаво доколку ова го пишеше некој кој се смета себеси за Македонец загрижен за состојбата во својата држава (без разлика на неговата етничка припадност), но ти сам изјави дека си горд Торбеш а Македонец само на папир .. исто и дека Македонија не заслужува да биде држава .. така да се можам да очекувам да напишеш ..
Гледаш што убаво си го прочитал мојот пост и си го запомнил тоа ме радува , и пак ќе ти кажам ама изгледа ќе мора да го читаш повеќе пати за да го разбереш. Јас сум Македонец само на папир а државјанството е папир . Јас тврдам дека ниту Македонија ниту гореспоментатите држави незаслужуваат да бидат ни Д од држави додека вака се водат државите, па во една Словенија министер за внатрешни работи е казнет од Полиција за пребрзо возење а во Македонија ни обичен Џандар уличар нема ниту една казна од 100 тиците Иљади колку што ги има на број, а камоли да збориме за нивните внуци синови тетки стринки недолази у обзир да се казнат, министри пратенеици и нивно опкружење такоџе за нив неважат законите е за кого важат за Сиромашниот и без стринке , тетке , вујне, братучеде, чичковце и пријателе на висока функција он ти је роден маљер него ке го пупи кој како што сака, ако за тебе тоа е држава која нуди просперитет и нада за во иднина држава со визија за мене је само камен на сопнување, а камените што сопнуваат знаеш што ги снаоѓа. Биди искрен и Искрено одговорими
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
друго е да се повикуваш на водење на држава и не заслужувале некои да имаат држава оти незнаеле да ја водат, шо незначи дека утре некој друг подобро ќе ја води ..
друго е твоето повикување на историска база од вчера! (и ти препорачувам да си го прочиташ предупредувањето на вчерашниот пост за да внимаваш во иднина)
како и да е .. доста од мене на крајно несериозно поставена тема .. во сериозен подфорум .. Право .. кај кој владеат факти докази аргументи а не чаршиски муабети и улични тепачки ..
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
друго е да се повикуваш на водење на држава и не заслужувале некои да имаат држава оти незнаеле да ја водат, шо незначи дека утре некој друг подобро ќе ја води ..
друго е твоето повикување на историска база од вчера! (и ти препорачувам да си го прочиташ предупредувањето на вчерашниот пост за да внимаваш во иднина)
како и да е .. доста од мене на крајно несериозно поставена тема .. во сериозен подфорум .. Право .. кај кој владеат факти докази аргументи а не чаршиски муабети и улични тепачки ..
Значи Банот е твое право ко модератор а мое право е јас да си имама сопствени видувања за ситуацијата вакава каква што е , нема сега голи оток , неможе да ме пријави комшијата дека сум го пцуел Тито, а за темава дека е сериозна и повеќе од тоа сите сме биле сведоци на вакви пиздарии зар ни треба поголем доказа од сопствените очи, или пак во Македонската портокалова револуција се ти е портокалово па нејкеш да ги видиш или признаеш неправилностите, не другар јас може да ја сакам и да не ја сакам државата, можам да ја пцујам и да се утепам од пцујене актуелнава власт и државата на начинот на кој што ја водат, ама се додека го почитувам Уставот за к.р може да ми се фатат, ако тие не го почитуваат пази влада крши устав па кај го има ова....:uvo: Голи Оток :pos2: полиција:drk:
 
T

the Carpenter

Гостин
треба ова чаршиски муабет да правиме сега или ?
Господ да чува, да ти кажам право. Згора на се, и Марко Амелија нека брани, од пенал.
Пријателе, вака сега. Ако барате на Форумов ваш мил ем жолт, само факти и ништо повеќе во сериозни теми попут правото ваше, слободно оставете го форумот на подфоруми како „Општи муабети“. Ако ме разбираш што сакам да кажам

И сега, ти сакаш да наложиш овде, и тоа без никаков проблем, дека законот кај нас, па и спроведувањето на законот е без никакви проблеми. Нели?
Факти сакаш згора на се.

1. Вработи се во ЕВН и наплати струја во Арачиново. Ако не можеш, со спроведувачите на законот, повелете.
2. Казна за било каков прекршок е иста, дали за рудар, за кондураџија, за малтерџија, за министер, за премиер. За сите е иста.
3. Еднакво им се суди на сите? Воопшто, на никого не му се прогледува низ прсти?
4. Сум чул за претепани Роми од единицата АЛФИ. Но, не сум чул за претепан Албанец. Онака, кежуал да биде наќофтан ...

24556. Закон за преминување на децибелен индекс. Смее во кафиќ, не смее во куќата до кафиќот. Случајно дан е лага?

Инаку, во чаршија се вртат муабети многу подобри отколку (најверојатно) на твоите најомилени извори, ТВ дневниците ...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
1. Вработи се во ЕВН и наплати струја во Арачиново. Ако не можеш, со спроведувачите на законот, повелете.
Kога веќе го спомна ЕВН има примери кога некој нема платена 5-6 сметки, а човекот има Социјални примања се збираат судски извршители и присилно му го наплаќаат долгот, а некој во Арачиново немаат платена сметки 10 години и за нив никому ништо.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Kога веќе го спомна ЕВН има примери кога некој нема платена 5-6 сметки, а човекот има Социјални примања се збираат судски извршители и присилно му го наплаќаат долгот, а некој во Арачиново немаат платена сметки 10 години и за нив никому ништо.
За една сметка исклучуваат со политиката од пред 2 месеци. Независно која е висината на сметката.
Во моментов се врши исклучување врз основа за неплатена сметка за април.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Цајканите се наоѓаат на дното од една глупава институција и спроведуваат очигледно криминални закони. А уште поочигледно е дека ги спроведуваат некоректно. Прават селекција при пишувањето на казни, се разбира дека во ист прекршок поголеми се шансите да настрада едно фиќенце отколку БМВ, од проста причина што некој влијателен батка е во БМВ-то.

--- надополнето ---

Цајканите во Македонија служат само да си ги лечат фрустрациите со давање ќотек без разлика дали човекот е прав или крив.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
треба ова чаршиски муабет да правиме сега или ?
Какви чаршиски муабети бе?
Тоа што јас треба да се вртам лево десно кога поминувам улица на булевар и кога ми е зелено е чашиски муабет?
Ти требаат некои факти за ова?
Па секојдневно фрчат по 5-6 полициски комбиња на 3 саати и не гледаат ни семафор, ни знаци, ништо!
Колку пати се дешавале сообраќајќи каде што бил мојот комшија крив (татко му е полицаец) и ни еднаш не платил казна? - Милион.
Прцулот има 17 години и си се возуфка со новото ауди низ скопскиве улици без некој да го казни и што е најтрагично во рок од три месеца имаше повеќе од 7 сообраќајќи.
И колку вистина има во постот на the Carpenter тоа чудо едно.
И за таквите работи да не ти требаат некакви си факти?!
Чудо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom