Пробиотици за деца

Член од
10 јануари 2017
Мислења
13
Поени од реакции
6
Пробиотиците земаат се поширока примена при третманот на бебешките грчеви и стомачните проблеми кај децата, но дали навистина функционираат? Доколку вашето дете страда од гасови или колики, постојат повеќе различни студии кои потврдуваат дека редовната употреба на пробиотици е и тоа како корисна.

Коликите се дефинираат како неконтролирани испади на плачење кај здрави и добро нахранети бебиња, кои најчесто започнуваат во првите 2-3 недели од животот и траат отприлика 4 часа на ден, најмалку 3 пати неделно и траат најмалку 3 недели. Пробиотиците, како PROBalans Baby protect содржат природни микроорганизми слични на оние кои се наоѓаат во здравиот дигестивен тракт. Со додавање на овие пробиотици (кои содржат Lactobacillus Reuteri) во дневната рутина на вашето бебе или деет, може да го поттикнете развојот на добри бактерии во дигестивниот тракт кои ги намалуваат стомачните проблеми како гасови и грчеви. Една студија во изданието "Pediatrics" потврдува дека давањето на пробиотици на децата помага во одржувањето на балансот на добрите бактерии во стомакот, што резултира со помалку воспаленија кои резултираат со гасови, колики или плачење. Друга студија на "European Journal of Clinical Investigation" пак потврдува дека пробиотиците помагаат храната полесно да се движи низ дигестивниот систем, што дефинитивно помага при олеснување на тегобите.

Родители, какво е вашето искуство со Lactobacillus reuteri?
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.487
Не е подобро да го прашаш ова на оној форумот за деца, незнам како се викаше?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Комбуха, не трошете пари на пробиотици.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.858
Поени од реакции
29.689
Пробиотиците земаат се поширока примена при третманот на бебешките грчеви и стомачните проблеми кај децата, но дали навистина функционираат? Доколку вашето дете страда од гасови или колики, постојат повеќе различни студии кои потврдуваат дека редовната употреба на пробиотици е и тоа како корисна.

Коликите се дефинираат како неконтролирани испади на плачење кај здрави и добро нахранети бебиња, кои најчесто започнуваат во првите 2-3 недели од животот и траат отприлика 4 часа на ден, најмалку 3 пати неделно и траат најмалку 3 недели. Пробиотиците, како PROBalans Baby protect содржат природни микроорганизми слични на оние кои се наоѓаат во здравиот дигестивен тракт. Со додавање на овие пробиотици (кои содржат Lactobacillus Reuteri) во дневната рутина на вашето бебе или деет, може да го поттикнете развојот на добри бактерии во дигестивниот тракт кои ги намалуваат стомачните проблеми како гасови и грчеви. Една студија во изданието "Pediatrics" потврдува дека давањето на пробиотици на децата помага во одржувањето на балансот на добрите бактерии во стомакот, што резултира со помалку воспаленија кои резултираат со гасови, колики или плачење. Друга студија на "European Journal of Clinical Investigation" пак потврдува дека пробиотиците помагаат храната полесно да се движи низ дигестивниот систем, што дефинитивно помага при олеснување на тегобите.

Родители, какво е вашето искуство со Lactobacillus reuteri?
,,,chista demagogija,,,
,,,prvo ne kazhuvash za koja detska vozrast se napraveni ispituvanjata ,,,vtoro meshash deca so bebeshka vozrast,,,treto veke kazhuvash konkreten preparat shto e reklama par ekselans,,,
,,,,chetvrto ,,ne se ruteri ,,,tuku se Lactobacilus bifudus,,,
,,,petto ,,,swpomenatite spisanija voopshto ne postojat,,
,,,vo nedogled,,,paushalno pishuvanje lele majko ,,,probioticite se samo suplementi na veke postoechkite dobronamerni bakterii vo zheludecot i crevnata flora,,,/spored tebe ke izleze i fauna/,,,i nemaat vrska so pobrzoto minuvanje na hranata odnosno pasazhata niz crevata ,,,oti vo toj sluchaj deteto ili bebeto so brzata pasazha ete mu gotov proliv,,,
,,,taka da ,,napishav vo nedogled ,,ima ushte mnogu ama ovoa e vo najkratki crti,,
,,,@Psyside e vo pravo ,,,no ionaka kako shto e napishano se raboti za detska vozrast ,,,chashka najobichen jogurt ke zavrshi mnogu poveke rabota ,,otkolku taa chista hemija,,
,,,atj pozzz,,,
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Не е подобро да го прашаш ова на оној форумот за деца, незнам како се викаше?
Овој подфорум е наменет за деца, како што кажува и самото име. Нема потреба од глумење на форумски шериф, или учествувај во дискусијата или не пишувај работи кои не се поврзани со темата.
Комбуха, не трошете пари на пробиотици.
Јас не би се осмелил да пробам комбуха, не па на бебе да му дадам за грчеви.
,,,chista demagogija,,,
,,,prvo ne kazhuvash za koja detska vozrast se napraveni ispituvanjata ,,,vtoro meshash deca so bebeshka vozrast,,,treto veke kazhuvash konkreten preparat shto e reklama par ekselans,,,
,,,,chetvrto ,,ne se ruteri ,,,tuku se Lactobacilus bifudus,,,
,,,petto ,,,swpomenatite spisanija voopshto ne postojat,,
,,,vo nedogled,,,paushalno pishuvanje lele majko ,,,probioticite se samo suplementi na veke postoechkite dobronamerni bakterii vo zheludecot i crevnata flora,,,/spored tebe ke izleze i fauna/,,,i nemaat vrska so pobrzoto minuvanje na hranata odnosno pasazhata niz crevata ,,,oti vo toj sluchaj deteto ili bebeto so brzata pasazha ete mu gotov proliv,,,
,,,taka da ,,napishav vo nedogled ,,ima ushte mnogu ama ovoa e vo najkratki crti,,
,,,@Psyside e vo pravo ,,,no ionaka kako shto e napishano se raboti za detska vozrast ,,,chashka najobichen jogurt ke zavrshi mnogu poveke rabota ,,otkolku taa chista hemija,,
,,,atj pozzz,,,
Он топик, изворите постојат shutrak, конкретно European Journal of Clinical Investigation излегува од 1970-та.
http://www.esci.eu.com | http://eu.wiley.com/WileyCDA/WileyTitle/productCd-ECI2.html
Исто како и пробиотиците Lactobacillus R.: https://en.wikipedia.org/wiki/Lactobacillus_reuteri
„Петто“ - по кој критериум за тебе пробиотиците се „хемија“? :facepalm:

Јас на пример си користам Probalans секој пат кога имам мака со пролив, кога малиот имал исти проблеми му давам Damflora и одма му поминува, а кога беше бебе како додаток во исхраната му давав Probalans baby protect (кој го спомнаа во првиот пост) и од искуство кажувам дека имаше драстично подобрување на состојбата со грчевите. Не знам каков извор ќе побараш да ти дадам од личното искуство, ама тоа е факт. Или секоја примена на пробиотици е еден обичен плацебо? :свиркам:
 
Член од
10 јануари 2017
Мислења
13
Поени од реакции
6
Of mori majko. Koga sekoj ima pristap do internet se pojavuvaat likovi kako @shutrak shto mislat deka se e "teorija na zagovor" ili "altrenativci" so "daj mu kombuha na bebeto". Prashav kakvo e vasheto iskustvo so konkretniot probiotik Lactobacillus Reuteri (koj go ima vo Probalans baby protect) i ocekuvam diskusija okolu probioticite za deca. Navistina ne razbiram zoshto se priklucuvate vo tema za DECA ako ne ste konstruktivni. Ima milion temi na forumov za troshenje na vremeto, ne mora sekade da se dokazuvate. Fala @Acid procitav i na drugata tema tvoe mislenje za ovoj probiotik.

Pozdrav.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.858
Поени од реакции
29.689
Of mori majko. Koga sekoj ima pristap do internet se pojavuvaat likovi kako @shutrak shto mislat deka se e "teorija na zagovor" ili "altrenativci" so "daj mu kombuha na bebeto". Prasna kakvo e vasheto iskustvo so konkretniot probiotik Lactobacillus Reuteri (koj go ima vo Probalans baby protect) i ocekuvam diskusija okolu probioticite za deca. Navistina ne razbiram zoshto se priklucuvate vo tema za DECA ako ne ste konstruktivni. Ima milion temi na forumov za troshenje na vremeto, ne mora sekade da se dokazuvate. Fala @Acid procitav i na drugata tema tvoe mislenje za ovoj probiotik.

Pozdrav.
,,,i ne ja vikaj majkati nishto ne ti e kriva,,,i ti si taa shto chitash na net i oostavuvash prashanja po forumi,,,
,,,a jas ,,,,pa naj iskreno por godini potroshiv uchejki medicina pa posle se drugo e nadgradba i iskustvo,,
,,,i ti napishav so najdobra namera ni poeke ni pomalku,,,[DOUBLEPOST=1498132884][/DOUBLEPOST]
Овој подфорум е наменет за деца, како што кажува и самото име. Нема потреба од глумење на форумски шериф, или учествувај во дискусијата или не пишувај работи кои не се поврзани со темата.
Јас не би се осмелил да пр. I
ам комбуха, не па на бебе да му дадам за грчеви.

Он топик, изворите постојат shutrak, конкретно European Journal of Clinical Investigation излегува од 1970-та.
http://www.esci.eu.com | http://eu.wiley.com/WileyCDA/WileyTitle/productCd-ECI2.html
Исто како и пробиотиците Lactobacillus R.: https://en.wikipedia.org/wiki/Lactobacillus_reuteri
„Петто“ - по кој критериум за тебе пробиотиците се „хемија“? :facepalm:

Јас на пример си користам Probalans секој пат кога имам мака со пролив, кога малиот имал исти проблеми му давам Damflora и одма му поминува, а кога беше бебе како додаток во исхраната му давав Probalans baby protect (кој го спомнаа во првиот пост) и од искуство кажувам дека имаше драстично подобрување на состојбата со грчевите. Не знам каков извор ќе побараш да ти дадам од личното искуство, ама тоа е факт. Или секоја примена на пробиотици е еден обичен плацебо? :свиркам:
,,,acid vaka sega stojat rabotite,,,
,,,,mozhete shto sakate da koristite "probiotici"i pod bilo kakvi komercijalni nazivi,,,no toa ne go menuva faktot deka e toa najobiche jogurt ili ushte podobro kiselo mleko,,se drugo e hemija,,,a i nikade ne rekov deka farmacevtskite preparati vo grupata na probiotici ne davaat rezultati,,
,,,,vo red ti e logikata podobro progoltaj lineks i ne se.zamar so koj toa tamuke pie ili nedajbozhe ke se fati za lazhica da kasne kiselo mleko,,,
,,,i na krajot na kraishtata sepak imam poveke kredibilitet da pishuvam za vakvi raboti i po vakvi temi za razlika od tebe i tvoeto lichno iskustvo
nasproti mojata profesionalna vokacija i profesionalno iskustvo,,
,,,i informatika i forumski admin ne e isto shto i ordinacija so realni lugje i zhivotni zdravstveni problemi,,,pritiskanje na kopche i baniranje ne e isto shto i prepisbuvanje na dijagnostichka iterapijska receptura,,,bi trebalo da e barem sega pojasno,,,lineks ili kiselo mleko,,,
,,,,pozzzz,,,,
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Ти, како „стручно лице“, свесен си дека бактериите во јогуртот, киселото млеко и оние што ги користиме се од различни култури и имаат различен ефект на дигестивниот систем така? И дека секој препишан пробиотик, па дури и Joka јогурт или кисело млекце немаат ист број и тип на живи бактерии? Или, се е тоа исто? Патем, што е со запирките? Сакаш да го доловиш докторскиот момент на неписменост или ,,,ne ti funkcionira tastaturata,,, pozzz,,,

Или и ова не е пропишано во стручната литература која „не постои“ како оние погоре (за кои ти како стручно лице не си знаел :()?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Of mori majko. Koga sekoj ima pristap do internet se pojavuvaat likovi kako @shutrak shto mislat deka se e "teorija na zagovor" ili "altrenativci" so "daj mu kombuha na bebeto". Prashav kakvo e vasheto iskustvo so konkretniot probiotik Lactobacillus Reuteri (koj go ima vo Probalans baby protect) i ocekuvam diskusija okolu probioticite za deca. Navistina ne razbiram zoshto se priklucuvate vo tema za DECA ako ne ste konstruktivni. Ima milion temi na forumov za troshenje na vremeto, ne mora sekade da se dokazuvate. Fala @Acid procitav i na drugata tema tvoe mislenje za ovoj probiotik.

Pozdrav.
Нема ништо против пробиотици, и јас сум ги користел, поентата е дека има подобри опции. Млеко ако веќе давате, гледајте да биде словенско - нашите никако, тешко ѓубре се нашите, еден тон згуснувачи, хоромни, и што уште не има у нив.
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.858
Поени од реакции
29.689
Ти, како „стручно лице“, свесен си дека бактериите во јогуртот, киселото млеко и оние што ги користиме се од различни култури и имаат различен ефект на дигестивниот систем така? И дека секој препишан пробиотик, па дури и Joka јогурт или кисело млекце немаат ист број и тип на живи бактерии? Или, се е тоа исто? Патем, што е со запирките? Сакаш да го доловиш докторскиот момент на неписменост или ,,,ne ti funkcionira tastaturata,,, pozzz,,,

Или и ова не е пропишано во стручната литература која „не постои“ како оние погоре (за кои ти како стручно лице не си знаел :()?
,,,da tochno taka kako struchno lice ti kazhuvam deka so vnesot na jogurt ili kiselo mleko se vnesuva shirok spektar na takanare heni lactobacilni bakterii za razlika o hemiskite farmacevtsmi preparati gi ima poedinechno i selektirano,,,a shto e pokorisno i terapiski poefektivno ostavam na tvojotjot um koj razmisluva elektronichki i ogranicheno barem shto se odnesuva za oblasta od medicinata,,,
,,,i ti li se zakachi na moj ive zapirki,,,daj zhiti toa strujnite kola ,,,,ne se spushtaj tolku nisko i sabur.bre acid sho se nervirash,,,kolku shto jay se razbiram od elektronika tolku i ti od medicina,,,i da dobar primer im davash na decava kako ne treba,,,ama tuka veke se vostanovi praksa koga nekoj e pritisnat do hid a ja ima admino moderatorskata mokj da se izgubi i ne bira zborovi vo komunikacijata,,,,i gledaj prodolzhi so elektronika lomalku ke te boli glava,,
,,,ajt pozzzz,,,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
... @Acid и @shutrak и двајцата имате право, но и двајцата не сте во право !
...моментот на спомната ,,хемија,, на комерцијалните купени пробиотици се состои од хемикалии од што препаратот е амбалажиран, треба да е стабилен до дадениот рок, нели? капките на отворена амбалажа само месец дена се консумира и потоа се фрла! што спонзорите и фармацевтските куќи ниту ги спомнуваат, а скоро ги избегнуваат да го информира консуматорот (не велам пациент, оти нели е може да биде како додаток на храна)!
...на пример капсулата нејзиниот состав се состои од метилгидроксибензоат и пропилгидроксибензоат, титан диоксид( лично го мислам како штетен) за стабилност магнезиум стеарат и доста желатин! и самиот пробиотик не е баш 100% безбеден во смисол дека може да даде подуеност на црева, иритација во цревата што ќе добиеме спротивен ефект за тоа што го пиеме, нели? и уште ако не се внимава да се пие најмалку после два часа ако се пие антибиотик, тогаш самиот антибиотик ќе го уништи целосно пробиотикот! Но, кога имаме таква ,,ургентна,, ситуација на губење течности со дијареја (можно и повраќање) брзото средување и те како е корисно пробиотик (пожелно е да се земе предходно пребиотик) и тоа ваков баш комерцијален, оти секогаш е еднократно дозирано или еднодневно, во ретки случаеви се пие повеќе денови...
...е сега во смисол за примена на јогурт и кисело млеко како природни резервоари на овие млечно киселински бактерии, малку е дискутабилно колку е тоа ,,природно,, оти ниедна мајка не седнува да ,,скисне,, свое млеко во кисело млеко или да направи јогурт домашен, па да му даде на своето чедо, а купечките јогурти и кисело млеко се сомнителни да произведувачите да ја добијат коезинстенција додаваат разно разни скробови- нишесте што дополнително ја оптоварува моменталната ситуација на иритирано црево и дијареја и уништена цревна флора, а и фактот дека бебето(детето) баш во овој момент нема ама баш никако да се напие ниту јогурт ниту да касне кисело млеко...
поздрав до двајцата ! :)
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Нема ништо против пробиотици, и јас сум ги користел, поентата е дека има подобри опции. Млеко ако веќе давате, гледајте да биде словенско - нашите никако, тешко ѓубре се нашите, еден тон згуснувачи, хоромни, и што уште не има у нив.
Sopred nasiot pedijatar: Kravjo mleko ne se preporacuva do 12 meseci zaradi pregolemoiot koncentrat na proteini i minerali koi moze da go razdraznat neoformeniot crniot drop i crevcata! Yogurt posle 6-ot mesec!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Se so e od zivotno sem vo najranite godini treba so zakon da se zabrani, isklucok e morska hrana
 
B

Bafra

Гостин
Se so e od zivotno sem vo najranite godini treba so zakon da se zabrani, isklucok e morska hrana
Незнам дали ироничен ти е постов но оди кажи им на тие што живеат на Алпите да јадат само морска храна или на Маорите (најздравата нација) да пијат млеко :D

https://www.westonaprice.org/health-topics/childrens-health/nourishing-a-growing-baby/
На горниот линк има информации што како, кој го интересира нека прочита нека спореди со други информации па нека си одлучи.

Инаку Weston A. Price го прошетал цел свет. Собирал информации и податоци од разни земји, народи и начини на исхрана. Врз основа на тие податоци напишал книга Nutrition and Physical Degeneration со податоци и заклучоци:
https://healthwyze.org/archive/nutrition_and_physical_degeneration_doctor_weston_a_price.pdf

Многу страни слободно може да се скокнат, за суштината доволно се почетните и втората половина да ги прочитате (од 15 поглавје)

На кратко, најздраво и најхранливи се: путер (лесно се прави и дома), жолчка од јајце (само за бебиња и деца, а возрасни и белката), кисела зелка за пробиотици (за децата можете и сега да ја правите во фрижидер во тегла), буљонот (она мрсното кога коски се варат)

https://www.westonaprice.org/abcs-of-nutrition/

Sopred nasiot pedijatar: Kravjo mleko ne se preporacuva do 12 meseci zaradi pregolemoiot koncentrat na proteini i minerali koi moze da go razdraznat neoformeniot crniot drop i crevcata! Yogurt posle 6-ot mesec!
на мојот син му давав кравјо млеко уште од 2иот ден додека мајката не почна да има млеко. Во сооднос 60% вода 40% млеко домашно не купечко, ниту грчеви ниту гладен :D .
Жолчка после 6 месец.
 
Последно уредено од модератор:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
^ Тежок булшит.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom