Пробиотици за деца

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Реков, сем во најраните години. Зелката е топови, јајца, млеко и слично = не!
 
B

Bafra

Гостин
Реков, сем во најраните години. Зелката е топови, јајца, млеко и слично = не!
Значи во најрани години кога им се развива организмот, кога не прават активности тогаш може да јадат и не им смета. А кога ќе пораснат НЕ .
Зелката е топови ???? не сфатив што значи ова топови !!!

И значи да јадат житарици и зеленечук ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Ајде да нацртаме. Не е дека не им смета, него тогаш се развиваат и мора да се конзумираат протеини од највисок квалитет, без разлика на штетното дејство, првите 7-10 години треба да се конзумираат животински протеини во умерени количини.

Зелката е одлична, како за дигестивен систем, така и генерално - зеленчук каков и да е не смета, напротив е одличен избор. Да јадат јаткасти плодови, риба, многу зеленчук и овошје.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
на мојот син му давав кравјо млеко уште од 2иот ден додека мајката не почна да има млеко. Во сооднос 60% вода 40% млеко домашно не купечко, ниту грчеви ниту гладен :D .
Жолчка после 6 месец.
Vidi ti mozes da mu davas sto sakas jas pisav sto ne e preporacano!
 
B

Bafra

Гостин
Ајде да нацртаме. Не е дека не им смета, него тогаш се развиваат и мора да се конзумираат протеини од највисок квалитет, без разлика на штетното дејство, првите 7-10 години треба да се конзумираат животински протеини во умерени количини.

Зелката е одлична, како за дигестивен систем, така и генерално - зеленчук каков и да е не смета, напротив е одличен избор. Да јадат јаткасти плодови, риба, многу зеленчук и овошје.
Ти кажав еднаш, егото ти е над плафонот па често си како прле пред магаре.

Протеини од највисок квалитет имале штетно дејство а нормално се развиваат децата :confused::eek:o_O
чекај чекај како е воопшто возможно ваква контрадикторна констатација да кажеш и без логички да размилиш да продолжиш ....

Путер (витамин К2) не маргарин - многу поразлично е од млекото и начинот како организмот го вари и апсорбира
Жолчка - различно е од белката и организмот како ја вари и апсорбира (Супер храна и за мозок и за целокупниот организам зашто огромен број на минерали и витамини содржи)
Зелката - ја прифати, со тоа што киселата е похранлива и побогата со пробиотици
Буљонот - телешки, пилешки или рибешки коски сите официјални и алтернативни доктори го потврдуваат позитивниот ефект врз организмот.

Доколку стриктно се придржуваат до твоите правила за исхрана, народите кои живеат во централните и планинските делови не би постоеле.
Тоа видеата што ги постави не држат вода објаснувањата, пример јапонците почнале да пијат млеко и се зголемил % на рак :facepalm: . Лесно може да се прават корелации но дали се издржани и самите викаат во видеото.

Јајцата влијаат на холесторол ама на добриот. Од холесторолот организмот создава потребните хормони и ги поправа вените/артериите . Итн итн

Ако не е тајна, имаш ли деца ??

Drugi geni imas ti zatoa!
Може ти градско дете, госпожата градска, јас можда селски па поиздржливи јбг :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Не знам каде виде его, ама ок не е проблем.

Имаат не штетно, него многу штетно. Се развиваат нормално е релативен термин, и тоа многу релативен. И повторно, наместо да правиш cherry picking, прочитај ги целите постови. Реков дека кога се мали децата, имаат потреба од квалитетeн протеин без разлика на неговото штетно дејство, тогаш организмите се на највисоко можно ниво и се справуваат полесно со инфламaцијата, холестеролот и се што доаѓа како негативност од живтотински протеин, за повеќе инфо - погледи ги видеата на претходната страна, таму ќе ги најдеш сите одговори кои ти требаат, јас тоа што го зборам не е МОЕ мислење, моја хипотеза, нити теорија - нити го бранам мојот личен избор, се што правам е пренесување на докази од медицината кои секојдневно ги поврзуваат храните кои ги фалиш со еден тон болести, меѓу кои и атеросклерозата како број 1 убиец на светско ниво, поточно високиот притсок и лошата диета кои доаѓаат од храната која ја фалиш. Јајцата немаат влијание на LDL викаш? лол.

K2-та е безкорисен во присуство на инфламацијата која доаѓа од самиот путер, покачувањето на инсулинот, триглицеридите и ендотелиумот, наместо да се фокурисаш на мене, фокусирај се на студии, сам ќе си ги најдеш информациите кои ги цитирам, не е тоа мој став, јас пак си јадам животински протеини, но свесен сум за нивниот ефект, додека вие заради вкусот на истите, ќе пробате да најдете инфо кое ви одговара, и така ќе си се тешите дека не се штетни, но на долг рок (се надевам не) ќе платите цена.

INB4 дедо ми живеел 90 години а јадел месо :pos:


Бонус прашање, дали ако имаш спајкови на инсулин и триглицериди после јадење, може да бидеш здрав? истот важи и за негативниот ефект на ендотелиумот.

За крај, еве ти и немој веќе да си ги спомнал коските

 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
,,,da tochno taka kako struchno lice ti kazhuvam deka so vnesot na jogurt ili kiselo mleko se vnesuva shirok spektar na takanare heni lactobacilni bakterii za razlika o hemiskite farmacevtsmi preparati gi ima poedinechno i selektirano,,,a shto e pokorisno i terapiski poefektivno ostavam na tvojotjot um koj razmisluva elektronichki i ogranicheno barem shto se odnesuva za oblasta od medicinata,,,
,,,i ti li se zakachi na moj ive zapirki,,,daj zhiti toa strujnite kola ,,,,ne se spushtaj tolku nisko i sabur.bre acid sho se nervirash,,,kolku shto jay se razbiram od elektronika tolku i ti od medicina,,,i da dobar primer im davash na decava kako ne treba,,,ama tuka veke se vostanovi praksa koga nekoj e pritisnat do hid a ja ima admino moderatorskata mokj da se izgubi i ne bira zborovi vo komunikacijata,,,,i gledaj prodolzhi so elektronika lomalku ke te boli glava,,
,,,ajt pozzzz,,,
А јас како ветеринар можам да ти кажам дека ги нема сите тие лактобацилни бактерии во јогуртот и киселото млеко со таа застапеност, затоа што секој производител користи свој сој на бактерии или пак готови лиофилизирани(некои производители сами си ги култивираат и притоа застапеноста на секој сој си ја чуваат во тајност. Затоа постојат продукти кои се збогатени со одредена микрофлора. Ова е од моето шест годишно студирање и посета на фабрики за производство на млеко и млечни производи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom