Пријател е оној што знае се за тебе и покрај тоа се уште те почитува

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.744
Поени од реакции
19.923
Вистински другар е оној покрај кој и во тишината се чувствуваш убаво,оној кој искрено се радува со тебе ,кој со поглед сваќа како се чувствуваш,на кој секогаш можеш да се ослониш. Нажалост такви нема многу , јас имав таква другарка само сега е далеку од мене ,но ако се сретнеме се ќе биде како и да не сме се разделиле.

Тоа веќе да не преминува во љубов? Кога се чувствуваш покрај него убаво и тој исто така?

Вистински пријател за мене претставува оној на кој можеш да му кажеш се, со кој можеш да делиш и добро и лошо, и да не мора многу да се трудиш за бидеш разбран, едноставно и со поглед да се разбирате и надополнувате. Пријателството викаат се негува и се чува, затоа што пријателот е најпотребен во лошо време, ситуација или лошо расположение, и да тогаш се гледаат тие вистинските.
 
П

Паган-др

Гостин
Тоа веќе да не преминува во љубов? Кога се чувствуваш покрај него убаво и тој исто така?

Вистински пријател за мене претставува оној на кој можеш да му кажеш се, со кој можеш да делиш и добро и лошо, и да не мора многу да се трудиш за бидеш разбран, едноставно и со поглед да се разбирате и надополнувате. Пријателството викаат се негува и се чува, затоа што пријателот е најпотребен во лошо време, ситуација или лошо расположение, и да тогаш се гледаат тие вистинските.
Се согласувам со тебе. Тоа е вистинскиот пријател. За жал ги има многу ретки овие личности. Пријателот на кој можеш да му довериш некоја тајна и во спротивно да добиеш совет ако е потребен. Да не кодоши за тебе, да не раскажува се што сте збореле а е доверливо. Јас сеуште не сум го нашол правиот пријател. Но не сум ни толку осамен да немам на кого да се испразнам и да добијам совет. Таквите ги има секогаш.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Постојат. Ги имам и се гордеам што ги имам во мојот живот. Секогаш можат да се потпрат на мене, како и јас на нив, меѓусебно се поддржуваме, тешиме, плачеме, се смееме, се расправаме, се почитуваме. Во 5 сабајле да ме разбудат, би рипнала одма и обратно. И знам дека никогаш нема да ме изневерат. Можам да гарантирам. Знам дека постои вистинско пријателство, затоа што го чувствувам на своја кожа. Моите пријатели некогаш биле единствената поддршка и единствените кои ми помогнале да не се скршам или да не паднам подлабоко во депресија, ме ваделе од депресија. Секогаш биле тука за мене и јас секогаш сум била тука за нив, а тоа ќе продолжи и во иднина.
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Имам јас сега вистинска другарка , мислам повистинска и поверна од сестра ми нема да најдам ама оваа ми е тука заедно со неа иста!
Има ситуации и случки кои можам да и ги кажам само на неа, и знам дека нема да ме изневери и дека кога и да ми треба помош можам да сметам слободно на нејзината поддршка!
А инаку дека сум имала демек другарки сум имала многу па излегло дека немаат ни д од другарство така што.....
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Мислам дека ние луѓето имаме некаква илузија за вистински пријател.

Секогаш велиме дека немаме вистински пријател/и затоа што нема човек кој би ги исполнил нашите себични и перверзни егоцентрични желби.
Нашата замисла за најдобар другар е некој кој би се откажал од своите удобности, желби, манири итн. со цел да ги удоволи нашите. Тоа е чиста перверзија и ништо повеќе!

Јас имам и најдобар другар, и најдобри другари во множина...зошто па да немам. Ако заглавам во 3 сабајле имам на кого да му се јавам, ако постои проблем има кој да ми даде совет или да ми помогне.
Но тие работи за мене се секундарни, сите ние ги гледаме другарите низ призма кога ни било лошо како се однесувале. Ајде да погледнеме кога ни е убаво, зошто е тоа така и кој "другари" имаат удел во таа убавина.

Почитувајте ги сите ваши пријатели, без разлика колку се различни, тоа е убавината.

п.с: можам да ви кажам морбидни примери за луѓе кој што би се спуштиле многу ниско за било каков другар да имаат, затоа покажете доблест и благодарност што имате некој што ве почитува, и ужива во вашето друштво.
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
12
Поени од реакции
1
Spored iskustvo vo zivotov mozam da kazam deka ne postojat dobri drugari/ki!
Sve e super dok ne najdat cura ili tip vo zivotot pa uu koa ke se omazat/ozenat gotovo gi snemue:))Preku nok onaka odma se drugi luge..Odma dobivaat zabrana onaka kao u stil kade sea so drugarka ti ili seedno drugar ti na pivo pa odma doma pocinje kavga ovo ono i opp poleka potpagaan pod vlijanie na zena/muz i KRAJ!Smesno i pateticno:)Pozdrav do site takvi lazni prijateli sto prosle niz mojot zivot.Edno samo mozam da kazam oni izgubile puno nesto ja NIsto!Izgubile covek sto sekogas se nasol vo presret bez razlika sto bilo potrebno.i voopsto ne mi e krivo sto izgubiv takvi luge...
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
45
Поени од реакции
2
mozes da zboris i site da te cujat,no samo prijatelot ke go cue toa sto nikogas nema da go kazes....

da da imam polno prijateli no samo eden vistinski,so koj mozam bukvalno se da podelam,pa duri i moite misli!!!!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Мислам дека ние луѓето имаме некаква илузија за вистински пријател.

Секогаш велиме дека немаме вистински пријател/и затоа што нема човек кој би ги исполнил нашите себични и перверзни егоцентрични желби.
Нашата замисла за најдобар другар е некој кој би се откажал од своите удобности, желби, манири итн. со цел да ги удоволи нашите. Тоа е чиста перверзија и ништо повеќе!
Ептен се согласувам со ова. И повеќето луѓе така гледаат кон “институцијата“ пријател. А всушност пријател е како девојка. Го сакаш едноставно, уживаш да бидеш со него, и тоа е сосема доволно, само што немаш секс со него. Затоа е тешко да се има пријателство меѓу момче и девојка, бидејќи тоа пријателско уживање мора да премине на друго ниво.

Пријател е оној кому сакаш да помогнеш, не оној кој сакаш да ти помогне.
 

bad_girl

The girl you can't have
Член од
21 февруари 2007
Мислења
216
Поени од реакции
4
изгубив верба дека постојат најдобри пријатели...тоа за мене претставуваат луге на кој што можеш да се потпреш во секое време да бидеш сигурен дека никогаш нема да те зафркнат и можеш потполно да им се довериш за се и во секое време а тие ке те разберат и ке бидат на твоја страна и покрај се....мислев дека имам барем една таква личност покрај мене иако многу се правеа такви сепак верував најмногу во една и кога и таа излезе дека е далеку од најдобар пријател изгубив верба дека постои такво нешто...лугето се со тебе одреден период од животот тешко дека некој ке биде со тебе засекогаш дека ке го дели истото мислење со тебе и ке биде тука да ти помогне во секоја ситуација....има добри луге кои некогаш ке ти помогнат но дека постои некој таков на кој секогаш можеш да сметаш кога тогаш мислам дека ке сфатите дека не постои
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
vistinskite prijateli denes se se pomalku i pomalku, skoro i da gi nema..sekoj si gleda za sebe i se druzi so nekogo dodeka ima korist a koga vekje kje nema korist go nema nikade da se najde koga ti e najtesko....
 

Пуци

Somewhere in time
Член од
16 август 2008
Мислења
571
Поени од реакции
13
Зависи,вистински пријател може да ти биде еден близок,проверен,и чобек на кој му веруваш.Човек на кој ќе може да се потпреш во секој момент.Сепак постои вистински другар(не кај секого,но кај мене да)
А дали може да постои пријателство меѓу женско и машко????
Таков топик да се отвори
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Spored moe iskustvo nema trajni prijatelstva tuku samo trajni ili privremeni interesi ko sto velat, ne znam nemam nekoj prijatel na koj mozam 100% da racunam, a za sebe tvrdam deka so onie koi zxasluzile sum takov, porano velat prijatelstvoto bilo svetinja eden drugar da imas ama i ti za nego i on za tebe zivot dava, ama neznam.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Tesko e vo ova vreme da se zboruva za vistinski prijatel.
Lugeto za koi veruvav deka mi se vistinski prijateli i so koi mislev deka imame nesto posevno,nesto vistinsko,vsusnost ne bilo taka. Lugeto samo gledaat da izvlecat korist i dodeka si im od koris ke te druzat a posle te frlat kako star partal.Toa mi se sluci mene i za zal seuste mi se slucuva.

Ali znam deka postoi eden covek koj nikogas ne bi mi go svrtel grbot,kogo bezrezervno mu veruvam i koj sekogas ama bas sekogas znae da mi go dade praviot sovet.
Za nego znam deka mi se vistinski prijatel.
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
159
Поени од реакции
13
Se sto retko se naoga e skapo,ovaa kategorija e besceneta i vredi covek da se zrtvuva da ja odrzi vo zivot
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Пријател е оној кому сакаш да помогнеш, не оној кој сакаш да ти помогне.
ова треба да се запише негде...да не го заборавам...иако го знам, сепак го заборавам...го заборавамЕ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom