Причини поради кои сте горди на вашиот град.

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.596
Ајде да направиме една разгледница од сите градови , знаменитости , градби , културни манифестации и сето тоа што ве прави да се осеќате горди што потекнувате од таму.

Еве на пример јас морам да дадам јавна почит спрема Заев кој одкога е на власт од 2005 до сега , буквално го прероди градот во секој смисол. Ниту го гласам ниту пак му ја сакам политиката што ја води и како размислува , но искрено направи многу за Струмица кои и дадоа шмек. Ај да не го тупам ... уживајте во сликите. :D

Струмичкиот парк ...



Новиот плоштад ...




Глобал ... му дава некоја гламурозност на градот во тој дел. :D






Собранието на општина Струмица. Иако стара градба има некој шмек во неа.




Подвожњакот кој според мене реши доста сообраќајни проблеми , баш во најгустиот дел на градот.







Новиот изглед на споменикот Гоце Делчев , кој патем поставен во 74 или 75та незнам поточно.







Ресторант Цареви Кули. Прекрасно место сместено во планина далеку од градскиот џагор , со прекрасна храна и уживање во прекрасна природа. Малце патот е лош и далеку е да се иде пешки , али таксито од градот до горе кошта околу 150 денари , бар така беше кога бев последен пат. Преку летото има и надворешна тераса и доста голем капацитет.










Стара градба која го има истиот изглед и ден денеска со реставрација. Пред 100 и кусур години било кафана , денес е банка.




Булеварот.




Новата традиција на Струмица. Опен фестот кој минатото лето беше одржан по втор пат. Вистинско лудило кое трае десетина дена со разни активности , а оргазмот се доживува во последните 3 дена. :D




Споменик на трагично загинатиот претседател и сограѓанин Борис Трајковски.




И нормално за крај најголемиот настан во Струмица , по која е позната низ балканот и пошироко. Струмичкиот карневал. :D

 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Струмица убав град е,еден од поубавите градови на МК.Само треба да се удри сега на реновирање на фасадите,улиците и што повеќе пешачки патеки.И хигиената секако.
 
Ф

Флеш

Гостин
Струмица убав град е,еден од поубавите градови на МК.Само треба да се удри сега на реновирање на фасадите,улиците и што повеќе пешачки патеки.И хигиената секако.
и да си изгради фудбалски стадион и спортска сала како шо доликува искрено .... долку фудбалери излегоа , а фудбалски стадион ,па дури и репрезентација да заигра :place:
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.596
и да си изгради фудбалски стадион и спортска сала како шо доликува искрено .... долку фудбалери излегоа , а фудбалски стадион ,па дури и репрезентација да заигра :place:
Па фудбалскиот стадион и не е лош , баш напротив за град како Струмица е доста добар за мене. Сеа соблекувалните се реновирани , внатре изгледаат фантастично , плус има и канцеларии и теретана во самиот објект. Капацитетот е некаде околу 7-8 илјади.









Ова од гугл мап снимено.




Салата Парк Струмица ...







 
Ф

Флеш

Гостин
Ок,мое извинување,погрешив, но гледам теренот мора искрено да го сменат , далеку подобро вештачки терен да се стави, нема многу потрошувачка за грижење и далеку подолго трае од природниот терен .... :)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.596
За теренот се согласувам. Во лоши временски услови тешко се игра.
 
Ф

Флеш

Гостин
населба Ѓорче Петров .... Скопје .... град Ѓорче Петров ... жители : 42. 000 градски граѓани ...

















Во ова основно завршив ... ОУ Ѓорче Петров ...


ОУ Мирче Ацев ...



Познатото место Стара Петка ...



Трговскиот Центар или ват евр е објект ...



Агим Красничи е познат Ѓорчанец и Кондочанец ...



И овој исто :facepalm:



и Премиеро е исто



и он



и он



и он



и на крај ....


Jaс сум од GeorgeTown :)
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Еве на пример јас морам да дадам јавна почит спрема Заев кој одкога е на власт од 2005 до сега , буквално го прероди градот во секој смисол. Ниту го гласам ниту пак му ја сакам политиката што ја води и како размислува , но искрено направи многу за Струмица кои и дадоа шмек.
Убава ти е идејата и фотографиите, само да не беше оваа реченица,
Струмица и во времето на СФРЈ беше меѓу поубавите градови во СФРЈ. Колку што разбрав, во тоа време во Струмица имало неколку добри инженери кои влиаеле да Градот добие таков убав изглед.
А овие денес... Ако секој почне да го фали својот предводник - тешко нам
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
населба Ѓорче Петров .... Скопје .... град Ѓорче Петров ... жители : 42. 000 градски граѓани ...

















Во ова основно завршив ... ОУ Ѓорче Петров ...


ОУ Мирче Ацев ...



Познатото место Стара Петка ...



Трговскиот Центар или ват евр е објект ...



Агим Красничи е познат Ѓорчанец и Кондочанец ...



И овој исто :facepalm:



и Премиеро е исто



и он



и он



и он



и на крај ....


Jaс сум од GeorgeTown :)
Зашо мислам дека Грујо е од Мичурин?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.007
Поени од реакции
4.175
Скопското кале - Најубавото нешто во градот Скопје според мене.



Водно - Белите дробови на Скопје



Матка - Најубаво место за бегство од гужвата, бучавата и загаденоста на Скопје


Улица Македонија - Најубавата улица во Скопје


Скопската чаршија


Камени мост - мостот кој го спојува двата дела на Скопје

Кејот на Вардар - Местото за спортување

ГТЦ, Рамстор, Сити Мол - место за шопинг

 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
На ништо посебно.
Добро, на скарата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom