Претпоставен на работа: маж или жена?

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
mashko e i fala bogu sto e masko , so zeni mnogu loso se razbiram , nekako site sve nesto se ljubomorni pa uste ako se na vlast tesko mene :icon_mrgr
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Па моментално, мојот претпоставен, за жал е жена. :toe:
Пошто е ЗА ЖАЛ, ваљда сум јасна кој би бил мојот став?! :poss:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Секој кој е способен да биде претпоставен! Мажите се ужасни кога се претпоставени.:duel:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кој и да е, да не ми ја прави работаат напор туку задоволство, па ако сака и хермафродит нека е.
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
Sakam direktor,sef,da mi bide maz,kolegi mazi,se okolu mene mazi,...mnogu polesno se spravuvam i razbiram so niv,zenite mi se pokomplicirani :toe:
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
118
Поени од реакции
1
Zenite se mnogu perfekcionisti (sitnicari), a mazite ic ne gi boli k**ot za nisto (barem taka e pretezno) taka da bezrazlika koj pol e nadevajte se samo na najdobro. Inaku jas ne sum vraboten ova go kazuvam cisto od muabeti od drugari sto se vraboteni
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Најдобро би се сложил со жена
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
312
Поени од реакции
4
mazite mozat da bidat pretpostaveni, ama zenite imaat posebna darba za da gi sredat rabotite na svoj nacin. pa taka da...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
До сега сум имал две шефици и двајца шефови. Неам видено никаков зорт, иако многу кукале (и кукаат) од нив. Ако си ја бркаш работата, и ако тие си ја бркаат својата работа, работата ќе си врви. Ако ти забушаваш, или тој/таа се курчи и глуми шеф, работата ќе стане врфка, а ова нема врска со полот, бидејќи забушанти и фолиранти има и кај двата пола и на секое ниво во хиерархијата, во секоја работна единица. Така да, се е индивидуално и воопшто не е битно дали е шеф или шефица.
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Што е со виа сексистишки прашања. Што е важно дали е шефот машко или женско. Важно е дали се однесува добро спрема тебе и дали е компетентен/на за позицијата на која се наоѓа.
 

Jovana15

...
Член од
6 јули 2006
Мислења
134
Поени од реакции
0
Pa dobro jas mislam deka sepak mazot e podobro posto on sigurno deka znae nekoi raboti poveke od zenata posto i onaka mazot shto se vika gi raboti poteshlkite raboti,a zenata polesnite no zhenata mozhe da raboti nekoja rabota polesna za da moze da bide doma i da gi izvrshuva domashnite obvrski..Mozhe shefot da bide i zhena nemam nishto protiv no sepak mislam mazhot moze podobro da se snajde:)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Маж - дефинитивно...
Премногу влегувате со емоции жените на секое поле. Работата не бара компромиси. Емоциите мора да се остават настрана... 90% од жените би имале проблем да се претпоставени... Зошто?
Ако некој и се развика од тие под неа... некој ја навреди ... тешко и е... сепак не зборувам за сите.... постојат некои 10% жени кои без да и трепне окото ќе му возврати со иста мера.
Кај мажите е обратна ситуацијата...
90% ги оставаат емоциите дома кога се на работното - шефовско место. Можеби е тоа полошо за работниците, но е подобро за продуктивноста
 
D

Delux

Гостин
RealGirL напиша:
Сакам газдата маж да ми биде!Со жена потешко можеш да излезеш на крај!:wink:
Зошто да не бидеш ти свој газда...
Но да пишам на темата...со оглед на тоа дека кај мене највисок претпоставен беше прецедателот(од шефот не примав инструкции)беше маж и релацијата потчинет-претпоставен беше многу добра кон сите нас...откога помина мандатот,на функција прецедател дојде жена,тешко беше да се соработува со неа...можеби затоа што не го познаваше добро новото работно место.
Генерално гледно од мој аспект жените појќе се плашат од загуба на работното место(нели зборуваме за висока функција)па така не се толку вешти за извршување на така високи функции.
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
моментално не сум вработен, ама кога ќе се вработам не ми е битно дали ќе е маж или жена, само не сакам да ме експлоатира како црнец, и да има добар однос спрема мене
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Aleee напиша:
моментално не сум вработен, ама кога ќе се вработам не ми е битно дали ќе е маж или жена, само не сакам да ме експлоатира како црнец, и да има добар однос спрема мене
Da ti kazam i jas sakam da ima dobar 'ODNOS' so mene i da e ZENA, ama taka podarezliva i ponadarena - po edna nedela ni rabota ni nishto ke se vidi.
Definitivno treba da pochnesh da rabotish neshto, pa VERUVAJ mi ke go smenish mislenjeto!
Do sega iskustvoto pokazalo deka: od 5 pati shto mi namestile zena nad mene 5 pati bilo greshka! Znachi - ZENA 'ni u ludilo' ako sakate da rabotite a ako ja mestite za 'keif na kurot' togash moze!
E sega malku 'visoka ekonimija':
1* Zena se mesti za direktorka/menadzerka ako firmata e vo razvoj -polesno ke se probie na pazarot!
2* Zena se mesti za predpostavena i odgovorna ako site 'podchineti' se mashki - polesno ke se spravi!
3* Zena se mesti za odgovorna ako sakate da pobarate ,kako firma, od nekoja druga nekakov zaem ili konsignacija - polesno iznuduvaat!
4* Zena se mesti za odgovorna ako nemate drug izlez - najmogu se nadevaat i se borat poveke od Nas mashkite
5* Zena se mesti za odgovorna ako zad nea ima MAZ da ja kontrolira - polesni se za kontroliranje!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom