Претпоставен на работа: маж или жена?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ако веќе работите некаде каде што не сте сам свој газда, за ваш претпоставен би сакале да имате маж или жена? Може да се генерализира кој може подобро да води една фирма, па затоа така мислите, од искуство го тврдите тоа или онака од ќеиф правите таков избор?:)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Многу зависи од дејноста на фирмата и колку обврски и какви обврски создава работното место на претпоставениот, подетално не би навлегувал, ама мислам дека овие се многу битни фактори за тоа дали на тоа место подобро би си ја вршела работата лизност од едниот или другиот пол. И токму поради ова неможе да се генерализира за сите дејности.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Mozhe da se generalizira, no ne e politichki oportuno. Lichno, rechisi vo sekoja sfera na deluvanje predpochitam da imam mazh za predpostaven!

Od iskustvo, no i od toa shto chesto go slusham od poznati, mnogu e teshko da se ima zhena kako shef, a isto taka i da se bide produktiven koga ima mnogu zheni vo dadena organizacija. Lichno, se trudam shto pomalku da opshtam so zheni na rabota, odnosno onolku kolku shto moram za da se zavrshi rabotata na najefikasen nachin.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Сакам газдата маж да ми биде!Со жена потешко можеш да излезеш на крај!:wink:
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Сум имал и маж и жена за претпоставен. Само имало моменти коа мажот се понашал као жена на функцијата ама и обратно :wink:
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Мислам дека зависи до умешноста на претпоставениот, не до полот.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Hm,sum imala kako pretpostaveni i maz i zena, i kolku da zvuci losho ama podobro maz bidejki so zena potesko se izleguva na kraj,pok'ne se i go tupat uvek za sitnici.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
_ZlObNiCa напиша:
Hm,sum imala kako pretpostaveni i maz i zena, i kolku da zvuci losho ama podobro maz bidejki so zena potesko se izleguva na kraj,pok'ne se i go tupat uvek za sitnici.
100 % си ѕ парво тоа жените-шефови се тешки цепи длаки
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.381
Зависи од човекот, битно е да си ја знае работата и да биде вистински шеф.
Не ми е воопшто битно какво хромозоми има.
 
С

Сатори

Гостин
Како претпоставен би сакала да имам маж , тоа е чисто за да му докажувам постојано дека сум доволно способна , а инаку мислам дека жените се поспособни за да водат една фирма , иако има и способни мажи , жените повеќе се водат по факти и податоци за разлика од мажите кои понекогаш знаат да ја изгубат поената.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
жена ми е и не кометирам
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.118
Bacillus gagous напиша:
Многу зависи од дејноста на фирмата и колку обврски и какви обврски создава работното место на претпоставениот, подетално не би навлегувал, ама мислам дека овие се многу битни фактори за тоа дали на тоа место подобро би си ја вршела работата лизност од едниот или другиот пол. И токму поради ова неможе да се генерализира за сите дејности.
ќе се сложам со горенаведеново со тоа што постојат и научни докази дека некои успешноста од на некои функции има голема зависност од полот
 

skorpija^m

seven & seven
Член од
5 мај 2006
Мислења
492
Поени од реакции
4
маж ама исто ко жена да е :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Шо е битно, важно е да е интересно.
 
Член од
23 јуни 2006
Мислења
1
Поени од реакции
0
mislenje

pa kako prvo zavisi od kvalitetite i od intelegencijata na mazot ili zenata i zavisi za kakva sefska rabota stanuva zbor
 

Kajgana Shop

На врв Bottom