Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.683
Поени од реакции
38.870
Не значи дека сами паѓаат, има дронови кој се наведувани и ненаведувани, наведуваните дронови се оние каде што имаш човек што ги управува и за да ги управува мора да има комуникација со дронот, значи тие системи му ја попречуваат комуникацијата и дронот лета како мува без глава и паѓа некаде или понекогаш можат и да му ја превземат комуникацијата и да го слетаат дронот.

Оние ненаведуваните се однапред програмираат каде и како да летаат (пример ти се Герањите) на англиски е fire-and- forget, кај овие нема начин како да попречиш електронски освен да го срушеш
тој дрон има електроника во него, комуницира со сателит, како не би можел да го попречиш? Оние стари аналогни дронови можеби не може да се попречат како тие туполевите.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
тој дрон има електроника во него, комуницира со сателит, како не би можел да го попречиш? Оние стари аналогни дронови можеби не може да се попречат како тие туполевите.
Врати се незнам 500-1000 страни наназад и ќе најдеш баш за Герањот објаснувања како и што функционира.

Да имаа украинците некој систем што електронски ќе го онеспособува дронот немаше да пукаат со калашникови по него.

Ние обичните луѓе баш и не знаеме што се технологија има во него, познати работи се дека се наведува од ГЛОНАСС, руската верзија на ГПС, може да го менува правецот на движење и да ги избегнува противничките ПВО и дека електронското војување нема ефект врз него и патем ефтин е.

Слично работат и крастосувачките ракети.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.683
Поени од реакции
38.870
Врати се незнам 500-1000 страни наназад и ќе најдеш баш за Герањот објаснувања како и што функционира.

Да имаа украинците некој систем што електронски ќе го онеспособува дронот немаше да пукаат со калашникови по него.

Ние обичните луѓе баш и не знаеме што се технологија има во него, познати работи се дека се наведува од ГЛОНАСС, руската верзија на ГПС, може да го менува правецот на движење и да ги избегнува противничките ПВО и дека електронското војување нема ефект врз него и патем ефтин е.

Слично работат и крастосувачките ракети.
немаат такви системи украинците, а богами ни западот не верувам да има нешто толку напредно. Иначе сосема возможно е да онеспособиш било каква електроника со тие системи. Еве да прочитате нешто


Rapid Russian advances at the start of the war prevented EW troops from properly supporting them, but they had deployed extensive jamming infrastructure by late March and April. EW complexes were set up in the Donbas in concentrations of up to 10 complexes per 13 mi (21 km) of frontage. Electronic suppression of GPS and radio signals caused heavy losses of Ukrainian UAVs, depriving them of intelligence and precise artillery fire spotting. Small quadcopters had an average life expectancy of around three flights, and larger fixed-wing UAVs like the Bayraktar TB2 had a life expectancy of about six flights. By summer 2022, only some one-third of Ukrainian UAV missions could be said to have been successful, and EW had contributed to Ukraine losing 90% of the thousands of drones it had at the beginning of the invasion.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
немаат такви системи украинците, а богами ни западот не верувам да има нешто толку напредно. Иначе сосема возможно е да онеспособиш било каква електроника со тие системи.
Ако е така лесно, нема ни ракетите да летаат, па дури ни големите дронови, сите тие системи имаат анти елетронско војување и не можат лесно да бидат уништени на тој начин, дури и да му ја попречиш комуникацијата на Герањот со сателитот, он сигурно си ја пампти позиција каде се наоѓа и ќе делува според таа позиција и можеби ќе промаши повеќе, ако нема попречување на сигналот ќе се корекира со сателитот и ќе погоди поточно или сателитот му служи за корекција но не му е клучен за да ја погоди целта, ваквите системи се користат за стационарни цели.

На пример за оваа викаа дека е Калибар.

А оваа ти е ефтината варијанта на Калибар.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.683
Поени од реакции
38.870
Ако е така лесно, нема ни ракетите да летаат, па дури ни големите дронови, сите тие системи имаат анти елетронско војување и не можат лесно да бидат уништени на тој начин, дури и да му ја попречиш комуникацијата на Герањот со сателитот, он сигурно си ја пампти позиција каде се наоѓа и ќе делува според таа позиција и можеби ќе промаши повеќе, ако нема попречување на сигналот ќе се корекира со сателитот и ќе погоди поточно или сателитот му служи за корекција но не му е клучен за да ја погоди целта, ваквите системи се користат за стационарни цели.

На пример за оваа викаа дека е Калибар.

А оваа ти е ефтината варијанта на Калибар.
Русите користат EW преку цел Донбас и регионите покрај граница со Украина. Системот може и радио сигнали да блокира, а може и GPS. Сега ако ти веруваш у твоите работи дека може да се корегира да ебава сојки кога му го гасат сигналот, терај нема да те разубедувам.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Русите користат EW преку цел Донбас и регионите покрај граница со Украина. Системот може и радио сигнали да блокира, а може и GPS. Сега ако ти веруваш у твоите работи дека може да се корегира да ебава сојки кога му го гасат сигналот, терај нема да те разубедувам.
Ја не мислам ништо, само сум сигурен дека таквите орудија можат да летаат и без да имаат било каква комуникација и да ја погодат целта можеби со малку поголемо отстапување, тие инжењерите што го правеле не се глупи да незнаат што од електронско војување може да го уништи.

Еве од Википедија општо познати работи.
https://en.wikipedia.org/wiki/HESA_Shahed_136

Geran-2 is the name of the munition in Russian service.[8] The Washington Post reported an expert on Russian military systems at the CNA Strategy, Policy, Plans and Programs Center suggesting that the Geran-2 may use additional steering methods compared to the standard Iranian Shahed 136.[14] A The Times of Israel correspondent notes that the Iranian navigation system made from civilian components has been replaced with a Russian manufactured flight control unit and microprocessors, using the Russian GLONASS GNSS system rather than U.S. civilian grade GPS, seemingly improving its loitering munition capability.[22][23] Geran-2 has labeling and paint color matching Russian rather than Iranian munitions.[24] No cameras or short-range sensors were noted.[15]
Еве ти дефиниција на fire and forget

https://en.wikipedia.org/wiki/Fire-and-forget
Fire-and-forget[1][2] is a type of missile guidance which does not require further external intervention after launch such as illumination of the target or wire guidance, and can hit its target without the launcher being in line-of-sight of the target.
Оваа се однесува на проектили, но во нашиот случај дронот што се вика Герањ или оргинал Шахед лета исто како проектил само што е побавен, брче како моторче и се вика дрон.
Generally, information about the target is programmed into the missile just prior to launch. This can include coordinates, radar measurements (including velocity), or an infrared image of the target. After it is fired, the missile guides itself by some combination of gyroscopes and accelerometers, GPS, onboard active radar homing, and infrared homing optics. Some systems offer the option of either continued input from the launch platform or fire-and-forget.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.220

Заебана работа е кармата.
Автоматски споено мислење:



Мислам дека единствен систем што го имаат и што може да заврши работа е германскиот ИрисТ.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Буквално на сила ги киднапираат а луѓево реагираат како да ги носат на колење - што и не е далку од вистината. :(
Ама еј, моралот на Украинците е на „високо ниво“. Се гледа дека едвај чекаат да ги однесат да служат како мети за руската артилерија.

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.708
Поени од реакции
4.376
Како што реков, и како што гледаш на сликата која сам си ја постирал,се тоа се жени, деца, баби и старци кои не можат да се борат. Иако Украјина има женски единици тоа се мал број.
Ваквите клик-бејт стории со фино лепо заокружен број се најчесто срање. Пази, нема некој официјален број од УНХЦР него фино лепо заокружени прво 7 па сеа 9 милиона, и тоа само во Полска!
Па Полска инстант ќе крахира економски со 9 милиони бегалци на нивна територија година и кусур!
Размислувајте трезвено.

1678453122511.png


1678453161088.png

 
Последно уредено од модератор:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Malce ne vi e bezvexe koga nekoj od drugata strana, vojno lice, portparol ili sto da e taka otvoreno si kazuva deka nie nemame kapaciteti, tehnologija da se sprotistavime na toa i toa. Nemame odbrana protiv toa.
Po nekoja logika na nestata toa bi trebalo da bidi najstrogo cuvana tajna, a ovie na tacna onaka kako nema veze, lupajte slobodno.
Toa ti idi kako nekoj od ruskata komanda da reci nie uste 3 raketi imame ili nasite tenkovi nemaat odbrana protiv toa i toa.
Koga ke vidis vaka malce glupicko izgleda , ne mislite vie taka?
Јас како што разбрав, за патриотот викаат не дека не е способен, туку нема да им помогне против крстосувачки ракети и дронови, поради тоа што патриотот не е оружје наменето за тоа.
Автоматски споено мислење:

Нема потреба од вакви објаснувања, бидејќи тоа што им следи на ЕУ и САД си е природен неизбежен процес, најавен децении претходно, пред воопшто Русија и Украина да почнат со кошкање.
Работата е што со ова одолговлекување, Русите им даваат оправдување на западните политичари за последиците од нивните досегашни активности (соучесник) . Мнозинството од западните држави станаа исти ко потомците од комунистичките држави, слепо следат што им каже системот, а системот Русија ја обвинува за се и сешто. На тој начин се разгорува омразата, нетрпението кај западњаците ама и кај Руското население, па за некоја година ќе сакаат преку војна од поголеми размери да се решат. Но во војна обичниот народ го јаде стапот.

Доколку Русија по брза постапка ова го решеше, знаејќи дека бар за војна има капацитет, ЕУ ќе немаше оправдување за инфлацијата, за зголемување на каматните стапки, за недостаток на производи, за неоснован пораст на државните долгови итн, тогаш можеби мнозинството ќе се освестеше кој е директен виновник за нивните страдања. Во САД па, немаа да имаат изговор за крадење на буџетските пари, испраните "прогресивни" мозоци, можеби ќе се освестеа и ќе бараа одговорност за трошењето на 100тиците милијарди долари, кои наместо да се искористат за подобрување на животните услови дома, отидоа во џебовите на олигарсите. Вака, Русија е виновна за све, а и на сите тоа им одговара. Путин и компанија, имаат издржано оправдување пред својот народ, дека светот сака да ги уништи и да им ги земе богатствата, иако приливите од тие богатства се веќе надвор од Русија.
Не ги гледај работите од аспект на западот. Туку види ги од аспект на Русија. Дали на Русија им требаат јаки лидери на западот или им одговара повеќе да продолжи идиократијата, која ќе ги одведе дефакто во пропаст. Русија само го убрзува она што следи неминовно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom