Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Кој е цивил.Секиј што работи за руски интереси во Украина не е цивил,него предавник.А предавниците завршуваат секогаш на сличен начин.
Па ти работеше за Бугарски интереси во Македонија, пушеше кур Бугарски во амбасада, значи ??
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.662
А тоа што на Зеленски кој победи со 73% гласови на избори и кога почна војната не само што не му беа лути тие што гласале за него, туку се сплотија цел народ со него и поддршката му е на максимално ниво, го покажува твојот дисконект од реалноста.

Плус, јас пренесов мислење на просечни Украинци, и тоа од мешана фамилија. Значи луѓе што се директно и индиректно инволвирани во војнава кажуваат НИКОГАШ. ПОВЕЌЕ. РУСИЈА.
Ти освен верглање за САД, пуч, Зеленски кловн, Бајден сенилен, Путин исус христос (спасителот) и пропратни навреди кон членови имаш нешто друго да понудиш?
ете на таква местоположба се пријателите што или мора да бидат неутрални или пријатели со русија,гравитацијата ќе ги "изеди" несомнено

а тоа што гинат МАСОВНО за туѓи интереси искоментирај го малку
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.607
Поени од реакции
26.115
На што дроги ли се овие... Уште од 3та точка почнав да се смеам ама на точка 6 се засркнав, очекував делузии ова како Монти Пајтон скеч испадна. Па на крај Блинкен реагирал демек да не бараат и екстрадикција на Путин. Јако упм! :D
Ај ти… ама американците колку се смееле кога го читале ова.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Украинците не ги сакаат русите и секој што некогаш сретнал украинец тоа го знае. И никој друг од луѓето што живееа зад железната завеса. Не е никакво чудо тоа што Естонци, Латвијци, Литванци, Пољаци, Чеси сите ја мразат русија од дното на душата и побрзо би умреле него пак да имаат било што со нив. Поддршката за русија и русофилство претежно се најдува во екс ју земји кај луѓе кои немаат никаква претстава за русите и било што поврзано со нив, само се огорчени од третманот на западот па русите им доаѓаат како некој 'мелем на раната'. Овде во атомското склониште кајгана една екипа си има направено филм дека уствари сите тие источно европски народи се заробени од јенките и сосила се борат на овај или онај начин против русите, а уствари тие длабоко во душата ги сакаат русите и сакаат да се со нив, али душмани им не дадоше :icon_lol: Забрањена љубав :icon_lol:

Со украина возот е заминат, дури и тие украинци што беа малку по океј со русите денес ги мразат, со глупавата непромислена окупација која испадна џвртка русите само си направија смртен непријател од секој жив украинец и радикализираја милиони луѓе. Сега и да ја земат цела никогаш нема да можат да ја администрираат бидеќи ќе им требаат 2 милиони заптии. Буквално ќе ги снајде ирско сценарио, пушка зад секоја грмушка, камења во полициска шофершајбна и молотови по станици.
Ti pa napravi anketa i znaesh koj kolku ja mrazi Rusija. Tie sitni gavramenchinja na Baltichkite, Cheshka , Slovachka za da vladeat im treba Baba Roga i Rusija e ovde najzgodna a vo isto vreme im gi lizhat zadnicite na USA.
Pa shto losho vidoa od Rusija vo SSSR...im zabranuvaa jazik, gi maltretiraa, ako sakash da znaesh Rusija najveke izgubi vo SSSR i koga se razotidoa Rusija ne praveshe problem na nikoj. Neka probaat ovie da izlezat od NATO pa da vidish shto ke gi snajde

Ne gi sakaat Rusite pa i Shkotite ne gi sakaat Anglichanite, ovie vo Shpanija Kataloncite ne gi sakaat Shpancite, vo YU ne gi sakaa Srbite
Polcite ne gi sakaat ni Rusite ni Germancite a za USA dusha davaat.
Da bea Ukraincite pametni i da si bea neutralni kade ke im beshe krajot...a vaka stanaa obicho topovsko meso za interesite na USA.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.607
Поени од реакции
26.115
Ti pa napravi anketa i znaesh koj kolku ja mrazi Rusija. Tie sitni gavramenchinja na Baltichkite, Cheshka , Slovachka za da vladeat im treba Baba Roga i Rusija e ovde najzgodna a vo isto vreme im gi lizhat zadnicite na USA.
Pa shto losho vidoa od Rusija vo SSSR...im zabranuvaa jazik, gi maltretiraa, ako sakash da znaesh Rusija najveke izgubi vo SSSR i koga se razotidoa Rusija ne praveshe problem na nikoj. Neka probaat ovie da izlezat od NATO pa da vidish shto ke gi snajde

Ne gi sakaat Rusite pa i Shkotite ne gi sakaat Anglichanite, ovie vo Shpanija Kataloncite ne gi sakaat Shpancite, vo YU ne gi sakaa Srbite
Polcite ne gi sakaat ni Rusite ni Germancite a za USA dusha davaat.
Da bea Ukraincite pametni i da si bea neutralni kade ke im beshe krajot...a vaka stanaa obicho topovsko meso za interesite na USA.
Ма што зборуваш. Каква УСА. Они сами ова све им текна, демократска трансформација. И башка кај си видел ти негде уса да се меша во внатрешни работи? Они максимум што прават е даваат чааови по демократија. После тоа земјите сами си одлучуваат демократски, а уса служи да помогне ако ја снема демократијата.

Немој дечко да живееш во заблуда, можда треба да почнеш нафта да пиеш. Само сега пошто оскапе нафтата се помалце луѓе ќе ја пијат и ќе останат како тебе заблудени.
Автоматски споено мислење:

Не и завидувам на тетка, сочувствувам со нејзе во диктатурата австрија.

@Едмонд Дантес го најдовме братот јамајка, во робовладетелска Белгија е
@мкд владе

види детево можеш да го искористиш за пребарување на форумов, знам дека имаш такво хоби. Греота е ваков таленат да пропаѓа. Ти знаеш што значи да ми најдеш пост од пред 11 години, треба по тема да бараш посебно, па да читаш, па напредно пребарување да користиш… што се вели гугл е за форумов, а јас бев во заблуда дека е само “нишај врата земај плата” тип на човек, а тој види сепак бил корисен за системот.

додуша малце е глуп, не знае многу контекст да види, ама па одкајзнаеш може ќе се научи. Уствари шо знам види ти.

btw ти текнува ли на муабетот од постот?
 
Последно уредено:

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.102
Поени од реакции
5.745
ете на таква местоположба се пријателите што или мора да бидат неутрални или пријатели со русија,гравитацијата ќе ги "изеди" несомнено

а тоа што гинат МАСОВНО за туѓи интереси искоментирај го малку
Сите несогласувања на темава би ги снемало ако сите вие што мислите дека САД се коренот на целото зло и дека никој друг нема (и не смее да има) глас и мислење во светот освен тоа што Америка би го кажале, би збореле со луѓе што го живеат тоа.

Околу гинењето за туѓи интереси... Мобилизацијата и желбата за војување им е на највисоко ниво (им беше на многу големо ниво и пред офанзивата во Харков).
И сега излегува дека или Украинците се најглуп народ и не знаат дека гинат за туѓи интереси (па мора вие да им го кажете тоа), или самите имаат размислено и решено да гинат за својата држава конечно да се ослободи од Русија.

Него, што ќе кажете за Руските војници што гинат. Тие за чиви интереси гинат?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.607
Поени од реакции
26.115
Сите несогласувања на темава би ги снемало ако сите вие што мислите дека САД се коренот на целото зло и дека никој друг нема (и не смее да има) глас и мислење во светот освен тоа што Америка би го кажале, би збореле со луѓе што го живеат тоа.

Околу гинењето за туѓи интереси... Мобилизацијата и желбата за војување им е на највисоко ниво (им беше на многу големо ниво и пред офанзивата во Харков).
И сега излегува дека или Украинците се најглуп народ и не знаат дека гинат за туѓи интереси (па мора вие да им го кажете тоа), или самите имаат размислено и решено да гинат за својата држава конечно да се ослободи од Русија.

Него, што ќе кажете за Руските војници што гинат. Тие за чиви интереси гинат?
Очигледно Русите гинат за Руски интереси, ако не си приметил Русија се шири територијално. Наспроти Украинските што, како што кажа Зеленски, “ја бранат Европа”. А како што е дефакто служат како топовско месо на НАТО.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.626
Поени од реакции
8.495
Плус, јас пренесов мислење на просечни Украинци, и тоа од мешана фамилија. Значи луѓе што се директно и индиректно инволвирани во војнава кажуваат НИКОГАШ. ПОВЕЌЕ. РУСИЈА.
Нормално е тоа, когнитивна дисонанца се вика. Ретки луѓе се оние кои би расудувале логички без при тоа да се ставаат како варијабили самите себе у равенката. Постојат повеќе нивоа на разгледување на ситуацијата, и на најбитното е она народната, кучка што јаде маст јаде и стап. Они како колектив, воден нормално од служби на западот сакаа да и забијат нож у грб на Русија, затоа сега како колектив го јадат курот. Од далеку гледано многу е проста работата, сите го знаеа тоа. Проблемот е што САД мислеше дека русите немаат муда и гневот со санкциите и све што се случува е последица на тоа, да не зборам што цел слободен свет се здружи со Русија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.607
Поени од реакции
26.115
Плус, јас пренесов мислење на просечни Украинци, и тоа од мешана фамилија. Значи луѓе што се директно и индиректно инволвирани во војнава кажуваат НИКОГАШ. ПОВЕЌЕ. РУСИЈА.
И пред 70тина години Европа кажа никогаш повеќе Германија и ја поделија на 4 дела, па сега е пак лидер на ЕУ.

И Евреите кажаа веќе не нацизам, па Евреинот Зеленски, толерира и релативизира нацисти во безбедносните структури во држава на којсшто е претседател.

И татко му на Кадиров викше никогаш Русија пред 20 години, па сега син му прв рипаво огнот.

Така да, народот срка попара, каква што ќе му надробат.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.626
Поени од реакции
8.495
Геринг како викал, дајте ми 15 год. и нема генерација што нема да ја програмирам како сакам. Луѓето потценуваат моќ на мајнд контрол и прање на мозок, кој интензивно се врши и додека ние пишуваме на кајгана.
Еве пример ние, ни сменија име, идентитет, историја и се што е за нас битно, да го прашам @old_School_mk кој е производот од револтот на македонците и дали уствари постои такво нешто.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.345
Поени од реакции
29.810
^^ Таму во Украина хардкор иде процесот, забранети опоцизициски партии и ликвидирање на опозициски лидери. Нацисти што буквално го кршат секој обид за протест. Медиумски мрак и несметано перење мозок од 2014та наваму (а не дека и претходно не беа наголеми влезени со тие невладните организации и медиуми).

Дури и покрај целото тоа хардкор перење мозок луѓето масовно гласаа за Зеленски наместо за Порошенко, за пријателство со Русија наместо за водење војна. Пошто гласањето е анонимно и таму нема нацисти да проверуваат кој за што гласал.
Автоматски споено мислење:

18+
 
Последно уредено:

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.102
Поени од реакции
5.745
Очигледно Русите гинат за Руски интереси, ако не си приметил Русија се шири територијално. Наспроти Украинските што, како што кажа Зеленски, “ја бранат Европа”. А како што е дефакто служат како топовско месо на НАТО.
Очигледно лицемерието на темава нема граници.

Русите гинат за свои интереси затоа што освојуваат територија, но Украинците кои се нападнати во својата држава од туѓа држава и си ја бранат таа територија гинат за туѓи интереси... Понекогаш навистина е тешко да разликувам дали сте толку ограничени или тролате...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom