Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.458
Не ја виде тазе изјавата на Путин?
"These sanctions that are being imposed are akin to a declaration of war but thank God it has not come to that," Putin said, speaking to a group of flight attendants at an Aeroflot training center near Moscow.

Според Путинчо санкциите биле како објава на војна. Викаш не го заболе ич?
ич не го заболе, според мене оваа изјава е основа на тоа што ке следи , односно да се утешат европејците и америте дека русија е погодена страшно од тоа што нивните влади го направија за после 2-3 години трговијата на национално ниво измеѓу европа и русија да биде во најмала рака на исто ниво како пред конфликтот, целата поента е офците да се убедат дека нивните барање се исполнети и дека русија е казнета
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995

Слабо нешто со Арапите, Арапите на Азија се фокусираат. Сега ќе одат кај комунистите.
Не потпаѓаат Арапите под ничија пропаганда. Всушност кога ќе видиш на мапата што ја постирав поназад, светот е многу поголем од Америка и Европа (кои посекако за некој месец ќе си ги повлечат санкциите).
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Која е алтернативата за рускиот гас? И ЕУ и сите нивни полтрони да купуваат гас од алтернативни други извори (Турција, Катар, Саудиска Арабија?), овие другите ќе му го продаваат пет пати поскапо од русите претходно. ЕУ ќе биде или веќе е во загуба. Не Русија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.234
Поени од реакции
18.054
Зеленски станува највлијателен инфлуенсер.

Сабајле се пожали за Мастеркард и Виза, и во текот на денот и двете компании заминаа од Русија.

Потоа се пожали дека Шел купувал руска нафта во тајност, по багателна цена, за вечерва да се извини компанијата и рече дека целиот профит ќе оди за Украина.

Потоа го тролаше Путин за микрофонот.

За на крај вечерва да зборува со Елон Маск, за вселенски програми.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.552
Поени од реакции
931
МОЕ МИСЛЕЊЕ ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО УКРАИНА:


Навистина добро објаснето! Вреди да се погледне:



Тоа е тоа. Војната во Украина е уште една прокси војна каде што има судир на интереси измеѓу Америка и Русија.

Не сум про - русија, нити про - америка, сум против нато и секако ќе кажам дека за војнава највеќе криви се Американците, поточно лидерите таму во САД и нивните интереси. Путин што е ненормален е ненормален, ама да не заборавиме дека Америка е таа што фрла бензин во огнот...

Да беше Трамп можеби ситуацијата ќе беше поразлична. Тој се залагаше против НАТО, неговото мислење беше дека НАТО е бескорисно, што и е. Иако не сум ни про - трамп, и имам доста работи за што сум против него, му давам голема поддршка за тоа што тој беше против НАТО и што тој беше во подолго време единствениот Американски прецедател за кој во негово владеење немало војна.

Исто така ме загрижува тоа колку Русофили и Србомани имаме во државава. Старци по Фејсбук убедени, веруваат дека Путин е некој "спасител", дека тој од злото ќе не спасел, и колку ли не глупости... да не заборавиме дека и Русите си имаат свои интереси како што има и Америка. Сакаат и они да бидат малку инфлуентни во светот, неможе веќе се Америка да командува... во 90-те по распадот на Советскиот Сојуз немале толку моќ Русите, но сека имаат.

Не ме сфаќајте погрешно, не сум против србски, руски и украински народ. Баш напротив како пацифист се залагам за помалце војни, повеќе мир меѓу државите, помалце случаеви каде што други држави ќе ти се мешаат во внатрешна политика и ќе ти наредуваат што да правиш. Жално е што и Србите се доверуваат многу на Путин и Русија, мислејки дека нешто ќе се промени, а Русите си ја гледаат Србија како една мала "играчка" со која што можат да реметат во Балканот. Исто е и со Кина горе - доле. Ама кога - тогаш ќе му дојде крајот и на Вучич, ако сакаат Американците ќе го сменат... гледајки дека Србија е единствена во Европа (ако не се грешам) која што даде поддршка за Русија.

Јас давам поддршка на Украина, поточно на Украинскиот народ. Да се избори за мир, да нема повеќе војна која што е од интерес на некои си трети (во овој случај судир измеѓу Америка и Русија).

СЛАВА УКРАЇНІ, СЛАВА УКРАЇНСЬКОМУ НАРОДУ!!!!

Нема никогаш да заборавиме кој ни даде поддршка и помош во војната во 2001 година. Тоа не беа Русите, туку Украинците. Па следна пат кога ќе ги величите Русите, размислете малце дека и они не се нешто поразлични од Американците. Може не се толку злоби, но еве сега во овој случај таква е ситуацијата што се приморани, бидејки "мечката е налутена" и за жал ќе гинат цивили. Русите си имале свои цели и интереси, имаат и ќе имаат исто како и Америка.

Прегледај го приврзокот 323928
Да се надоврзам на моето:

Навистина ме загрижува тоа колку голем број на Русофили и Србомани има во државата и на форумот... Ве разбирам, сакате да си ја дадете поддршката против Америка, а величите нација која што никогаш не ни помогнала, нит ќе ни помогне и нација која што гледа на нас само од нејзин геостратешки интерес.

Подолу, еве ви еден текст од еден од моите омилени инстаграм профили за политика. Објаснето е убаво, ќе оставам и линк од самиот пост подолу. Прочитајте:

ДеМоКрАтИјА - Поддршка за Украина не значи поддршка за Америка

Кога и да објавам пост/стори за поддршка на Украина веднаш сум мета на напади на македонски русофили (најчесто србомани) кои ги немаат прочитано аргументите на украинскиот народ и одат со глава во ѕид давајќи му поддршка на Путин и мене ми ставаат етикета како поддржувач на оваа „американска демократија“ и слично. Иако можеби подобро е да не се објаснувам на луѓе кои не ги читаат двете страни, сепак би сакал тука уште еднаш да го објаснам мојот став којшто се надевам дека ќе го разберете.
Ајде да се објасниме. Ако давам поддршка за Украина, тоа не значи дека мене ми се допаѓа тоа што Америка го прави веќе години наназад. Нивното лицемерие сме го приметувале многупати низ годините: Виетнам, Авганистан, Либија, Ирак, сега и Украина. Знаете како... Цел свет знае за виетнамска војна, но виетнамскиот народ знае за американска војна. (Сами заклучете зошто) Секаде каде што Америка пробува да наметне „демократија“ завршува далеку од тоа, а на крајот умираат невини луѓе, цивили. Мене кристално ми е јасно дека Америка (предводена од демократите) не е цвеќе за мирисање. Но, поддршка за Украина не значи поддршка за Америка. Тоа значи поддршка за украинскиот народ кој се соочува со болниот мозок на Путин кој бесмилосно напаѓа.
За лудоста да биде уште поголема во Белград се оддржа протест за поддршка на Путин, а Македонците во голем број го поддржаа. Јас навистина не можам да разберам како народ кој бил бомбардиран сега поддржува човек кој го прави целосно истото? Од друга страна, моментално на дело се покажа западното лицемерие! Украинскиот народ остана оставен сам на себе, а се гледа и видна разочараност кај Зеленски кој бара конкратни дејствија од Бајден.
Да гледаме и да учиме дека никој нас не не‘ сака, а дека единствени кои треба да се поддржиме сме самите ние. Да мислиме рационално и слепо да не даваме доверба за никој. И Америка и Русија имаат и позитивни и негативни страни, но Русија во овој конфликт не можеме да ја величиме. Не е човечки... И пак ќе кажам. Поддршка за украинскиот народ, а не за „демократијата“ на зборови.


Огромна поддршка, и се сложувам со целото напишано.

Ама што па јас џабе ќе објаснувам на луѓе кои што се загледани во тоа дека само и само Русите ни се спасители од ѓаволот и злобните Американци. Некогаш мора да се согледаат работите и од друга страна, а не само да мислите дека едните се криви а другите не.

Во овој случај и едните и другите се криви.

Толку од мене.

Edit:

Ако не ви го покажува постот погоре, еве ви линк подолу

 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.127
Поени од реакции
11.518
Која е алтернативата за рускиот гас? И ЕУ и сите нивни полтрони да купуваат гас од алтернативни други извори (Турција, Катар, Саудиска Арабија?), овие другите ќе му го продаваат пет пати поскапо од русите претходно. ЕУ ќе биде или веќе е во загуба. Не Русија.
Ќе се снајдат големите но ќе платат скапа цена. Германија нема сомнеж дека можат делумно да го заменат. Но другиве во ЕУ ја немаат таа финаниска моќ.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.416
Поени од реакции
29.933
Дали некој ја има прочитано "Чемерна жетва" од Роберт Конквест? Претпоставувам дека не!
Сега ја изглуглав... Ми звучи дека попрво би си пукал во колено отколку да морам да прочитам цела книга за тие настани. :)
Но шега на страна, освен основните факти кои веројатно не се спорни - нешто посебно сакаш да посочиш? Можеби паралела со сегашните случувања?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.458
Зеленски станува највлијателен инфлуенсер.

Сабајле се пожали за Мастеркард и Виза, и во текот на денот и двете компании заминаа од Русија.

Потоа се пожали дека Шел купувал руска нафта во тајност, по багателна цена, за вечерва да се извини компанијата и рече дека целиот профит ќе оди за Украина.

Потоа го тролаше Путин за микрофонот.

За на крај вечерва да зборува со Елон Маск, за вселенски програми.
кој fake news ти е ова, одлуката на мастеркард и виза е донесена пред 4 дена...
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2022
Мислења
860
Поени од реакции
3.469
И дај баталете го северџанот не му прајте муабет и ќе го снема, нека си остане темава за тоа што е наменета и споделувајте информации и мислења околу неа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.739
Поени од реакции
9.864
Која е алтернативата за рускиот гас? И ЕУ и сите нивни полтрони да купуваат гас од алтернативни други извори (Турција, Катар, Саудиска Арабија?), овие другите ќе му го продаваат пет пати поскапо од русите претходно. ЕУ ќе биде или веќе е во загуба. Не Русија.
Европа ќе биде у загуба,Русија ќе умре од глад.Економија колку БЕНЕЛУКС на 17 милиони километри и 145 милиони народ е осудена на ПРОПАСТ. А можете емотивно да зборите,али во економија нема емоции исто и на празен стомак.Кој како сака нека тумачи.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Тие што ја величат Украина и велат дека Путин е злобник, нека размислат што правеше Америка во Ирак, Сирија, Авганистан и Либија. Овие Американците имаат многу злодела направено, секаде, и најлошо од се' е што сите овие држави не можат да се нормализираат, туку состојбата кај нив е полоша. Паралелата Путин - Украина и Клинтон/Буш/Обама/Бајден - СРЈ, Авганистан, Ирак, Сирија, Либија е неспоредлива во жртви, гранатирања итн.

Како дел од Македонците не забораваат дека многу поискрено ќе беше ЕУ и НАТО на Украина да му понудеше Рамковен договор, на онаков начин како што ни го понуди нас, туку едноставно почнаа да ги вооружуваат? Од далеку се гледа како ЕУ/НАТО зазедоа страна.
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.458
Европа ќе биде у загуба,Русија ќе умре од глад.Економија колку БЕНЕЛУКС на 17 милиони километри и 145 милиони народ е осудена на ПРОПАСТ. А можете емотивно да зборите,али во економија нема емоции исто и на празен стомак.Кој како сака нека тумачи.
друже штом досега русите преживееја и опстоаа верувај на национално и економско ниво може само на подобро да одат особено ако гледаш на релативно подолг рок да речеме следни 20 години
 

Kajgana Shop

На врв Bottom