Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Ова со Украина е само увертира за вистинскиот циркус кој ќе настане кога Кина ќе почне да си го бара она што мисли дека е нејзино. Тогаш ќе настане вистинската калакурница, па не би се изненадил еден ден да ги видам Русија и САД на иста страна против Кина. Ќе биде малку комично кога CNN ќе почне да го величи ликот и делото на Путин во една таква ситуација.
Taivan e kineski. Nema sto da misli, nego treba samo da go vrati. Ova e opsto poznato i osven 5-6 drzavi nikoj go nema priznato taivan nitu ke go priznae. Prasanje na vreme e koga ke go vratat, a rusija nema da im stoi na pat, naprotiv mislam i oni se za edna kina i trganje na uste eden americki satelit od regionot.

Vo golema mera luge ne razbiraat deka se pogolem procent od naselenieto i vo taivan saka da se vrati vo kina. Jas bi rekol megu 20-30% od naselieto e za toa plus recisi cela biznis elita koja ima fabriki vo kina. Rabotava e samo dali da se ubrza procedurata voeno ili da se poceka politicki moment.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
А ако не сме НАТО голф ќе играме и нема зима за нас?
Не го реков тоа. Во ваква една ситуација, најдобро е да си дел од некаков сојуз, па макар и погрешен.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.274
Поени од реакции
16.744
Со новата власт во Бугарија не, ама преку Република Српска и тоа како. Вучич сака да седи на две столици, глуми неутрален, ама за брзо ќе добие сметка за да одбери страна.
Не зборам за новата власт која ќњ трае додека се потпиши договор со МК и толку, јасно е кој ја инсталира и зошто др претходните паѓаа.

Вучиќ мислам дека има одбрано страна уште кога беше кај Трамп седнат како на магарешка клупа а ова е само маска моментално.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Нема веќе пуштање низ вода. На секој му е јасно дека ретардов е обичен пиун на САД и не смее вода да се напие без нивна дозвола. Се што се случува е само поради тоа што он мора да работи како они ќе му кажат. Се можеше да се реши, само кретенов да сакаше да го исполни тоа што самите го потпишале. Наместо тоа овој до сам крај верглаше НАТО па НАТО. На крај па и се закануваше, ако не биле во НАТО, нуклеарките ќе ги враќале.
Што е најтрегично, имаа 4-5 дена да го евакуираат населението од Киев, бар оние делови кои се загрозени. Наместо тоа овој тераше пропаганда победуваат, мислиш до Сибир ги вратиле русите. Пет дена он кај населението ствараше слика дека треба да останат дома, за на крај да си го зароби сопствениот народ и да го користи ко жив штит.
Зеленски победи на избори со ветувањето дека ќе ја прекина воената операција против Донбас и дека ќе преговара со Русија. Практично победи како кандидат за мир напротив Порошенко кој беше претставуван како кандидатот кој е за продолжување на војната.

На кратко Зеленски не е ништо повеќе одколку Заев за богати. Единствената негова цел и улога е да си направи култ на личност за во иднина да глуми некаков водач на народот во егзил. Дали од Берлин, Брисел или Лондон.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
...... од ден на ден се повеќе излага надвор од контрола работава..... ова да го сватиме како опомена закана.... ?
Ocigledno i dvete, Putin rece deka e spremen na sekakov ishod ovojpat ne veruvam deka ce sedi miren ovie da udiraat sekakvi sankcii i da zaplenuvaat sredstva i imoti na Rusi nasekade po svetov. Duri i Pendarovski rece Rusite imale rezervi za vojnava da trae 2 godini od ona sto go znaele nekoi bezbednosni krugovi, a toa e samo ona sto go znaeme. Toa e ako ne se smeta na Kina, Indija i drugite partneri. Mislam deka vo odreden moment koga ce vidat nakaj tece rabotava ce mora da se odlucat. Kina zasega igra pretpazlivo no vo odreden moment moze da odluci deka momentot e sega ili nikogas da se smeni globalniot poredok vo nivna polza, momentalno gi imaat site preduslovi.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Ги боли црнците и арапите к*р за Франција, сите од кај шо дошле ќе се вратат :icon_lol:

Аа да за тоа можат да сонуваат дека они тоа така ќе си отидат лесно. Ако има каков било пад на стандардот на живот, Мароканците, Сомалијците, Пакистанците Црнците, Шиптaрите, другите Арапи па и Балканци, Источна Европа има криминално да им ги изораат државите. Тие луѓе се отидени таму да живеат лагоден живот не да бројат центи за дали ќе имаат пари да си платат струја и да си купат нешто од Алди.

Ако ЕУ не може да ја одржува социјалната држава овие за некој месец ќе оформат отворени криминални империи за да си го одржат стандардот на живот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
Аа да за тоа можат да сонуваат дека они тоа така ќе си отидат лесно. Ако има каков било пад на стандардот на живот, Мароканците, Сомалијците, Пакистанците Црнците, Шиптaрите, другите Арапи па и Балканци, Источна Европа има криминално да им ги изораат државите. Тие луѓе се отидени таму да живеат лагоден живот не да бројат центи за дали ќе имаат пари да си платат струја и да си купат нешто од Алди.

Ако ЕУ не може да ја одржува социјалната држава овие за некој месец ќе оформат отворени криминални империи за да си го одржат стандардот на живот.
Или па западнациве да се наслонат на прородните им инсинкти па да почнат пак да отвараат конц логори.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Погодена ТВ Кулата во Киев.


Потврда и од Украинските телевизии, проблеми со сигналот.

Snapshot 2022-03-01 15-35-53.543.png
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Со срцето секогаш за словенството. Не можи Амер, Германец да го чувствувам за поблизок од Русинот или Украинецот. Австралијанец секогаш ќе одбери Британец пред било кој друг во светот. Тоа овие либералните испрдоци не можат да го сфатат. Пикнати во анусот на западњаците си ги потискаат емоциите од страв да не ги запишат од партија или од невладината каде членуваат како контра западни.
Нека не берат гајле, властите марионетски доволно се во чмарот на Западот, не мора и обичните смртници, нека си ја пуштат душата, посекако сме небитни сите.

Мене душата ми вели дека Русија е правичната во спорот, во глобалната сеопфатна слика. Украина за жал е жртвата на играта. Кој како сака нека анализира, таа е вистината.
Јас разбирам дека заради словенството Македонците природно навиваат за Русија, само што е големо прашање колку всушност ние сме слични со Русите како народ. Јужните словени прилично се разликуваат во менталитетот од источните и западните словени. Ние сме бликси по менталитет со Бугарите, Србите, Хрватите, па и со Турците, но мислам дека со Русите не многу. На пример, Русите имаат една црта на фатализам која ги прави добри војници, црта која балкансите народи ја немаат. Исто и западните словени, тие не сакаат да ги навидат Русите. Полјаците никој на светот не го мразат повеќе од Русите.

Муабетот ми е дека целата приказна за панславизмот ми е малку натегната.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
kuti peer, sreka sto sme del od nato i sega sonceto dva pati izgreva i sekoja prolet pari na drva rastat...
Во претходните 2 светски војни меѓу себе се тепавме на фронт. Вака е избегнат тој фактор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom