Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Кинезиве нешто у неутрала се ставаат.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
Ако се точни овие стотици видеа од Белгород и Курск само, има воена механизација за до Германија да стигнат. Самите Луганск и Донецк имаат оружје колку Украина цела веројатно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.764
Поени од реакции
26.331
Што би му значело ова, као договорот за денуклеаризација на Украина од 1994 ќе го прогласат неважечки ?

Ако се точни овие стотици видеа од Белгород и Курск само, има воена механизација за до Германија да стигнат. Самите Луганск и Донецк имаат оружје колку Украина цела веројатно.
Самата Украина имаше на почетокот на независноста оружје колку цела Европа заедно ми се чини. Па после ги разграбаа магацините и го испродадоа.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не пуштаат смешни твитови Захарова и Песков веќе, хехе демек ќе ја нападнеме Украина на 15-ти и 16-ти, ама им ја сјебавме прогапандата, ќе ги нападнеме на 21 и 22-ри
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.714
Поени од реакции
21.713
Што би му значело ова, као договорот за денуклеаризација на Украина од 1994 ќе го прогласат неважечки ?
Мене ми звучи дека се заканува со нуклеаризација на Украина.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.764
Поени од реакции
26.331
Баш ме интересира како една источноевропска уназадена распад земја ќе успее во тоа.
Многу ги подценуваш источните земји, до ниво на ксенофобија....
Автоматски споено мислење:

Мене ми звучи дека се заканува со нуклеаризација на Украина.
Со ова можат да се курчат, само ако имаат веќе нуклеарка или се во можност доста брзо да направат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.121
Поени од реакции
4.767
Можеби планираат и со Калининград да се поврзат копнено?
Никогаш не се знае. И онака ќе има последици секаков напад, зошто да не се искористи максимум? Можеби и Варшава... :D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Многу ги подценуваш источните земји, до ниво на ксенофобија
Напротив, ги ценам и почитувам по многу параметри сите земји источно од Елба, но реалистичен сум, а впрочем не знам ти и твои истомисленици се најдовте да ме прозивате за ксенофобична навреда кон Украина кога на темава последните 15 дена имате многу погадни работи кажано, до степен да не ги признавате украинците како посебен народ.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.386
Поени од реакции
36.321
Мене ми звучи дека се заканува со нуклеаризација на Украина.
Претпоставувам мисли на некои други безбедносни гаранции од договорот а не баш на тоа. Не постои начин Украина да дојде до нуклеарно оружје а камоли Русија да толерира нешто такво.

Оној Зеленски куртон отишол на конференцијата у Минхен да го тапшаат и да го плачат и да го жалат додека дома му се спрема огин и пламен. Какви аматери се украинциве…
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.764
Поени од реакции
26.331
Напротив, ги ценам и почитувам по многу параметри сите земји источно од Елба, но реалистичен сум, а впрочем не знам ти и твои истомисленици се најдовте да ме прозивате за ксенофобична навреда кон Украина кога на темава последните 15 дена имате многу погадни работи кажано, до степен да не ги признавате украинците како посебен народ.
Тоа што шарените куртони го фрлија во огин Украинскиот народ не значи дека не ги сметам за блиски. Едноставно ја хејтам фашистичката хунта во Киев.
Автоматски споено мислење:

Претпоставувам мисли на некои други безбедносни гаранции од договорот а не баш на тоа. Не постои начин Украина да дојде до нуклеарно оружје а камоли Русија да толерира нешто такво.

Оној Зеленски куртон отишол на конференцијата у Минхен да го тапшаат и да го плачат и да го жалат додека дома му се спрема огин и пламен. Какви аматери се украинциве…
Ниту пак САД ќе дозволи нуклеаризација на Украина…. Подобра опција им е да ја остават на милост и немилост на Русите.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.714
Поени од реакции
21.713
Претпоставувам мисли на некои други безбедносни гаранции од договорот а не баш на тоа. Не постои начин Украина да дојде до нуклеарно оружје а камоли Русија да толерира нешто такво.

Оној Зеленски куртон отишол на конференцијата у Минхен да го тапшаат и да го плачат и да го жалат додека дома му се спрема огин и пламен. Какви аматери се украинциве…
Мислам дека сака да се здобие со некои концесии од Западот како подобро вооружување, парична помош... можеби па изваден е од контекст твитот или пак јас погрешно мислам, но договорот е тој, почитување на суверенитетот за предавање на нуклеарките.

Во секој случај би било најголема глупост да тргне кон тој пат, а и треба внимателно да коментира периодов, Русите чекаат и најмала грешка да направи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom