Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
30 јануари 2022
Мислења
109
Поени од реакции
224
TLDR: ако има воена интервенција ќе биде од ограничен карактер и со минимални жртви, плус и не верувам дека на Украинците ќе им се допадне планот на САД да се борат со Русија до последниот Украинец.
Утешно е ова со минималните жртви. Може само да ми кажеш како се одредува бројката за минимални жртви, и нешто над тоа? На пример, 12 е минимално и прифатливо, 13 е премногу? Или 120, или 1350? Како ти успева таа проценка?
 
Член од
30 јануари 2022
Мислења
109
Поени од реакции
224
... види, ако комшијата седи дома гол, со таквото во рака, не значи дека во моментот ебел или ќе ебе нешто, дома си е човекот што сака прави, не треба да го интересира комшијата кој ѕирка и го гледа низ клучалката и да повика полиција дека ќе ја нападне сосетката од соседниот стан и ќе ја силува, затоа што си е човекот дома, капиш, никому не пречи си го држи само qурот во рака, сосетката е безбедна, а комшијата нема друга работа и ѕирка ни клучалката! :toe:
П.С.
( за тие што не ја разбираат симболиката)
комшијата со таквото во рака - Русинот,
qурот- оружјето,
сосетката- Украинецот,
комшијата што нема работа и изиграва полицаец- Американино
Генијална споредба, се е објаснето, затворете ја темава. Русинот си седи дома гол со курот во раце.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.651
Поени од реакции
5.330
Русија планира инвазија на држава чиј народ им е веројатно после Белорусите најблизок ма светот, ама САД се некако виновни за тоа. Значи Русија планира да ПРОЛЕЕ КРВ во Украина, крв на братски народ, ама по извртената логика на бранителите на Путин и православието, САД се виновни.

Кога ќе почнат да гинат Украинци, коментарите ќе бидат, САД си го бараа.

Страшна, престрашна работа.
Украина како и секоја држава има СУВЕРЕНО право каква ќе им биде меѓународната политика. Е сега да земеш да им објаснуваш на кајгана совјетиве тука, одма ќе почнат да го разводнуваат тоа итн.

Но ајде сега малку ќе харикирам: Ние пред да влезиме во НАТО, Србите да натрупаат војска на граница и да велат Куманово има Срби ќе влезиме со војска, не смејте вие во НАТО, ќе си го барате Прохор Пчински назад итн. НАШЕ право е како ќе се определиме ние, зошто нашата политика не мора да се базира на тоа како му е ќеф на соседна земја.

Втора работа, Американциве чим водат агресивна политика, Русите ќе влезат, Русите ќе влезат, нонстоп си трубат по нивните телевизии, тогаш нив им одговара Русите да влезат, кој знае зошто и како, но како да ги влечат Русите да влезат во Украина. Да не биди после Јелцин је био пијан, изиграни смо....
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Станува се повеќе изгледно дека ќе има воена интервенција, што е според мене, огромна геополитичка мискалкулација на Путин и неговата клика. Човекот е познат социопат и макијавелист, ама ако објективно ја анализираме руската надворешна политика под негова палка, скоро никогаш не прави стратешки грешки. Нешто што го разликуваше од секој западен лидер во последните 20 години.

Ја не разбирам што точно ќе добијат со интервенција. Освен што ќе си го залепат епитетот на светски villain и ќе изиграат по нотите на засега неуспешната надворешна политика на администрацијата на Бајден. Буквално паѓаат во нивната замка, бидејќи од руска воена интервенција во Украина, бенефит ќе има единствено САД. И можеби Кина, ако одлучат да го искористат хаосот, за да го решат тајванското прашање.
САД и неговите сојузници, практично имаат монопол на светскиот медиумски простор и мрежите низ кои се дистрибуираат информации на генералната популација.
Тоа гарантира дека Русија ќе биде портретирана како монструм.

Пак ќе кажам, не знам што би добиле. Со употреба на сила, никогаш нема да ја вратат Украина во нивна сфера на влијание, најверојатно трајно ќе ја изгубат, со генерации и генерации во иднината. Човечките жртви, воени и цивилни, огромните финансиски штети како резултат на санкциите, особено доколку бидат исклучено од SWIFT, потенцијално заглавени во конфликт со соседен историски близок народ. Плус, што ќе ја натераат Европа, долгорочно да пивотира кон надворешната политика на САД и ефективно да оневозможат стратешка автономија на ЕУ, што значи САД си ги исполнува целите во Европа со минимален трошок. On top of all that, ќе ја добијат репутацијата на реваншистичка, агресивна светска сила, зошто ќе немаат многу глас за да ја презентираат својата страна на приказната.

Мене ми изгледа се ова на лудило. Веројатно потресите што ги стави во погон пандемијата, тек сега ќе го покажат своето грдо лице. Верувам дека има и внатрешно-политички мотиви за вакви одлуки, ама ова може да има многу сериозно непредвидливи последици.
А не сме ни на почетокот на економските проблеми што ќе се материјализираат, како последица на последните две години.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.932
Поени од реакции
30.662
Утешно е ова со минималните жртви. Може само да ми кажеш како се одредува бројката за минимални жртви, и нешто над тоа? На пример, 12 е минимално и прифатливо, 13 е премногу? Или 120, или 1350? Како ти успева таа проценка?
Минимални = минимум можни во однос околностите.

Се обидуваш да побудиш емоции. Емпатија, лутење, сожалување, итн. Реалноста и геополитиката не функционираат така. За да разбереш стави се на местото на тој што треба да одлучи дали ќе води војна. Ете искористи ја паралелата со хипотетичниот братучед од пред некој пост. Ќе оставиш да се собере бандата и да те истепа, опљачка, и ако се сексуално девијантни - да те силуваат? Или ќе делуваш превентивно и ќе спречиш поголеми проблеми (првенствено за себе)?

Си бил некогаш во тепачка?
Ако не си бил, замисли го моментот. Противникот веќе почнал да замавнува кон тебе, и ти едноставно мораш да направиш нешто. Или ќе се браниш или ќе бегаш. Третото е да изедеш ќутек ама тогаш си на милост на напаѓачот, можеби ќе застане после неколку удари но можеби и нема.


Во случајов Русија е нападната. Мора да се брани. А ако тоа не го разбираш, тогаш сеуште ништо не разбираш. Но ќе те научи животот, биди сигурен во тоа.
 
Член од
30 јануари 2022
Мислења
109
Поени од реакции
224
Минимални = минимум можни во однос околностите.

Се обидуваш да побудиш емоции. Емпатија, лутење, сожалување, итн. Реалноста и геополитиката не функционираат така. За да разбереш стави се на местото на тој што треба да одлучи дали ќе води војна. Ете искористи ја паралелата со хипотетичниот братучед од пред некој пост. Ќе оставиш да се собере бандата и да те истепа, опљачка, и ако се сексуално девијантни - да те силуваат? Или ќе делуваш превентивно и ќе спречиш поголеми проблеми (првенствено за себе)?

Си бил некогаш во тепачка?
Ако не си бил, замисли го моментот. Противникот веќе почнал да замавнува кон тебе, и ти едноставно мораш да направиш нешто. Или ќе се браниш или ќе бегаш. Третото е да изедеш ќутек ама тогаш си на милост на напаѓачот, можеби ќе застане после неколку удари но можеби и нема.


Во случајов Русија е нападната. Мора да се брани. А ако тоа не го разбираш, тогаш сеуште ништо не разбираш. Но ќе те научи животот, биди сигурен во тоа.
Прво, ситуацијата со хипотетичкиот братучед, очигледно не е поврзана со нечија смрт, всушност поприлично е бенингна. Аналогиите се генерално погрешен начин на размислување, скоро секогаш водат до погрешни заклучоци.

Второ, вие се испосравте со будење емоции, чувство на праведност во сојузнишвтото со големиот бранител на православието и словенството, сега јас сум играл на емоции. Циркус. Вие сте некрстените праведници, секогаш на страната на доброто, јас сум бил тој што игра на емоции.

Трето, Русија не е нападната. Русија пред извесно време анектира дел од туѓа држава. Тоа се факти. Се друго е во вашите глави, глави на некрстени праведници во светот во кој Русите се најдобрите а Американците најлошите.

И да, кога ќе загине еден единствен Украинец, некое војниче од дваесетина години, да одиш и да им кажеш на семејството дека се работи за минимални жртви со оглед на околностите. Сигурен сум дека ќе разберат, и ќе бидат преплавени од љубов спрема браќата Руси кои биле внимателни да го убијат само него.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.932
Поени од реакции
30.662
Работата е дека руската реакција е скоро па изнудена. Црвените линии одамна се поминати, безбедноста е нарушена. Противникот нема намера да престане, нападните мораат да се бранат или да капитулираат. Трнот може да извади веднаш, или после кога многу ќе загнои... Овој трн почнува да загнојува.


Мене ми изгледа се ова на лудило. Веројатно потресите што ги стави во погон пандемијата, тек сега ќе го покажат своето грдо лице. Верувам дека има и внатрешно-политички мотиви за вакви одлуки, ама ова може да има многу сериозно непредвидливи последици.
А не сме ни на почетокот на економските проблеми што ќе се материјализираат, како последица на последните две години.
Да, се плашам и јас дека следат зли денови за сите.
Се надевам само дека нема да биде премногу лошо. :-/
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.259
Поени од реакции
40.019
Станува се повеќе изгледно дека ќе има воена интервенција, што е според мене, огромна геополитичка мискалкулација на Путин и неговата клика. Човекот е познат социопат и макијавелист, ама ако објективно ја анализираме руската надворешна политика под негова палка, скоро никогаш не прави стратешки грешки. Нешто што го разликуваше од секој западен лидер во последните 20 години.

Ја не разбирам што точно ќе добијат со интервенција. Освен што ќе си го залепат епитетот на светски villain и ќе изиграат по нотите на засега неуспешната надворешна политика на администрацијата на Бајден. Буквално паѓаат во нивната замка, бидејќи од руска воена интервенција во Украина, бенефит ќе има единствено САД. И можеби Кина, ако одлучат да го искористат хаосот, за да го решат тајванското прашање.
САД и неговите сојузници, практично имаат монопол на светскиот медиумски простор и мрежите низ кои се дистрибуираат информации на генералната популација.
Тоа гарантира дека Русија ќе биде портретирана како монструм.

Пак ќе кажам, не знам што би добиле. Со употреба на сила, никогаш нема да ја вратат Украина во нивна сфера на влијание, најверојатно трајно ќе ја изгубат, со генерации и генерации во иднината. Човечките жртви, воени и цивилни, огромните финансиски штети како резултат на санкциите, особено доколку бидат исклучено од SWIFT, потенцијално заглавени во конфликт со соседен историски близок народ. Плус, што ќе ја натераат Европа, долгорочно да пивотира кон надворешната политика на САД и ефективно да оневозможат стратешка автономија на ЕУ, што значи САД си ги исполнува целите во Европа со минимален трошок. On top of all that, ќе ја добијат репутацијата на реваншистичка, агресивна светска сила, зошто ќе немаат многу глас за да ја презентираат својата страна на приказната.

Мене ми изгледа се ова на лудило. Веројатно потресите што ги стави во погон пандемијата, тек сега ќе го покажат своето грдо лице. Верувам дека има и внатрешно-политички мотиви за вакви одлуки, ама ова може да има многу сериозно непредвидливи последици.
А не сме ни на почетокот на економските проблеми што ќе се материјализираат, како последица на последните две години.
друже геополитика е тоа, секое нешто има свое зашто. Да немаше интереси америка во украина немаше да има окупација, немаше крим да биде отцепен, немаше да се води војна во донбас. Не е дека Путин е макијавелист или што ти ја знам, него е тоа што е уценет, или да отстапува и да се брани, или да нападне. А ако се стреми Русија да ја одржи како светска сила отстапувањата не доаѓаат во предвид. Многу е едноставна ситуацијата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.130
Поени од реакции
21.765
Interesno. Samo rusofilite se nakloneti, ovie sto kurot americki im e do zeludnik vlezen se nekako si se dozivuvaat kako neutralni, objektivni ili taka nesto. Neznam stvarno sto im se mota niz toa glavata ali vaka od strana gledano ziva patetika se, beter od rusofilite. Sega prasanje za milion dolari e dali stvarno si se osekjaat taka ili mislat deka nikoj ne zabelezuva kolku dlaboko go imaat goltnato pa ajde ke glumime ludilo :cautious: .
P.s se zabelezuva od km ako toa vi bese dilemata, djabe glumite zagrizeni ili sto i da glumite. Isti kurac ste, samo drugo pakovanje, duri napati i beter ste od ovie drugite.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.938
Трето, Русија не е нападната.
Па, не дека не е. На Русија 30 години ѝ се одземаа држави од сферата на влијание. Сега, изгледа дека се решени дека мора да возвратат.

А праведни и правилни, ниту имало, ниту ќе има.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.932
Поени од реакции
30.662
Трето, Русија не е нападната. Русија пред извесно време анектира дел од туѓа држава. Тоа се факти. Се друго е во вашите глави, глави на некрстени праведници во светот во кој Русите се најдобрите а Американците најлошите.
Ако не разбираш кој овде е нападнат, не разбираш што се случува ни геополитички ни стратешки ни никако. Ништо не разбираш.

Прво, ситуацијата со хипотетичкиот братучед, очигледно не е поврзана со нечија смрт, всуишност поприлично е бенингно. Аналогиите се генерално погрешен начин на размислување, скоро секогаш водат до погрешни заклучоци.
Аха, ти си од тие што го врти и другиот образ.
Остави ги да те опљачкаат, да се изживуваат, и да те силуваат. Па нема да те убијат, не е најлошото... Ако навистина вака размислуваш, тогаш јасно е колку е сатот.


Второ, вие се испосравте со будење емоции, чувство на праведност во сојузнишвтото со големиот бранител на православието и словенството, сега јас сум играл на емоции. Циркус. Вие сте некрстените праведници, секогаш на страната на доброто, јас сум бил тој што игра на емоции.
Сега веќе почнуваш да се вреѓаш и тука ќе застанам.
Ако не можеш како нормален човек нормално да разговараш, ако си дојден за препукување и пичкарење - за таков „спорт“ најди некој друг и не ме цитирај повеќе.
 
Член од
30 јануари 2022
Мислења
109
Поени од реакции
224
Па, не дека не е. На Русија 30 години ѝ се одземаа држави од сферата на влијание. Сега, изгледа дека се решени дека мора да возвратат.

А праведни и правилни, ниту имало, ниту ќе има.
Не и се одземаат држави, државите бегаат од Русија. Постои огромна разлика. Кој народ сака да го живее сојузништвото со Русија и нивниот стандард? Процесот на бегање на државите од прегратката на Русија е сосем нормален, сите сакаат повисоки цивилизациски стандарди од оние во Русија.
Автоматски споено мислење:

Сега веќе почнуваш да се вреѓаш и тука ќе застанам.
Ако не можеш како нормален човек нормално да разговараш, ако си дојден за препукување и пичкарење - за таков „спорт“ најди некој друг и не ме цитирај повеќе.
Те молам кажи ми што те навреди. Сега ја пречитав реченицата не можам да најдам ниту еден навредлив збор во ниту еден контекст.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom