Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Денеска Дебалцевскиот котел и официјално е затворен. Видео од бунтовниците кои денес го завземаа клучното село Логвиново кое се наоѓа на автопатот.

 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Да имаа јадните донбасовци најмодерно руско оружје сега на мајдан оро ќе играа. Треба да си глуп или да си платен да ги оправдуваш постапките на украинската армија затоа што како што кажа братот погоре ако направиш проста компарација на случувањата 2001- ва овде и сега таму ќе ја видиш сета хипокризија која ти ја пласира западот и посраната америка во име на нивната си толку воспеана демократија
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Давам 2 дена дека во Дебалцево ке се вее Новоруско знаме :)
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.217
Поени од реакции
11.725
Опколувањето на Дебалцево, ја поместува тежата и предноста во преговорите на страната на Русија.
Украина има и притисок од страна на ММФ да почне да ги крати воените трошоци, и да започне со реформи на економијата.

Не верувам дека Дебалцево ќе биде освоено пред 11 Февруари, за кога е закажана средбата во Минск.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.270
Поени од реакции
18.096
Мислам нема потреба од еуфорија, затоа што овие територии претходно беа под сепаратистичка контрола, па ги изгубија во офанзивата во летото.

Сега бунтовнициве се во офанзива и имаат најсовремено руско оружје, ако е некој е глуп или будала да не го прифаќа тоа, не се сите такви.

И ако САД не и достави оружје на Украина, тогаш се заебала гадно за својата улога во светот.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.669
Поени од реакции
21.619
^^ Немаат најсовремено руско оружје, не треси зелени.

Не знам зошто многу луѓе мислат дека ако Украина добие оружје од УСА, ќе тераат до Москва. Глупости.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.217
Поени од реакции
11.725
Да да. Еве читам имаше гласини дека Украинците уништиле неколку прототипови на новиот Армата тенк.
 

$korpion

MusicProducer
Член од
14 април 2009
Мислења
252
Поени од реакции
90
Мислам нема потреба од еуфорија, затоа што овие територии претходно беа под сепаратистичка контрола, па ги изгубија во офанзивата во летото.

Сега бунтовнициве се во офанзива и имаат најсовремено руско оружје, ако е некој е глуп или будала да не го прифаќа тоа, не се сите такви.

И ако САД не и достави оружје на Украина, тогаш се заебала гадно за својата улога во светот.
Classic !!!
Кога ти снемуе аргументи и факти преминуваш кон навреди. Е така се воде дискусија :bravobe:
 

$korpion

MusicProducer
Член од
14 април 2009
Мислења
252
Поени од реакции
90
А зошто ова истово не му го рече на @Mario Gómez и @Итар Пејо
Ни еден од двајцата не ме нарекол глуп или будала. Со твојата изјава не само мене туку ги навреди скоро сите што пишуваат и ја пратат темата оти незнам кој веруе дека у украина има најсовремено , најсофистицирано и уште незнам какво руско оружје. И дај веќе еднаш кажи што подразбираш под тиа термини , кое е за тебе најсовременото руско оружје , системите Град , БМП 1 , БМП 2 , Т-72 .... ??? Незнам за тебе ама кога се спомнува најсофистицирано руско оружје одма се асоцирам на ситемите С-500 , Панцир , тенкот Армата , Терминаторите , нуклеарните подморниците од типот 885 , Јасен , Бореи .. Носачот на авиони "Адмирал Кузњецов" , ракетниот крстосувач "Москва" , стратегиските бомбардери Ту-160 , ловците од 5-та генерација Т-50 или познати како ПАК ФА , Булава , Искендер ... Дај да разјасниме што подразбираме под насовремени и најсофистицирани руски оружја и да не ги употребуваме тиа термини кога зборуваме за оружја што потекнуваат од времето на Сталин.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Нацистите од "Азов" са започнали офанзива на Jужното направление.
Взети са Широкино и Павлопол, идат кон Октjабр.
Целта им е Новоазовск.

При Дебалцово проамериканските воjски са отстапиле на 4 км. од Чернухино.
Од сутринта Горловка се обстрелва мошно со артилериjа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.855
Поени од реакции
30.551
Никој не прокоментира за средбата Меркел - Обама, од аспект на целата работа со најавената идна (неприкриена) испорака на оружје на Украинската марионетска власт.

Јас целата средба би свел на заклучокот од Меркел дека „сојузот меѓу САД и Европа не е во опасност„ мислејќи на евентуалната идна испорака на оружје на Украина, со која тие не се согласуваат ама дека нема заради тоа да се растури сојузништвото.
Мене ова ми личи на класична фарса, она као „добар полицаец и лош полицаец„. Демек слушај го добриот полицаец, да не ти дојде лошиот полицаец.

Сепак мислам дека реториката кон Русија беше некако симната и во стилот:
Obama: "We are not looking for Russia to fail. ... Our preference is for a strong, vibrant, confident Russia."
Мислам дека раководството на украинската хунта нема да биде задоволно од острината на изјавите на Обама (и од Меркел). Изгледа со душа ги чекаат претстојните мировни преговори да се обидат да се исценкаат за примирје или било што.


Како и да е, пар извадоци од изјавите на средбата Меркел - Обама:
pic.twitter.com/lhhyZkQSd7
Obama: "We are not looking for Russia to fail. ... Our preference is for a strong, vibrant, confident Russia."
Obama's comments...

  • *OBAMA SAYS RUSSIA-UKRAINE AND ISLAMIC STATE DOMINATED TALKS
  • *OBAMA: RUSSIA VIOLATED JUST ABOUT EVERY AGREEMENT IN MINSK PACT
  • *OBAMA: RUSSIAN ACTIONS HAVE ONLY STRENGTHENED WESTERN RESOLVE
  • *OBAMA SAYS HE CONTINUES TO ENCOURAGE DIPLOMATIC SOLUTION
  • *OBAMA SAYS HE, MERKEL AGREED ON RUSSIAN SANCTIONS STRATEGY
  • *OBAMA: RUSSIAN ISOLATION WILL ONLY WORSEN W/O CHANGE OF COURSE
  • *OBAMA: LITTLE PROSPECT FOR MILITARY SOLUTION TO UKRAINE-RUSSIA
  • *OBAMA SAYS RUSSIA WILL FACE MORE SANCTIONS WITHOUT ACTION
  • *OBAMA SAYS HE'S ASKED TEAM TO LOOK AT `ALL OPTIONS' ON RUSSIA
  • *OBAMA: LETHAL WEAPONS TO UKRAINE IS ONE OPTION; NO DECISION YET
  • *OBAMA SAYS HE STILL HOPES DIPLOMATIC ACTION WILL PERSUADE PUTIN
  • *OBAMA SAYS GOAL IS ONLY FOR UKRAINE TO BE ABLE TO DEFEND ITSELF
  • *OBAMA SAYS `ONGOING ANALYSIS' IN DECISION ON WEAPONS TO UKRAINE
  • *OBAMA: `NO DOUBT' SNOWDEN ISSUE DAMAGED GERMANS' VIEW OF U.S.
  • *OBAMA SAYS GERMANS SHOULD TRY TO GIVE U.S. BENEFIT OF DOUBT


Merkel's comments...

  • *MERKEL SAYS SHE, OBAMA SHARE SAME PRINCIPLES ON UKRAINE-RUSSIA
  • *MERKEL SAYS ESSENTIAL TO DEFEND TERRITORIAL INTEGRITY PRINCIPLE
  • *MERKEL SAYS 'I DON'T SEE A MILITARY SOLUTION' ON UKRAINE
  • *MERKEL SAYS GOAL REMAINS DIPLOMATIC SOLUTION ON UKRAINE-RUSSIA
  • *MERKEL SAYS SHE, HOLLANDE SEEKING CEASE-FIRE IN UKRAINE
  • *MERKEL SAYS 'SUCCESS IS ANYTHING BUT CERTAIN' IN UKRAINE TALKS
  • *MERKEL SAYS IT'S BEEN RIGHT TO RAISE ECONOMIC COSTS ON RUSSIA
  • *MERKEL SAYS U.S.-EUROPE TIES TRUMP ARMS-TO-UKRAINE ISSUE
  • *MERKEL SAYS STILL DISAGREEMENT ON SOME POINTS ON NSA ISSUE


* * *
http://www.zerohedge.com/news/2015-02-09/obama-merkel-agree-no-prospect-military-solution-ukraine



Classic !!!
Кога ти снемуе аргументи и факти преминуваш кон навреди. Е така се воде дискусија :bravobe:
Навредите не се цел, сама по себе... туку да се дефокусира дискусијата и некако да се запре ерозијата на македонско јавно мнение за америте и за „западот„. Ништо лично кон тебе.
Во Украина нели, што одговараат заробените нацисти од фронтот? „Ние само следевме наредби, не знаевме дека цивили гинат во Доњетск, Луганск и сите други населени места!„. Епа исто е и во нашиов случај, само што овде наместо цивили, жртва е иднината на Македонскиот народ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom