Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.670
Поени од реакции
82.505
I ti mora da svatis deka ako Rusija nema sila da go enforsira toa, so kje prai? Mozhe na glava da skoka ama i golemite sili nemaat lamba so ispolniva zelbi. Inaku da, poznati sme nie po dobri strateski potezi.
Да де. Ти си мислиш дека Русија нема сила да го издејствува тоа. Демек џабе ја почнале војната.
Многу е погрешно да мислиш дека земјата која има највеќе нуклеарни проектили нема сила нешто да издејствува, но, вашите замисли секогаш одат само до таму - нуклеарките дека се off limits. Тоа е заради одредени ограничувања при размислувањето кои сте ги усвоиле.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.868
Поени од реакции
9.053
I ti mora da svatis deka ako Rusija nema sila da go enforsira toa, so kje prai? Mozhe na glava da skoka ama i golemite sili nemaat lamba so ispolniva zelbi. Inaku da, poznati sme nie po dobri strateski potezi.
Погрешно гледаш на процесов, не е Русија у равенката туку Колективен Запад вс Русија, Кина, Индија, Бразил + уште нешто. Украина и Блиски исток се фокални точки у кои се решава кој ќе доминира со светот у нареден период. И сега има напори од Бразил и Индија на пример да изгураат некое примирје и да ја натераат Русија на отстапки. На почеток од СВО Русија имаше и повеќе врзани раце и сега останува да се справат со Бразил и Индија...Кина заврши со барања од Русија за мировни договори. Ќе ги средат и Бразил и Индија, не е проблем тоа........проблем е што немаат каде овие што владеат со Запад и ќе ескалираат до директен судир помеѓу НАТО и Русија. Прво што ќе пробаат е да ја вовлечат Европа ама не пијат нафта русите, се знае кој стои позади све ова.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.110
Поени од реакции
17.977
Да де. Ти си мислиш дека Русија нема сила да го издејствува тоа. Демек џабе ја почнале војната.
Многу е погрешно да мислиш дека земјата која има највеќе нуклеарни проектили нема сила нешто да издејствува, но, вашите замисли секогаш одат само до таму - нуклеарките дека се off limits. Тоа е заради одредени ограничувања при размислувањето кои сте ги усвоиле.
Ne mislam deka se off limits, mislam deka se offlimi za ovoj use case. Imalo zemji so nuklarki so ne izdejstvuvale toa sakaat, nema da e prv pat.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.868
Поени од реакции
9.053
Иначе две бази ако не и повеќе веќе се финишираат за Буревестник, после ставање у употреба на овие ракети у комбинација со Авангард и Циркон нема што да бараат јенките. Ако сакаат бази на Куба или некоја држава од Централна Америка и тоа сигурно ќе го добијат. Европа ќе биде наградена со штанцање и ракети со среден дострел у иднина ако веќе и не се при крај со имплементација.
Ништо арно нема да излезе од ова агресивно понашање на САД, може мислат дека ќе ја жрвуваат Европа за да постигнат нешто ама тешко таа работа, освен ако не земат нафта да пијат русиве.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.043
Поени од реакции
32.075
Drzava koja go lovi sopstveniot narod ko kucinja po ulici - zasluzuva da ne postoi
За народот таму и престанување да постои ваквата Украина е подоброто нешто од сегашноста. Далеку подобро. Во сегашноста ги ловат по улици баш како кучиња и ги фрлаат на фронт да гинат за амерички интереси.

Ги заболе кypот просечните Украинци ако Украина била неутрална или членка на НАТО. Веќе со месеци ги тепаат и им ги палат возилата... Како што им е скурчено и колку што има оружје на црниот пазар, кај да е ќе почнат и да ги пукаат регрутерите.
Автоматски споено мислење:

Иначе две бази ако не и повеќе веќе се финишираат за Буревестник, после ставање у употреба на овие ракети у комбинација со Авангард и Циркон нема што да бараат јенките. Ако сакаат бази на Куба или некоја држава од Централна Америка и тоа сигурно ќе го добијат. Европа ќе биде наградена со штанцање и ракети со среден дострел у иднина ако веќе и не се при крај со имплементација.
Ништо арно нема да излезе од ова агресивно понашање на САД, може мислат дека ќе ја жрвуваат Европа за да постигнат нешто ама тешко таа работа, освен ако не земат нафта да пијат русиве.
Па дури и сега асиметријата од тој аспект е голема, во предност на РФ.


Ништо арно нема да излезе од ова агресивно понашање на САД, може мислат дека ќе ја жрвуваат Европа за да постигнат нешто ама тешко таа работа, освен ако не земат нафта да пијат русиве.
Последно лаел Блинкен дека ќе одобруваат дозволување на длабински напади со амерички ракети... Како лесно забораваат дека едвај ги намолија да не даваат заебани оружја на проксијата како Хутите.

Автоматски споено мислење:

Ne mislam deka se off limits, mislam deka se offlimi za ovoj use case. Imalo zemji so nuklarki so ne izdejstvuvale toa sakaat, nema da e prv pat.
Никако да наведеш аргументи зошто РФ нема да „издејствуваат тоа што сакаат“. Во која реалност Русија ја губи оваа војна?

Или не се замараш со реалност? :LOL:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.899
Поени од реакции
26.526
I ti mora da svatis deka ako Rusija nema sila da go enforsira toa, so kje prai? Mozhe na glava da skoka ama i golemite sili nemaat lamba so ispolniva zelbi. Inaku da, poznati sme nie po dobri strateski potezi.
Како мислиш нема сила, од кај ти е таа перцепција? Во 41 до Москва стигнале па пак нашле сила… тоа што идат полека не значи дека немаат сила. Всушност покажува времето, запад иде надоле во секој поглед, Русија во најмала рака стагнира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom