Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682
Член од
19 март 2011
Мислења
12.848
Поени од реакции
14.230
Кога кажуваш дека се ретардирани само што ги опиша луѓето („граѓаните“) во сите држави на планетата Земја. Не сите луѓе се глупи да не разбираат што им се прави, само повеќето размислуваат „имам фамилија, не можам да си дозволам да бидам бунтовник и да ме снема“. Така Украина дозволи да им го направат Мајдан, а после Мајдан и да им го направат хоророт што сега им се случува. Така Америте дозволуваат да бидат вовлечени во бескрајни војни за интересите на олигархијата. Така ние Македонците дозволуваме западните да ни држав шќиптарски сатрапи на грб. Така народот ширум ЕУ дозволува сега да им уведуваат задолжително служење воена обврска и ако работите продолжат во таа насока - ќе дозволат да бидат вовлечени и во војна. Ете Урсула го напаѓа Орбан заради обидот на дискусија за мировни преговори, виде некаде во ЕУ демонстрации против тоа и сите други увертири во трета светска војна?

Итн, итн. Луѓето сите се слични ширум светот.
Па тоа ти кажува дека народот е соучесник секаде и преќутува на криминал, неправди, повикување на нетрпеливост и насилство па дури и војни, нефункционални институции кои ги плаќа од сопствен џеб, и да не набројувам уште ја сфаќаш поентата.

Русите да не ги даделе тие 20+ милиони жртви, ќе капитулирале и тогаш бројот на жртвите ќе бил неспоредливо поголе. Либенсраум доктрината на 'итлер не оставала место за Руси во Русија, а не е дека не гледале како Германците го решавале проблемот со одвишно население во освоените земји... Сталин си сите негови огромни и бројни мани, на крајот сепак е херој на Русија (и на светот ако гледаме реално)
Јасно ми е тоа, кога ќе те нападне бесно куче мораш да се браниш и да го неутрализираш.
Ама поентата ми е ЗОШТО дошло до толкаво невидено крвопролевање и одговорот е - луѓето се ретардирани.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.981
Поени од реакции
7.380
Парите се небитни. Битно е колку можеш средства за војување, да обезбедиш со тие пари, колку можеш со тие пари да спроведуваш воени активности и тн.
Не може да тврдиш парите не биле битни, а сепак после да напишеш важно било што можеш да направиш со парите. Тоа што ти го кажуваш се однесува на корупцијата во САД, баш затоа и ќе се распаднат како СФРЈ, но и Русите не се сјајни, иако сите природни ресурси ги имаат, не се ни во топ 10 економии.

Самиот Путин има изјавено дека ако сакаат да се супер сила, мора економијата да ја разработат, бидејќи на долг рок не одржливо е само во оружја да трошат.

2003та
Speaking in his annual state-of-the-nation address, Russian President Vladimir Putin said today that Russia should become a great power based on a strong economy and integration into the international community. Putin praised the country's progress under his administration, saying its goal should be to double its GDP in the next 10 years.

Our principal task should be the return of Russia to the ranks of rich, developed, strong and respected countries. But this return will only be possible when Russia becomes strong economically, when it is no longer dependent on crumbs from international financial organizations," he said.
Пред некој година исто изјави дека без јака економија, џабе што се воено моќни, неодржлив е таков систем.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.228
Поени од реакции
81.360
Не може да тврдиш парите не биле битни, а сепак после да напишеш важно било што можеш да направиш со парите. Тоа што ти го кажуваш се однесува на корупцијата во САД, баш затоа и ќе се распаднат како СФРЈ, но и Русите не се сјајни, иако сите природни ресурси ги имаат, не се ни во топ 10 економии.

.
Еве специјално за тебе ќе изџвакам - не е битно тоа он што го збори, кога вика дека САД имале оволку, онолку миљарди буџет, коа цената на оружјето на двете страни е различна, како и цената на се друго околу војната. Дали сервис служби или производство на ашови, све е далеку поефтино на другата страна.

Како иначе го објаснувате фактот што Западот иако има многу поголем воен буџет, не може ни пола од количината проектили на Русија да произведе, сите заедно западни земји да се соберат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.688
Поени од реакции
11.919
Не може да тврдиш парите не биле битни, а сепак после да напишеш важно било што можеш да направиш со парите. Тоа што ти го кажуваш се однесува на корупцијата во САД, баш затоа и ќе се распаднат како СФРЈ, но и Русите не се сјајни, иако сите природни ресурси ги имаат, не се ни во топ 10 економии.

Самиот Путин има изјавено дека ако сакаат да се супер сила, мора економијата да ја разработат, бидејќи на долг рок не одржливо е само во оружја да трошат.

2003та

Speaking in his annual state-of-the-nation address, Russian President Vladimir Putin said today that Russia should become a great power based on a strong economy and integration into the international community. Putin praised the country's progress under his administration, saying its goal should be to double its GDP in the next 10 years.

Our principal task should be the return of Russia to the ranks of rich, developed, strong and respected countries. But this return will only be possible when Russia becomes strong economically, when it is no longer dependent on crumbs from international financial organizations," he said.
Пред некој година исто изјави дека без јака економија, џабе што се воено моќни, неодржлив е таков систем.
Е па тоа е поентата на целото ова крвопролевање во Украина од 2014 година па наваму.

Од Петар Велики па наваму, Русија постојано активно работи на подобрување на односите со западот и копирање на западот.

Многумина мислат дека ваквото зближување на Русија со западот било прекинато со Октомвриската социјалистичка револуција од 1917 година и формирањето на Советскиот Сојуз, но во пракса е прекинато многу поодамна, уште за време на Кримската војна на почетокот на втората половина на 19-от век.

Токму поразот кој Русија го претрпела во Кримската војна од отоманците во 1856 година, поддржани од страна на Британците и Французите, го навел царот Александар Втори, кого Русите денес го нарекуваат Ослободителот и последниот Велики цар поради реформите кои ги вовел, а кои меѓу другото вклучувале и укинување на кметството во Русија, да испрати руски флоти за Њујорк и Сан Франциско со цел да ја поддржи Унијата во американската граѓанска војна против Конфедерацијата, за да им стави до знаење на Британците и Французите дека доколку одлучат да ја поддржат Конфедерацијата, Русија ќе ја поддржи Унијата на чело со Абрахам Линколн, па ќе има повторување на Кримската војна, но овој пат на американска почва. Но иако Британците и Французите планирале да ја поддржат Конфедерацијата, сепак никогаш не го направиле тоа, па сепак не се повторило кримското крвопролевање на американска територија.

И од тогаш западњаците не можат да ја смислат Русија како светска сила, едноставно премногу е голема и богата за да ја прифатат како свој трговски партнер и сојузник.

Ако некогаш западњаците имаа можност да ја купат Русија не за ситни пари, туку за ситна прашина, тоа беа 1990-те години, но сепак таква држава која е најголема држава во светот по големина на територија и располага со толку многу природни богатства и ресурси, е едноставно неприфатлива и незамислива за нив, па затоа попрво би ја однеле цела Европа во ново континентално крвопролевање, ако не и целиот свет во ново глобално крвопролевање.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.384
Поени од реакции
31.273
Па тоа ти кажува дека народот е соучесник секаде и преќутува на криминал, неправди, повикување на нетрпеливост и насилство па дури и војни, нефункционални институции кои ги плаќа од сопствен џеб, и да не набројувам уште ја сфаќаш поентата.


Јасно ми е тоа, кога ќе те нападне бесно куче мораш да се браниш и да го неутрализираш.
Ама поентата ми е ЗОШТО дошло до толкаво невидено крвопролевање и одговорот е - луѓето се ретардирани.
Луѓето се такви какви се. Во суштина не одлучуваат ништо. одлуките други ги носат.
Ете кои можности реално ти ги имаш да „не бидеш соучесник“? Сега се е под надзор. Порано спомнато се собира толпа и ги ресетира работите. Сега го нема тоа, а ако се обидеш да организираш нешто тие горе ќе знаат пред 5 луѓе да собереш. За жал тоа е тоа, промени може да има само со достигнување на критична маса и потоа наеднаш да биде што ќе биде.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.393
Поени од реакции
12.120

Жена во Киев се самозапали поради тоа што бил мобилизиран нејзиниот сопрут од багабонтите на Нато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom