Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.433
Поени од реакции
3.107
Имено интересна информација сподели Словачкото Мнр денеска. Во 2022 година границата Украина со Словачка, ја поминал припадник на Исис кој е осомничен за тероризам со потекло од Таџикистан како украински бегалец. Имено лицето имало украински пасош. Се спремаат за негова екстрадиција назад на Украина.


Јас пак мислев дека Путин спремал фалс флаг за да појача војска и деструкција.
Може линк од информацијата? Пробав да најдам на официјалната страна на нивното МНР и МВР али немаше ништо, а баш ме заинтересира.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.869
Поени од реакции
4.670
Zoran Meter o tome ‘kome zvono zvoni’ nakon terorističkog napada u Moskvi.
U Rusiji ne prolazi teza o ISIS-u

Teroristički čin nakon kojeg će se mjeriti vrijeme „od-do“

Ako početak ukrajinskog rata s pravom možemo označiti kao definitivni prijelom u kontekstu odnosa Rusije i združenog Zapada (oni su dugoročno potpuno poremećeni i plešu na rubu međusobnog sukoba), sada sam sklon tvrditi kako je teroristički čin u Moskvi od 22. ožujka 2024. onaj od kojeg će se mjeriti vrijeme od-do (od prije i poslije njega). I to ne samo po pitanju rezultata ukrajinskog rata (za njega primarno), već i za svijet u cjelini.


Дали тезата дека не поминува ИСИС наговестува дека Москва има докази за вмешаност и на други пред се на ЕУСА во овој терористички чин?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.778
Zoran Meter o tome ‘kome zvono zvoni’ nakon terorističkog napada u Moskvi.
U Rusiji ne prolazi teza o ISIS-u

Teroristički čin nakon kojeg će se mjeriti vrijeme „od-do“

Ako početak ukrajinskog rata s pravom možemo označiti kao definitivni prijelom u kontekstu odnosa Rusije i združenog Zapada (oni su dugoročno potpuno poremećeni i plešu na rubu međusobnog sukoba), sada sam sklon tvrditi kako je teroristički čin u Moskvi od 22. ožujka 2024. onaj od kojeg će se mjeriti vrijeme od-do (od prije i poslije njega). I to ne samo po pitanju rezultata ukrajinskog rata (za njega primarno), već i za svijet u cjelini.


Дали тезата дека не поминува ИСИС наговестува дека Москва има докази за вмешаност и на други пред се на ЕУСА во овој терористички чин?
ИСИС беше создаден од САД. Тоа се докажа и со млакоста на воените дејства на САД против нив а и со односот на САД кон припадниците на оваа држава после нејзиното уништување.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.069
Поени од реакции
12.615
Среќа тријадата не е спремна инаку одма ќе јадеше Париз/Лондон сармат...

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.257
Бреј шо ти е западен квалитет:


Требало СССР да учи граѓевина од САД, уште од првото бомбардирање мостот за Крим ќе си паднеше како овој од Мериленд.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
197
Бреј шо ти е западен квалитет:


Требало СССР да учи граѓевина од САД, уште од првото бомбардирање мостот за Крим ќе си паднеше како овој од Мериленд.
Не го потценувај мостот, можда се Хутите во бродот знаат они статика :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.257
Не го потценувај мостот, можда се Хутите во бродот знаат они статика :D
Хутите се поагресивни, брут форс, ова беше сензуално :D
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.071
Поени од реакции
4.717
Imaat vreme, superiorni sistemi, im kazuvaat so vreme ;)

Ne se kucinja, tuku tolku im ja biva zapadnata oprema :D

Uste od pred 2 godini, nema so da go trgam, aj sea kazi si so napravi ti, ke stavis zname za lugevo sto izginaa vo teroristickiot napad, ili kucinja se toa oti se rusi?
Западната опрема не ја бива, Рускава пресметува дека зградите со луѓето вредат помалку од ракетите па не ги пресретнуваат и така. :D

Знамето кај мене е Македонското, и до темел да изгорат Вашингтон/Москва/Париз/Пекинг нема да ставам нивно знаме.

Ако е ќерката на Дугин легитимна воена цел, тогаш дали се Џефри Сакс и Џон Мершхајмер исто легитимни цели? Или Такер, или Зоран Миланович? Или Орбан? Сите тие многу повеќе придонесоа кон руската кауза отколку ќерката на Дугин.
Само кретен може да означи цивил за легитимна воена цел. Убивање цивили е доказ за немоќ а не за водење војна.
Ти бе, нормален си? Новинари легитимна воена цел, што е следно Болници? Како таа што ја удрија во Белград НАФОфци?
@Human и овој ли е „легитимна воена цел“?

Прочитајте ги овие двајцата што говореа (едниот загина, другиот за малку) и место нив ставете дека се Грци/Албанци/Бугари и дека содржините им се анти-македонски наместо анти-украински.

Лично би пошле и би ги убиле да имате можност.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.778
Прочитајте ги овие двајцата што говореа (едниот загина, другиот за малку) и место нив ставете дека се Грци/Албанци/Бугари и дека содржините им се анти-македонски наместо анти-украински.

Лично би пошле и би ги убиле да имате можност.
Уште по дебилно оправдување за прогласување на цивили за легитимна воена цел.
 
Последно уредено:

Макед0нер

Red Devil
Член од
7 март 2012
Мислења
751
Поени од реакции
640
BREAKING Russian Security Council Secretary Patrushev accused; "Ukraine is behind the terrorist attack in Crocus" City Hall

И сега што ?:icon_lol:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.433
Поени од реакции
3.107
BREAKING Russian Security Council Secretary Patrushev accused; "Ukraine is behind the terrorist attack in Crocus" City Hall

И сега што ?:icon_lol:
Опа значи имаат докази. Знам дека ќе ги покажат на јавноста. Секогаш го правеле тоа.

Во другите вести, им сјебале уште неколку брода сабајлево. Ќе им останат пар кајчиња за пецање риба.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.774
Поени од реакции
6.627
Опа значи имаат докази. Знам дека ќе ги покажат на јавноста. Секогаш го правеле тоа.

Во другите вести, им сјебале уште неколку брода сабајлево. Ќе им останат пар кајчиња за пецање риба.
И повторно слабо докази имате нафовци. :kuracc:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.257
Западната опрема не ја бива, Рускава пресметува дека зградите со луѓето вредат помалку од ракетите па не ги пресретнуваат и така. :D

Знамето кај мене е Македонското, и до темел да изгорат Вашингтон/Москва/Париз/Пекинг нема да ставам нивно знаме.
Јбг, побрза е, има време и математика да направи.

Ебавме работа со вакви македонци што се восхитуваат на се можно од тие што не укинаа како држава.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.433
Поени од реакции
3.107
И повторно слабо докази имате нафовци. :kuracc:
Па во овие 2 години војна незнам како не сфати дека ни едната ни другата страна не е спремна да прифати туѓ доказ. Така да, губење време е тоа барање докази.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom