Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
24 април 2008
Мислења
10.758
Поени од реакции
12.050


И све тоа се случува додека Кличко се подновува со нов имот во Хамбург. Машала европска пара. Реинвестиција ти се вика ова.
Профитеризмот на украинските нео-нацисти ептен потсетува - да не речам смрди - на руските аристократи и таканаречените благородници од Првата Светска Војна, кои ја изгубиле војната, но убаво си го поминале остатокот од своите животи по Франција, САД, Велика Британија и други држави кои без никакво двоумење и со најголемо задоволство ги примиле своите руски гости - пардон имигранти, а истовремено со апсолутна одлучност и минимум два пати поголемо задоволство го примиле нивниот (украден) капитал.

А и јас па што пишувам, заборавив на момент дека руските олигарси се меѓу омилените клиенти на Британците и нивните банки.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.543
Поени од реакции
12.427
Профитеризмот на украинските нео-нацисти ептен потсетува - да не речам смрди - на руските аристократи и таканаречените благородници од Првата Светска Војна, кои ја изгубиле војната, но убаво си го поминале остатокот од своите животи по Франција, САД, Велика Британија и други држави кои без никакво двоумење и со најголемо задоволство ги примиле своите руски гости - пардон имигранти, а истовремено со апсолутна одлучност и минимум два пати поголемо задоволство го примиле нивниот (украден) капитал.

А и јас па што пишувам, заборавив на момент дека руските олигарси се меѓу омилените клиенти на Британците и нивните банки.
Тоа се нели истите олигарси кои се противници на Путинскиот режим.

Абре само Сталин за нив. Премек е овој Путин. Според мене треба малце посилна рака моментално во Русија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Bloomberg on Tuesday has reported on a secret meeting recently held in Saudi Arabia:

A secret meeting took place last month between Ukraine, its Group of Seven allies and a small group of Global South countries to try to rally support for Kyiv’s conditions for holding peace talks with Russia, according to people familiar with the matter.
The previously undisclosed Dec. 16 meeting of national security advisers was held in Saudi Arabia and followed larger, publicized gatherings aimed at countering Moscow’s attempts to divide and paint Ukraine and its allies as unwilling to negotiate an end to the war.





Пред некоја недела во Киев имаше квар каналалазицијата. Ама овдека никој не напиша еве Киев во гомна се дави.

Мада не е потребно. Еве тука екипица спремна е за гомна јадење.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.451
Поени од реакции
22.396
Еден чекор поблиску до нивниот сон. Тоа нема врска со тоа зошто СССР го признал и вооружувал Израел.
Tolku konflikti pominavme, mislam konflikti vo realno vreme i ti uste si se drzis do tvoeto deka nekoj nekogo saka, preferira, krv, vera gluposti i bez isklucok sekade promasuvas.
Dobro od site konflikti dosega ne izvlece nekoj zaklucok deka vo zivotot edinstveno majkati vistinski te saka , a i toa ne e 100 % sigurno, se drugo e od korist. Za drzavni politiki pak voopsto i da ne pravime muabet.
Ete bas pred nekoj den gledav eden film za nezavisnosta na Indija i kako Anglicanite svesno pustija kurban milion Indijci i pojma nemam uste kolku milioni begalci. I zosto. Samo da i onevozmozat na SSSR pristap do pristaniste na toplo more na sovetite i da i gi zagrozat nejzinite interesi vo bliskiot istok, nafta , suetskiot kanal , trgovski patista itn itn. Zatoa e formiran Pakistan, bariera pomegju SSSR i Indija koja bila nakloneta kon niv.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.867
Поени од реакции
26.473
Tolku konflikti pominavme, mislam konflikti vo realno vreme i ti uste si se drzis do tvoeto deka nekoj nekogo saka, preferira, krv, vera gluposti i bez isklucok sekade promasuvas.
Dobro od site konflikti dosega ne izvlece nekoj zaklucok deka vo zivotot edinstveno majkati vistinski te saka , a i toa ne e 100 % sigurno, se drugo e od korist. Za drzavni politiki pak voopsto i da ne pravime muabet.
Ete bas pred nekoj den gledav eden film za nezavisnosta na Indija i kako Anglicanite svesno pustija kurban milion Indijci i pojma nemam uste kolku milioni begalci. I zosto. Samo da i onevozmozat na SSSR pristap do pristaniste na toplo more na sovetite i da i gi zagrozat nejzinite interesi vo bliskiot istok, nafta , suetskiot kanal , trgovski patista itn itn. Zatoa e formiran Pakistan, bariera pomegju SSSR i Indija koja bila nakloneta kon niv.
Кај напишав љубов бе владе? Све е интерес.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.867
Поени од реакции
26.473
Taka de, ali od druga strana SSSR prva go priznala Izrael i go vooruzuvala. Najverojatno od ljubov vaka po tvoite kazuvanja :cautious:
Не, туку од интерес најверојатно. Јас само го кажав фактот, дека први го вооружиле Израел и дека ако не бил СССР во првите 2-3 години од постењето на Израел, не ми се верува дека ќе опстанел. Затоа реков сличноста барај ја со Украина.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.867
Поени од реакции
26.473
I jas ti kazav fakt. Bugarija prva ne prizna pod ustavno ime.
Јас ти кажав зошто е тоа така и зошто не е исто со СССР и Израел. СССР сакал да опстане Израел во тоа време, додека за Бугарија осамостојувањето на Македонија е еден чекор поблиску до бугаризација на Македонците, што всушност и се случи (или барем почна да се случува) . Пак е интерес, ама поинаков.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.451
Поени од реакции
22.396
Јас ти кажав зошто е тоа така и зошто не е исто со СССР и Израел. СССР сакал да опстане Израел во тоа време, додека за Бугарија осамостојувањето на Македонија е еден чекор поблиску до бугаризација на Македонците, што всушност и се случи (или барем почна да се случува) . Пак е интерес, ама поинаков.
SSSR sakal da opstane Izrael od pricini izlez na toplo more, blizina na suetckiot kanal, trgovski ruti i pojma nemam sto togas posto vreminjata baagji se izmenija od togas, a so toa i interesite. Arno ama Izrael izgleda imal drugi nameri ili drugi go zedoja pod svoja zakrila pa taka SSSR se skoncentiral na arapskite zemji. Bilo kako bilo, interes si e interes, vakov takov sepak e interes a ne ljubov.
Bugarija od druga strana isto od interes. Matni vreminja bea togas, a Bugarija si ja smeta ovaa teritorija za nejzina prema sanstefanskiot, pa zatoa pritekna vo pomos , za da gi spreci drugite da ja prisvojat vo megjuvreme, posto togas realno nemavme apsolutno nikakva odbrana , organizacija, ne bevme priznaeni. Sto bi rekle sitting ducks bevme za Srbite i Grcite, nastrana toa sto cel balkan gorese. Zborot mi e pak interes, ne ljubov.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.867
Поени од реакции
26.473
SSSR sakal da opstane Izrael od pricini izlez na toplo more, blizina na suetckiot kanal, trgovski ruti i pojma nemam sto togas posto vreminjata baagji se izmenija od togas, a so toa i interesite. Arno ama Izrael izgleda imal drugi nameri ili drugi go zedoja pod svoja zakrila pa taka SSSR se skoncentiral na arapskite zemji. Bilo kako bilo, interes si e interes, vakov takov sepak e interes a ne ljubov.
Bugarija od druga strana isto od interes. Matni vreminja bea togas, a Bugarija si ja smeta ovaa teritorija za nejzina prema sanstefanskiot, pa zatoa pritekna vo pomos , za da gi spreci drugite da ja prisvojat vo megjuvreme, posto togas realno nemavme apsolutno nikakva odbrana , organizacija, ne bevme priznaeni. Sto bi rekle sitting ducks bevme za Srbite i Grcite, nastrana toa sto cel balkan gorese. Zborot mi e pak interes, ne ljubov.
Тоа го кажав и јас. Чист интерес.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.867
Поени од реакции
26.473
Arno ama ima interes i interes. Toa pretpostavuvam se obiduvase da ni dolovis?
Да де владе, СССР го признал и го помагал Израел поради тоа што сакал државата да е на негова страна (топло море или што и да е) и поради тоа што Еврејското лоби во Коминетрната било многу јако. Бугарија ја помагала Македонија затоа што сакала да ја присвои/анектира Македонија.

Ако споредуваме, тогаш помошта на СССР према Израел е исто каква што е помошта на САД за Украина. Е сега замисли утре се смени власта и Украина стане 100% проруска.... Тоа се случило во Израел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom