Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.118
Поени од реакции
4.755
кои разлики имаат Кина и Русија? Русија има бизнис со енергенси, Кинезите се по производство. Немаат никаков сукоб на интереси, наспроти тоа имаат добра прилика за соработка.
Се дури САД е заеднички агресивен непријател, Русија сеуште не додава политичка тежина на ресурсите што ги извезува и им оди на Кинезите економијата - ќе биде во ред.
Десет години од сега... многу работи може да се сменат.

Скоро и да нема период во историјата каде Русија и Кина се на иста страна.

Нема индустрија која ќе може да ги покрие тие трошоци на администрација и корупција. Нема веќе штампање пари без покритие и тоа е тоа. А Европа ќе ја цицаат додека не се побунат или искрварат до смрт. Од нафта ли ќе живее и Ф35 САД? :D
Немој не ме јеби, знаеш ли само кој трошок е јавна администрација у САД?
Сад немале индустрија.
Уствари со кој зборувам...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.370
Поени од реакции
36.280
Брикс е само економски или трговски сојуз, ништо повеќе.
Двете најбројни земји се непријатели.
Од Брикс никогаш нема да биде воен сојуз.

Дури и релациите Кина-Русија не се одржливи долго време. Прашање на време е само кога ќе почнат да излегуваат разликите на светлина.
И тоа економско-трговско партнерство е далеку од партнерството што го имаат западните земји. Има многу пат да се изоди и многу битни одлуки да се донесат да збориме за нешто што би било “сојуз”.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.118
Поени од реакции
4.755
И тоа економско-трговско партнерство е далеку од партнерството што го имаат западните земји. Има многу пат да се изоди и многу битни одлуки да се донесат да збориме за нешто што би било “сојуз”.
А САД се секогаш тука да го спречат таков и онака малку веројатен сојуз.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.248
Поени од реакции
39.996
вие дудлачите сериозно мислите дека САД би спречиле воен сојуз, па и правите муабет дури како и да им треба на тие држави воопшто да прават сојузи демек немаат нуклеарно оружје и што све не.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.727
Брикс е само економски или трговски сојуз, ништо повеќе.
Двете најбројни земји се непријатели.
Од Брикс никогаш нема да биде воен сојуз.

Дури и релациите Кина-Русија не се одржливи долго време. Прашање на време е само кога ќе почнат да излегуваат разликите на светлина.
Теоретски сите имаат меѓусебни разлики, ако ја земеш Германија за пример не требаше да биде примена во апсолутно никаква организација. Втора ти е Јапонија, после тоа што им го направи САД биди сигурен дека нема љубов туку чист интерес.
Така и со овие, ќе си ги голтнат разликите и ќе соработуваат ако таа соработка им носи заеднички бенефит.
Кина-Русија ќе функционира, на првите очајно им треба воена технологија и тренинг на војската за истата, плус ефтини ресурси (овие ќе им требаат се повеќе ако сакаат да се конкурентни, средната класа нема да работи за кикирики, што значи ако даваат повисока плата ќе мора да најдат начин за поефтини ресурси).
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.724
Sad gi ima ispeglano do toj stepen da ne mozat da zucnat. Oni nemaat svoj interes.

Kaj Kina, Indija i Rusija toa e e slucaj. Nikoj nikogo ne dominira.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.909
Поени од реакции
30.631
Виц на денот:
Автоматски споено мислење:


На крај пак ќе им дадат, пошто САД ги влечат конците. Германците може само да се копрцаат, тој Шулц ако прави проблеми само поскоро ќе биде сменет - ама преголема кypвa политичар е за да дозволи да го сменат, флексибилен е.
Автоматски споено мислење:

САД стануваат прв производител на нафта.
Ова е тежок копиум. Нафта од шкрилци е исплатива само на високи продажни цени, а и тоа само со субвенции од државата. Со пари штампани со штампачот за долари, и потоа отплаќани од цел свет преку инфлација - што е ситуација која нема уште долго да трае (како што веќе гледаме со почетокот на губење на статусот на петровалута на доларот). Нивните најстари и најлојални сојзуници СА, без кои доларот никогаш немаше да биде петровалута, подоста време веќе продаваат нафта за јуани и други валути.

Европа се сврти целосно кон САД.
Да, и како резултат на тоа Европа (за наша жал) пропаѓа од сите аспекти:
- индустриски
- демографски
- губи влијание во трети земји
- итн

На далечниот Исток, сите соседи на Кина нагло се вооружуваат со оружја од САД.
Благодарение на марионетските влади. Истите потоа ќе мораат да се соочат со претстојниот недостаток на логистика за таа техника (тек тие што пазариле Ф35 како ќе се „усреќат“).Дури и релациите Кина-Русија не се одржливи долго време. Прашање на време е само кога ќе почнат да излегуваат разликите на светлина.
Абе само што не се испотепале... Ова да не е „информација“ од истите извори што известуваа дека Русија во војната во Украина нема повеќе ракети и проектили, уште лансиот Јуни? :unsure:
Еден муабет е дека долгорочно имаат судир на интерси. Друго е дека двете држави не ги водат психопати, и дека на краток и среден рок и тоа како имаат интерес за се поблиска соработка... Колку и западните да посакуваат непријателства меѓу нив.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.724
Се дури САД е заеднички агресивен непријател, Русија сеуште не додава политичка тежина на ресурсите што ги извезува и им оди на Кинезите економијата - ќе биде во ред.
Десет години од сега... многу работи може да се сменат.

Скоро и да нема период во историјата каде Русија и Кина се на иста страна.


Сад немале индустрија.
Уствари со кој зборувам...
Ne e problem za Kina i Rusija da sorabotuvaat. Mislam deka i nemaat nekoj otvoren konflikt.Megjutoa ne gleam takvo sojuznistvo ko nato da receme, kaj sto edna zemja si steti za drugata da gi ostvari svoite interesi.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.118
Поени од реакции
4.755
Теоретски сите имаат меѓусебни разлики, ако ја земеш Германија за пример не требаше да биде примена во апсолутно никаква организација. Втора ти е Јапонија, после тоа што им го направи САД биди сигурен дека нема љубов туку чист интерес.
Така и со овие, ќе си ги голтнат разликите и ќе соработуваат ако таа соработка им носи заеднички бенефит.
Кина-Русија ќе функционира, на првите очајно им треба воена технологија и тренинг на војската за истата, плус ефтини ресурси (овие ќе им требаат се повеќе ако сакаат да се конкурентни, средната класа нема да работи за кикирики, што значи ако даваат повисока плата ќе мора да најдат начин за поефтини ресурси).
Имаат преголеми разлики.
Кина и Индија се непријатели. Имаат нерешени територијални спорови.
Кина никогаш нема да биде воен сојузник со Индија.
Како што прави САД, така и Кина прави со Индија преку Пакистан.
Бразил е премногу подложлив на промени. САД лесно може да интервенираат и да постават своја марионета таму.
Единствено силни врски засега е Русија - Кина и Русија - Индија. Единствена силна врска што има перспективна иднина е Русија-Индија.

Јапонија имаше еден непријател децении пред да влези во ВСВ, децении после ВСВ.

Да, взаемниот бенефит би ги натерал на поблиска соработка.
Меѓутоа, имаат премногу проблеми за да опстојат, особено да станат воен сојуз.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.727
Имаат преголеми разлики.
Кина и Индија се непријатели. Имаат нерешени територијални спорови.
Кина никогаш нема да биде воен сојузник со Индија.
Како што прави САД, така и Кина прави со Индија преку Пакистан.
Бразил е премногу подложлив на промени. САД лесно може да интервенираат и да постават своја марионета таму.
Единствено силни врски засега е Русија - Кина и Русија - Индија. Единствена силна врска што има перспективна иднина е Русија-Индија.

Јапонија имаше еден непријател децении пред да влези во ВСВ, децении после ВСВ.

Да, взаемниот бенефит би ги натерал на поблиска соработка.
Меѓутоа, имаат премногу проблеми за да опстојат, особено да станат воен сојуз.
Интересот надминува се, верувај ми ако оние им опростиле за атомска, или пак на другиве што пола Европа ја напикаа по концентрациони логори, се се заборава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.909
Поени од реакции
30.631
Хаха, као демек робот му „опростил“ нешто на газдата што му убил цела фамилија. ОК, ако продолжувањето со живеење под околности кои не можат да ги променат - ако тоа е „опростување“. :)

Што се тиче Германците, нив им се „опрости“ пошто Америте така кажаа. Мал boon за верните вазали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom