Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Eve obrazlozi. Zasto e potesko da se zameni izvorot od mrezata. Ja ne rabotam vekje nekoj period ova, pa moze neso se smenilo :D
Нема што да се образложува, очигледно е. Не знам зошто на пример ние се гњавиме со производство на струја. Гаси таму РЕК, прикачи се на грчкиот систем и свиркај си.

Чиста работа.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Трансформаторот може да е потежок за промена од поглед на достапност/цена на делови и потреба од повеќе екипи, ама е во град, и имаш пристап цело време.
За време на дождовите и снеговите со среќа во носење на материјали за промена на столбови низ планински региони. Ако им ги заплескаат на различен ринг чисто се сомневам дека ќе успеат да ги средат така лесно.
Инаку ме заболе мене што и како гаѓаат, правиме чисто кооперациски муабет.
Украина што ти е една земја со планини чиниш на Хималаите си а не на тепсија, ептен тешко можат да припарат до било каде.
Тие им дадоа стотици милијарди за оружје, тешко ќе било ова да се покрие.

Зошто прекинаа со нападите на енергетскиот систем? Од душата им се смилувала на русите? :LOL:
Прекинаа оти така процениле дека така треба, сега пак почнуваат нова тура.

Трансформаторите се тешко заменливи, ама и обично секаде имаат резерва и треба и таа резерва да се рокне, па потоа и донациите кој можеби не се баш како што трбеаат ама вршат работа, инаку Украина има уште 3 нуклеарни централи со 4+3+2=9 блока кој не беа мета на напади, нуклеарката кај Запорожје има 6 блокови и до летото лани беше уклучена на украинскиот систем, почна кловнот да се фали дека ќе продавале струја на Европа и русите ја исклучија од системот, лани и времето се погоди немаат некоја индустрија која им бара многу струја и колку толку прокараа.

Сигурно имате гледано видеа како светлата во градовите се палат и гасат како новогодишна елка поради неможноста да обезбедат доволно струја.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Нема што да се образложува, очигледно е. Не знам зошто на пример ние се гњавиме со производство на струја. Гаси таму РЕК, прикачи се на грчкиот систем и свиркај си.

Чиста работа.
Милиони плати државата зашто неавторизирано користевме струја од европската мрежата. Ова беше претходната година кога немавме доволно производство и крадневме струја од европската мрежа.

Добро се снајдоа за еднаш а што ги спречува русите да им ги рокнат пак истите?
Јак е муабетов ке увезувале а кој ке плати? Се тоа води до поголем крах на Украина
Тој што плаќа за оружјето и се друго моментално ќе плати и ова. Ситна пара во споредба досега што фрлија на оружје и се друго за Украина.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Концептот на гридот е едноставен, џабе го филозофираш како да е некоја којзнае каква наука. Град ќе работи ако го префрлат од друга страна, ако му ги лупнеш ринговите додека не го направат ќе заборават на струја.

Супер, со среќа во другарството, е сега бидејќи била сериозна дискусијата до каде сте со решение за проблемот?

Супер што ќе увезуваш струја, ама таа мора да помине преку некаква мрежа, не е како во телекомуникации ако не бива преку кабел ќе смениш преку друг медиум (воздух, мајкровејв линкови или сателитскиот од Илон).
Прашањето е само што можат да поправат побрзо, а шахидите се мајка за вакви работи, ефтини, летаат долги растојанија, можат да направат голема штета, со ракети нема математика затоа што ќе те кошта повеќе отколку што непријателот да ги поправи.
Не е моја експертиза електроснабдување па не би шпекулирал. Ете Менетхил понуди неколку тези, јас само упростував от тешко ти фаќа црпката.

И не биди толку кисел, ако ти се пие пиво бујрум во Велес кога сакаш, ете Октомври питијада ќе има.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.745
Поени од реакции
4.441
Мене ми е позагрижувачко што мислиш дека текстот е на Трендо. Натприродно глуп лик си. Онака, чудесно глуп.
Ставро изгина на комар сеа дојде пак да драпаш мадиња ебате битолското сељаче.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.771
И не биди толку кисел, ако ти се пие пиво бујрум во Велес кога сакаш, ете Октомври питијада ќе има.
Ти како домородец треба да знаеш дека на питијада не се иде затоа што се е тоа правено и замрзнато на брзина за да може на деновите на питијада да се произведува масовно. Прав пастрмајџилничар треба да знае дека вакви настани треба да се избегнуваат и дека се само замка за прости, пред се скопски туристи кои ете слушнале имало питијада па ај и они да одат и да пробаат. Ќе ги викнеш во Пити Баже на рандом ден во месец со Р во името. И не се пие пиво со пита туку вино, Вранец ако ме прашаш мене ама секој со свој вкус.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Ставро изгина на комар сеа дојде пак да драпаш мадиња ебате битолското сељаче.
Сериозно, неверојатно глуп си. Токмак, онака жал да му падне на човек. Ајде што си глуп, ама глумиш упатен скептик. Трагедија. Се палеле на Трендо, а тоа анкета од Евробарометар и текст од некој Експрес. Можеш нешто поглупо од ова да напишеш, или го постигна зенитот?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.745
Поени од реакции
4.441
Сериозно, неверојатно глуп си. Токмак, онака жал да му падне на човек. Ајде што си глуп, ама глумиш упатен скептик. Трагедија. Се палеле на Трендо, а тоа анкета од Евробарометар и текст од некој Експрес. Можеш нешто поглупо од ова да напишеш, или го постигна зенитот?
Ништо не бидна со Хрватска а? А и со криптоно изглеа изгина. Каква трагедија од човек. Потрошна битолска роба.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.425
Поени од реакции
36.364
Јас еднаш пишував во темава како се парализира железница.

Слично е и со напојувањето во градската мрежа. Механичко оштетување на далеководот бргу се санира отколку скапите трансформатори.
Ова би било идеална мета за прочуениот су-57. Очигледно русите си го чуваат само за аеромитинзи.
Сега како русите го поимаат ова. Удар врз енергетски сектор за нив не значи нанесување воена штета.
Каква е нато доктрината при напад, прво потполна воздушна доминација, а дури потоа копнени операции. Русија го направи спротивното, а сеуште нема никаква воздушна доминација.
Се на се ми личи на игра каубојци и индијанци, ниедна завојувана страна нема никаква доминација.
Немој не го спомнувај Су-57 жити се. Го чуваат на 500 километри од Украинска граница, заклучен во подрум и клучот Шојгу го чува во долапчето в кујна.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Ништо не бидна со Хрватска а? А и со криптоно изглеа изгина. Каква трагедија од човек. Потрошна битолска роба.
Која Хрватска бе токмак? Кое крипто? Прибери се, ти се смеат од што си глуп. Куртон.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.781
Поени од реакции
21.871
Медиазона вели дека во текот на целата војна загинале 32.000 руски војници, поточно биле објавени толку некролози. Претпоставувам не би бројат ДНР/ЛНР.



Се издвојува тоа што во последните седмици имаат најмалку жртви во текот на СВО. Највисоки имаа на почетокот на војната и особено за време на заземањето на Артјемовск.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Ти како домородец треба да знаеш дека на питијада не се иде затоа што се е тоа правено и замрзнато на брзина за да може на деновите на питијада да се произведува масовно. Прав пастрмајџилничар треба да знае дека вакви настани треба да се избегнуваат и дека се само замка за прости, пред се скопски туристи кои ете слушнале имало питијада па ај и они да одат и да пробаат. Ќе ги викнеш во Пити Баже на рандом ден во месец со Р во името. И не се пие пиво со пита туку вино, Вранец ако ме прашаш мене ама секој со свој вкус.
Не ми чепкај во религија. Убаво си реков да дојдете на пиво за питијада. Не на пити.
Здравје од ноември може на пити не само кај Баже, и кај Даце и во Маринела и во Деспина.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.194
Поени од реакции
12.782
Не ми чепкај во религија. Убаво си реков да дојдете на пиво за питијада. Не на пити.
Здравје од ноември може на пити не само кај Баже, и кај Даце и во Маринела и во Деспина.
Па ти ке замесиш пити бре, не од тие од штандовите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.522
Поени од реакции
40.487

вака и Зеленски на Zaporozhia Avenger и Ghost of Kiev ќе им даде медал
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.062
Поени од реакции
3.601
Не е моја експертиза електроснабдување па не би шпекулирал. Ете Менетхил понуди неколку тези, јас само упростував от тешко ти фаќа црпката.

И не биди толку кисел, ако ти се пие пиво бујрум во Велес кога сакаш, ете Октомври питијада ќе има.
Veleskata bese so pastrma ili stipskata?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom