Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.426
Поени од реакции
36.364
Ајнштајн, јас навистина не знам што не ти е јасно. Рушиш брана, нема повеќе хидроцентрала, нема повеќе струја од таму. Бонус, Киев ќе биде потопен до 6-ти спрат. Рушиш трансформатор, снемува струја, го заменуваат или поправаат, се враќа струјата. Не знам како поедноставно да то објаснам, мислам дека и на 12 годишни деца им е јасен концептот.
И сите брани да им ги уништат, они пак може да имаат струја без проблем зашто се вклучени на европскиот систем и едноставно ќе си увезат. Затоа им го удрија преносниот систем. Тие трафостаници обично се custom made и се чекаат со месеци. Ние за РЕК Битола ако не се лажам го чекавме скоро година дена. Ама очигледно Украинците се снајдоа некако и не успеаја да им го колабрираат системот.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
И сите брани да им ги уништат, они пак може да имаат струја без проблем зашто се вклучени на европскиот систем и едноставно ќе си увезат. Затоа им го удрија преносниот систем. Тие трафостаници обично се custom made и се чекаат со месеци. Ние за РЕК Битола ако не се лажам го чекавме скоро година дена. Ама очигледно Украинците се снајдоа некако и не успеаја да им го колабрираат системот.
Рушењето на браните на Дњепар не значи само недостаток на струја. Тоа би било апокалипса за Украина. Водата би го поплавила Киев и уште неколку градови во Украјина, би ги турнала сите мостови на реката и ефективно би го одсекла едниот дел на Украјина од другиот. Украинската војска која е од руската страна на Дњепар би останала логистички отсечена, на милост и немилост на Русите.


Не велам дека ова сигурно ќе го направат, но ако се заиграат Украинците со Керчкиот мост, може да ги голтне темницата само така.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.426
Поени од реакции
36.364
Рушењето на браните на Дњепар не значи само недостаток на струја. Тоа би било апокалипса за Украина. Водата би го поплавила Киев и уште неколку градови во Украјина, би ги турнала сите мостови на реката и ефективно би го одсекла едниот дел на Украјина од другииот. Украинската војска која е од руската страна на Дњепар би останала логистички отсечена, на милост и немилост на Русите.

Не велам дека ова сигурно ќе го направат, но ако се заиграат Украинците со Керчкиот мост, може да ги голтне темницата само така.
Туркање на браните ќе има други последици точно, ама помалку ќе влијае на состојбата на фронтот отколку што е да немаат струја.

И тоа туркањето на браните не знам колку е лесно да се изведе со дронови што одат 50 кила експлозив или крстосувачки ракети што не се за таа намена.

Претпоставувам нема да успее од прва и тогаш Украинците ќе имаат време да го менаџираат водотекот и да ги празнат браните (веќе мислам им се делумно испразнети).

Ама да, зошто некои мостови се уште стојат преку Дњепар кај Днипро и Запорожје е голема мистерија за мене.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
И сите брани да им ги уништат, они пак може да имаат струја без проблем зашто се вклучени на европскиот систем и едноставно ќе си увезат. Затоа им го удрија преносниот систем. Тие трафостаници обично се custom made и се чекаат со месеци. Ние за РЕК Битола ако не се лажам го чекавме скоро година дена. Ама очигледно Украинците се снајдоа некако и не успеаја да им го колабрираат системот.
Krpea so dizel generatori. Koa kje im mavnea trafoa,toj del od mrezata e nadvor od sistemot i tera ostrovski. Skapo resenie, strujata taka proizvedena e dosta poskapa i sistemot e nestabilen. Od druga strana ovie se mali, vo pogolem broj i polesno zamenlivi od samite raketi.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.981
Поени од реакции
35.953
Znaci pak ne razbirate. Transformatorot e polesen da se unistini I potezok da se zameni od nekakvi stolbovi. Lupaa sekoj den, megjutoa ukraincite krpea pobrzo nego ovie so lupaa i na kraj se otkazaa. Ako so trafoata ne uspeaa, nema ni so nekakvi stolbovi i brani. Znam deka vi e tesko da go prifatite toa, pa sea nekoj bajki se izmisluvaat tuka.
Трансформаторот може да е потежок за промена од поглед на достапност/цена на делови и потреба од повеќе екипи, ама е во град, и имаш пристап цело време.
За време на дождовите и снеговите со среќа во носење на материјали за промена на столбови низ планински региони. Ако им ги заплескаат на различен ринг чисто се сомневам дека ќе успеат да ги средат така лесно.
Инаку ме заболе мене што и како гаѓаат, правиме чисто кооперациски муабет.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Туркање на браните ќе има други последици точно, ама помалку ќе влијае на состојбата на фронтот отколку што е да немаат струја.

И тоа туркањето на браните не знам колку е лесно да се изведе со дронови што одат 50 кила експлозив или крстосувачки ракети што не се за таа намена.

Претпоставувам нема да успее од прва и тогаш Украинците ќе имаат време да го менаџираат водотекот и да ги празнат браните (веќе мислам им се делумно испразнети).

Ама да, зошто некои мостови се уште стојат преку Дњепар кај Днипро и Запорожје е голема мистерија за мене.
До таков напад би дошол во ситуација на тотална војна, ако Путин ја напушти идејата за СВО. Немој да ги потценуваш воените моќи за тотална деструкција, и на Русите и на Американците. Постојат ненуклерани бомби како на пример MOAB кој имаат моќ на уништување како нуклеaрна бомба.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Рушењето на браните на Дњепар не значи само недостаток на струја. Тоа би било апокалипса за Украина. Водата би го поплавила Киев и уште неколку градови во Украјина, би ги турнала сите мостови на реката и ефективно би го одсекла едниот дел на Украјина од другиот. Украинската војска која е од руската страна на Дњепар би останала логистички отсечена, на милост и немилост на Русите.


Не велам дека ова сигурно ќе го направат, но ако се заиграат Украинците со Керчкиот мост, може да ги голтне темницата само така.
Znaci kga uvide deka so elektro inzinerstovo si zaglail kaj dropki vo 8mo negde, prejde na vodostopanstvo.
Sigurno kje go poplavat Kiev. Mozhe i edna nuklearka da frlat, da gi osvezat uspat. Kako ne im tekna toa na rusite do sea.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Znaci kga uvide deka so elektro inzinerstovo si zaglail kaj dropki vo 8mo negde, prejde na vodostopanstvo.
Sigurno kje go poplavat Kiev. Mozhe i edna nuklearka da frlat, da gi osvezat uspat. Kako ne im tekna toa na rusite do sea.
Јас ти пишувам очигледни работи, ти враќаш со аматерски цинизам. И тоа прилично аматерски. Одамна знаат за ова Русите, само што уште живеат во филмот за СВО а не војна против украинскиот народ. Предизвикување поплава во Киев е објава на војна на народот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Трансформаторот може да е потежок за промена од поглед на достапност/цена на делови и потреба од повеќе екипи, ама е во град, и имаш пристап цело време.
За време на дождовите и снеговите со среќа во носење на материјали за промена на столбови низ планински региони. Ако им ги заплескаат на различен ринг чисто се сомневам дека ќе успеат да ги средат така лесно.
Инаку ме заболе мене што и како гаѓаат, правиме чисто кооперациски муабет.
Ne znam kakvi se tie planinski regioni i kako go zamisluvas prenosniot sistem, ama do golemite gradovi im redundantni stolbovi, podzemni, nadzemni. Za trafo se ceka po edna godina, za toa vreme na himalajte moes da pustis kabel.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.508
Поени од реакции
31.421
Dobro, gi mavaat trafoata zaso lesno se popravaat :D se otkazuvam
РФ бираат што маваат, а не маваат се и најмногу што можат. И сето тоа со намера да направат најмалку можна штета а сепак да си го остварат целите и потребите.
Не ескалираат, или барем одложуваат ескалација се додека тоа е човечки возможно.

Ова ти го објаснуваат во десетици постови, ама никој не може толку да објасни колку што ти можеш да се преправаш дека не разбираш. И да глумиш кловн (што овде на темава не им иде и на многу подобри комедијанти од тебе). Не е дека ова не е истиот став кој РФ го има од самиот почеток на војната, па сега нешто е сменето и ти као не си во тек... Ај не се срами, жити се.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.981
Поени од реакции
35.953
Ne znam kakvi se tie planinski regioni i kako go zamisluvas prenosniot sistem, ama do golemite gradovi im redundantni stolbovi, podzemni, nadzemni. Za trafo se ceka po edna godina, za toa vreme na himalajte moes da pustis kabel.
Чисто се сомневам дека имаат цели подземни краци, еве ако не те мрзи отвори го shapefile-ot и разгледај ги.

Инаку знам како изгледаат, пред 10тина години имам правено увид на многу локации низ мкд, на некои локации сме мачеле мака да стигнеме со џипови и тоа во убаво време, а можам да замислам како ќе поминат тие што носат опрема и машинерија (особено во снегови и дожд).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.508
Поени од реакции
31.421
И сите брани да им ги уништат, они пак може да имаат струја без проблем зашто се вклучени на европскиот систем и едноставно ќе си увезат. Затоа им го удрија преносниот систем. Тие трафостаници обично се custom made и се чекаат со месеци. Ние за РЕК Битола ако не се лажам го чекавме скоро година дена. Ама очигледно Украинците се снајдоа некако и не успеаја да им го колабрираат системот.
Ти па, ти па... Се да им уништеле, пак немале гајле. Ќе увезувале струја, поврзани биле. Не колабрирале. Успеале.
И до кога така, ќе увезуваат 100% струја. Со кои пари? Позајмени од западните, со камати од миљон проценти? Истите тие западни кои и самите се во енергетска криза, и тек ќе имаат уште поголеми енергетски кризи како минува времето, пошто се ср'чкаа со малтене сите позначајни извозници на енергенси?

Сериозно вака инфантилно размислуваш?
Или ти го киднапирал профилот некој рeтaрдирaн некој интелектуално предизвикан? :unsure:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
РФ бираат што маваат, а не маваат се и најмногу што можат. И сето тоа со намера да направат најмалку можна штета а сепак да си го остварат целите и потребите.
Не ескалираат, или барем одложуваат ескалација се додека тоа е човечки возможно.

Ова ти го објаснуваат во десетици постови, ама никој не може толку да објасни колку што ти можеш да се преправаш дека не разбираш. И да глумиш кловн (што овде на темава не им иде и на многу подобри комедијанти од тебе). Не е дека ова не е истиот став кој РФ го има од самиот почеток на војната, па сега нешто е сменето и ти као не си во тек... Ај не се срами, жити се.
Peobuvam da vi objasnam deka vo pogled na energetika, mavaa so mozea i sepam ne uspeaa da gi ostavat bez struja.Nemase nikakvo stedenje tuka.

E sea za nuklearki, poplavuvanje gradovi i tn, ostavam na vas toj del da go mozgate.
Автоматски споено мислење:

Чисто се сомневам дека имаат цели подземни краци, еве ако не те мрзи отвори го shapefile-ot и разгледај ги.

Инаку знам како изгледаат, пред 10тина години имам правено увид на многу локации низ мкд, на некои локации сме мачеле мака да стигнеме со џипови и тоа во убаво време, а можам да замислам како ќе поминат тие што носат опрема и машинерија (особено во снегови и дожд).
Mene mi e no brainer da go mavas stolbot mesto trafoto, ama vekje dovolno gluposti se iznacitav tuka.
Vsusnost probuvam da vi objasnam deka mrezata im bese presecena so gagjanje na trafoata i krpea na drug nacin, ama na covek ne moes da mu dades so sila :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.508
Поени од реакции
31.421
Peobuvam da vi objasnam deka vo pogled na energetika, mavaa so mozea i sepam ne uspeaa da gi ostavat bez struja.Nemase nikakvo stedenje tuka.
Реалноста не соодејствува со твоите неинформирани и површни ставови.
Ова не би ме чудело за рандом лик на улица/некаде. Но не можам да разберам некој активен како тебе на дискусииве, како е можно да имаш вака нереални ставови и разбирања.

Во војнава ви мал милион наврати од РФ виде ескалации само - исклучиво само - после многу поголеми ескалации од тие што ги прават западните. Да ја почнеа војната со американскиот "shock and awe" до сега не само војната ќе беше завршена, туку од Украина немаше многу да има останато... Што не ниту целта, ниту потребата на РФ. Ниту пристапот им е таков. И ова е толку очигледно што ги прави многу глупави вакви наративи „орките маваа со се што имаа, и не успејаа да победат“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom