Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    684

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.752
Поени од реакции
8.822
Stignavme do 2 miliona, koj saka neka cestita :D
Преку 450000 убиени и рестото повредени, негде околу 2 милиони. Само у офанзивава може 70000 жртви имаат.
Проста работа, штом стратешки резерви се пуштаат на фронт толку им е.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Преку 450000 убиени и рестото повредени, негде околу 2 милиони. Само у офанзивава може 70000 жртви имаат.
Проста работа, штом стратешки резерви се пуштаат на фронт толку им е.
e cim e tolku da otvorime edno pivo da proslavime
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
А што правиме ако војната е ,,меѓу елитите/корпорациите” и обичниот човек на кој му се мешаат во желбите/плановите/судбината и тие му го кројат патот по кој треба да оди а тој се буди секое утро и се ,,фаќа” прво за дневниот хороскоп и од него очекува (во надеж) информација што понатаму..
nishto, kje si pishuvame vo draga kajgana
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.752
Поени од реакции
8.822
e cim e tolku da otvorime edno pivo da proslavime
Русите веќе слават, проблем е што има провокации од страна на јенките и британците. Исто пољаците се спремни за влез у Украина. На англо-саксонските копилиња не им е битна украинската армија имаат уште подобри коњи за трка а тоа се пољаците....затоа кур ги боли, и така се ист народ со русите. Што побрзо остане Украина без украинци тоа подобро затоа што Путин го користи ова време за билдање армија и спремање на многу голем конфликт.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
436
Поени од реакции
619
Stignavme do 2 miliona, koj saka neka cestita :D
Реално 3 до 4 пати секогаш се рачуна за ранети од убиени, и на Руска и на Украинска загубите се огромни, овие војните што беа Ирак Сирија со Исис се мало дете за оваа војна..
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Украинците се фалат дека им рокнале уште еден С-400. Ако е вистина дека пак им уништиле нека пробаат со гуми како штит, изгледа делува тоа за авионите. :icon_lol:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.443
Поени од реакции
36.368
Русите веќе слават, проблем е што има провокации од страна на јенките и британците. Исто пољаците се спремни за влез у Украина. На англо-саксонските копилиња не им е битна украинската армија имаат уште подобри коњи за трка а тоа се пољаците....затоа кур ги боли, и така се ист народ со русите. Што побрзо остане Украина без украинци тоа подобро затоа што Путин го користи ова време за билдање армија и спремање на многу голем конфликт.
Каде слават? Во Киев, Одеса или Запорожје?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
treba da se zaprashash dlaboko vo sebe zoshto te smetaat za glup idiot i ovca i od DVETE strani :icon_lol:
Ако ти неписменко, антон и овај со двата икса се сметате за две страни, тогаш еписибир ми е што ме сметате..А ако размислам подобро, со оглед на вашиот ментален склоп и капацитетот што го поседувате, дури и сум горд што пробувате да вреѓате..Лошо ќе биде ако ме фалите, тоа би значело дека нешто не е во ред со мене..Така да, одјеби, ниту те цитирам ниту си ми битен. Ме следиш по темите и ме цитираш..Ако сакаш ела, ќе ти дадам автограм, ама не смарај подобро...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.752
Поени од реакции
8.822
Славеле русите хахаха ко усрани голуби по тоа пропагандните емисии.
Не е лесно у војна да си, и кога губиш и кога победуваш е тешко. Не им е сеедно што гинат украинци али јбг. Решиле украинците со помош на јенките да војуваат против Русија, цената ја плаќаат.
Не ви е лесно на вас торбешите, бугарите, шарените револуционери...знам, губат вашите, ама јбг животот е таков.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.525
Поени од реакции
31.440
А што правиме ако војната е ,,меѓу елитите/корпорациите” и обичниот човек на кој му се мешаат во желбите/плановите/судбината и тие му го кројат патот по кој треба да оди...
И да, и не.
Има фундаментална разлика меѓу САД и РФ, од аспект на организација и хиерархија. Во САД олигархијата е на врвот, ги контролираат и политичарите и целата држава. Во РФ олигарсите се контролирани од политичката класа. Фундаменталната разлика меѓу двата системи е во тоа што политичарите не се со наследни функции, и барем донекаде мора да водат сметка за плебсите/граѓаните (гласачите) да бидат релативно задоволни. Но олигархијата не мора многу да се замара со тоа - како што гледаме и од пропагаѓањето на средната класа во САД, растењето на сиромаштијата и бездомништвото, се поголемиот број наркомани и разни пропалитети по улиците. Тоа навистина го има секаде, ама САД се неприкосновен шампион.
Автоматски споено мислење:

Очигледно дека војната е меѓу Нато и Русија, меѓутоа не е директна и особено не е со цел Нато арсенал, за разлика од Русија која употреби се што има освен нуклеарките.
Кога западните ќе ја изгубат војната (не ако туку кога), тогаш какви приказни ќе се раскажуваат - дека „штета што САД и Нато вазалчињата не го употребија цел арсенал“, мхм?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Кога западните ќе ја изгубат војната (не ако туку кога), тогаш какви приказни ќе се раскажуваат - дека „штета што САД и Нато вазалчињата не го употребија цел арсенал“, мхм?
Тоа дека Русија војува со целиот Запад а во пракса војува со Украина која западот и испраќа оружје е само флоскула која ја употребуваат Руските и проруските медиуми за да си најдат оправдување за евентуален пораз на теренот, демек еве ние војувавме со целиот Запад, толку се можи. Не може Русија да војува против цел свет итн...А ако победи, да си ја максимизира победата и да вели, видете победивме против цел свет...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom