Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.159
Поени од реакции
3.710
Деки вика кланица било во Работине, 100 единици техника имале Укрите, парче биле направени...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.432
Поени од реакции
22.335
Не се ни сеќавам искрено. Не сфаќам што ти е поентата, со што сакаш да ги поврзеш работиве.
Poentata mi e dali ke te nateram da recis NATO se teroristicka organizacija posto ocigledno se koristat so teroristicki nacini na vojuvanje, napagjaat civilni celi, ubivaat nedolzni civili itn itn itn. Onaka nekakva korelaciha pomegju zlostorstvata na edniot tim i drugiot. Ne mi e za drugo ali koga NATO siri demokratija ili koga SAD ili ete najnovo Francija si gi stiti interesite togas site kjutite ko picki, a tuka ste se raskokodakale ko zeni na cesma posto pazi Rusija si gi stiti svoite interesi.
Nejkam ni da otvoram muabet deka treba nekoj vo najmala raka da e skroz zaminat so mozokot i da se penjavi za NATO so ogled kolkav kur nie trgnavme i doprva ke trgame od niv.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.354
Поени од реакции
6.936
За Роботне уште пред некој ден пишав дека најверојатно ќе биде пекол на земјава. За двете страни. Можда и ова ќе биде најкрвавиот дел од војнава. За разлика од Бахмуд, овде е поприлично мало место, со не многу куќи кои и онака веќе не постојат, а околу е све отворен терен, со мали шумички каде колку може би се подскриле војници, техника потешко. Украинците донесоа огромна бројка и на техника и луѓе, ми делува дека сите други фронтови ги ставија во мирување, ќе маваат со сета сила тука. Ќе има огромни загуби и кај двете страни. Бериќ на телеграм имаше вчера пишано, демек по 50-тина украинци гинеле на саат. Мене ми делува малку нереално ама во наредниве денови таму ќе биде прекрваво. Ќе почнат да искачаат кај и да е деновиве видеа и слики од двете страни.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Јас ќе одговорам, по времето на дедо ми еден период цените растеле а германците го бранеле Берлин, Дрезден, а Русите, Американците , Британците и напаѓале, имам предвид 1944-45.
Така да со такви финти, ти се молам, сигурно и Ал Багдади го браниш пошто се бранеше од сојузниците. ;)
Во секоја војна цените растат за државите кој учествуваат, тоа што некој се квинслинзи и учествуваат на страната на злото е друга работа. Место за недела дена да удриме ембарго на Украина, брза капитулација и Русија да изврши денацификација, можеме и војно да помогнеме со доброволци, армија против укро фашизмот.
А иначе за доларот, пирамиди сме имале доста, од искуство знаеме дека еден момент пукаат, со доларот е слично, но пирамидата е огромна и има сложни шеми на регулирање, контролиран пад по сектори, но еден момент и тоа не работи.
За кривец ќе најдат, ако нема ќе создадат, ковид терор, некоја војна, но така или иначе дошло време картагена да падне, инфлација ќе има итоа многу, сега сме на почетокот на спиралата.
Се надевам сам си се разбираш оти јас ништо не те разбрав
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
За Роботне уште пред некој ден пишав дека најверојатно ќе биде пекол на земјава. За двете страни. Можда и ова ќе биде најкрвавиот дел од војнава. За разлика од Бахмуд, овде е поприлично мало место, со не многу куќи кои и онака веќе не постојат, а околу е све отворен терен, со мали шумички каде колку може би се подскриле војници, техника потешко. Украинците донесоа огромна бројка и на техника и луѓе, ми делува дека сите други фронтови ги ставија во мирување, ќе маваат со сета сила тука. Ќе има огромни загуби и кај двете страни. Бериќ на телеграм имаше вчера пишано, демек по 50-тина украинци гинеле на саат. Мене ми делува малку нереално ама во наредниве денови таму ќе биде прекрваво. Ќе почнат да искачаат кај и да е деновиве видеа и слики од двете страни.
Интересното е што двете страни го зборат остото за противникот.
"Ние сме таман, ама непријателиве на големо гинат"
Има нешто видеа ама не потврдуваат цврсто ни една страна.

Да гинат 50 луѓе на саат, секој саат, се 1200 луѓе за 24 часа.
Тоа се две бригади во полн состав да бидат збришани неделно. Три недели со тоа темпо и украинците ќе се борат ссо Зелениот на линија.
Едноставно претеруваат со пропаганда
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.861
Поени од реакции
7.074
2 страни пред ова има многу убаво напишан долг пост, како мали деца се палите на големи игри у кои што ни имате збор ни па имате некој бенефит.

Теоретски Донбас никогаш не ни бил отуѓен за да бидне земен назад. Смири живците и искулирај се понашате како нашиот двор да е перфекција па еве сеа ќе јадеме трици за нешто што е на 2-3000км од нас.
Ние не зборуваме за нашиот двор, темава не е за Македонија, за Украина е. Факт е дека во Донбас живее мнозинство на руско население и тоа население до пред 2014 никој не го чепкаше, ниту па тоа самото правело проблеми на украинската држава. И откако се турна легитимно избраната власт, наеднаш тоа население во Донбас почна да се напаѓа сè со цел да се истреби. Буквално војнава е 100 % вина на Украина и Западот, а најмногу на наивните и глупи Украинци. Така што заслужено за нив.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
Poentata mi e dali ke te nateram da recis NATO se teroristicka organizacija posto ocigledno se koristat so teroristicki nacini na vojuvanje, napagjaat civilni celi, ubivaat nedolzni civili itn itn itn. Onaka nekakva korelaciha pomegju zlostorstvata na edniot tim i drugiot. Ne mi e za drugo ali koga NATO siri demokratija ili koga SAD ili ete najnovo Francija si gi stiti interesite togas site kjutite ko picki, a tuka ste se raskokodakale ko zeni na cesma posto pazi Rusija si gi stiti svoite interesi.
Nejkam ni da otvoram muabet deka treba nekoj vo najmala raka da e skroz zaminat so mozokot i da se penjavi za NATO so ogled kolkav kur nie trgnavme i doprva ke trgame od niv.
Вака сега, не навлегувам во бомбардирањето на ТВ станицата зашто конкретно за таа ситуација мислам дека бомбардирањето на СР Југославија беше гнасно дело и злосторство против југословенскиот/српскиот народ.

Јас бар никаде не се пењавам за тоа што Русија прави, зашто ми е јасно како големи сили си ги штитат своите интереси. Неколку пати на темава пишав дека според мене Русија немаше друга опција освен воена интервенција, која што беше катастрофално изведена.

Недоразбирањето што го имам со шутрациве на темава е тоа што они сметаат дека моменталнава ситуација е “успех” за Русија, кога е очигледно дека не е и руските воени сили/разузнавање/стратегија сериозно потфрлија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.432
Поени од реакции
22.335
Вака сега, не навлегувам во бомбардирањето на ТВ станицата зашто конкретно за таа ситуација мислам дека бомбардирањето на СР Југославија беше гнасно дело и злосторство против југословенскиот/српскиот народ.

Јас бар никаде не се пењавам за тоа што Русија прави, зашто ми е јасно како големи сили си ги штитат своите интереси. Неколку пати на темава пишав дека според мене Русија немаше друга опција освен воена интервенција, која што беше катастрофално изведена.

Недоразбирањето што го имам со шутрациве на темава е тоа што они сметаат дека моменталнава ситуација е “успех” за Русија, кога е очигледно дека не е и руските воени сили/разузнавање/стратегија сериозно потфрлија.
Zavisi sto podrazbiras pod uspeh.
Ako me prasuvas mene sosem dobro im odi.
Hint. Vojna ne se vodi samo na bojno pole.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Да да, на Јанукович мислев, него ги проверував датумите за секој случај и видов слика од Порошенко, па ваљда затоа сум го пишал.

Примериве што си ги дал се исправни, така функционира светот, со една битна забелешка кога се работи за Украина-Русија. Да ја трнеме на страна историјата, нели Киевска Рисија, несогласувања, Бандера, Глодомор, (кој не може никако да биде геноцид, затоа што покрај милиони украинци, умреле и милиони руси, милиони казахстанци, а ако добро се сеќавам, процентуално земено од бројот на цел етникум, третиве најмногу настрадале, а е сигурно страшно зносторство над човештвото) подалечна историја, некој однос од Рисија кон украинците како бугарите према нас, да земеме од независноста на Украина навака. Прва работа која е многу битна е што во украина има огромно руско малцинство, некаде 20-25%. Имаш огромно руско јазично население, некаде над 45%. Имаш мешани фамилии. И имаш западен дел кој е анти руски од секогаш, среден дел кој е умерен, но повеќе наклонет кон Русија (мешано население, измешани бракови, фамилии), источна Украина која е со етничко руско население доминантно (ова е и најбогатиот дел). У сам старт ептен комплицирана ситуација. До Мајдан проруската страна скоро секогаш победува на избори. Имаш една портокалова револуција како предвесник на Мајдан, ностат прозападен/амерички претседател, на следи избори е одма сменет, не сум сигурен ни дали цел мандат го истера. Тоа ти е доволен показател дека населението е проруско расположено. Доаѓаме до Мајдан. Не знам дали си истражувал како почна Мајдан, што претходело. Украина водена од Јануковуч, кој нема против да влезе во ЕУ, е условен од ЕУ да избере, ако сака во ЕУ, да ги прекине сите економски врски со Русија, Што овој како проруски настроен одбива. Украина поради рускиот гасовод кој поминува низ неа, плаќа смешна сума за рускиот гас, дури и не плаќа, и должи пари на Русија. Ако не се лажам Русија и дава некој поволни кредити на Украина, ама не сум сигурен за ова. Како и да е, очекувано, овој ја одбира Русија. Е сеа, како почиња Мајдан. Мајдан почиња поради златната шоља у ВЦ на Јанукович, нели стандар, они во златни шољи серат, народ нема за леб, криминал, корупција, мислам исто ко кај нас, тотано исти сме. Така почнува протестот, нели се убацуваат ЕУ знаиња, сакаме во ЕУ, има доволно критична маса, нормално луѓето живеат во мизерија. Кога гледаат америте дека има доволно маса, ги убацуваат невладините, после и тие ултра десничарски групи. Први инциденти има кога некој началник од Киевска полиција, дава наредба насинло полицијата да ги растера демонстрантите, зошто требало да се кити елка на плоштадот. Не успева тоа. У меѓувреме парадираат на плоштадот амерички сенатори, Викторија Нулан дели колачиња. Се ностат "демонстранти" од Грузија, како искусни, иначе меѓу првите жртви е грузиец. Доаѓа до пукање, има доста документарци за овој дел баш, сега можда и се тргнати од Јутуб, каде баш е убаво изанализирано, се гледа од каде се пука, и за чудо од зградата која е под контрола на демонстрантите, се пука и кон полицијата и кон демонстрантите. Имаше и интервјуа со грузијци, кои биле во тие згради, со задача да пукаат, луѓето си покажуваа и слики што се сликале дур биле таму со оружје со се. Настанува општ хаос каде секој во секого пука, и полиција и демонстранти. Јанукович дава оставка, со посредство на Франција и Германија, се очекува ситуацијата да се смири, и на сцена настапува ултра десницата која организира протест пред вилата на Јанукович, насило влегува да го утепа, а овој пошто му е јавено дека идат накај него, со хеликоптер бега за Русија. Тоа е и неговиот крај. У меѓувреме Викторија Нуланд и америчкиот амбасадор мислам, склопуваат влада, без избори, ако ти текнува разговорон каде Нуланд вика, кој ја ебе ЕУ, ставаат нивни претседател и остали нивни луѓе, меѓу кои како награда за завршената работа, лидерот на ултра десничарите добива позиција министер за одбрана или нешто така. Со тоа Мајдан завршува, а почнуваат проруски протести во места како Одеса, Мариупол.
Е сега, апсолутно сулудо е да помислиш дека можеш да свртиш една земја против соседната, или еве да речеме, да ја преориентираш да го избере Западот, а притоа да имаш прво толкаво малцинство, измешани фамилии, без да настане граѓанска војна, а притоа тој сосед е Русија, втора светска сила после САД. Едини кој може тоа да го направи е тој што е помоќен то Русија, а тоа е САД. Буквално знаеја што ќе е резултатот и затоа и го направија тоа. Колку и да не се сакале украинците и русите, еве македонците и албанците, било која земја каде има големо малцинство соседната земја, секој обид да се пресече врската меѓу тие две земји, како тоа што го направија во Украина, ќе заврши исто, со граѓанска војна и војна меѓу двете земји. Еве земи не нас за пример, не се сакаме со албанците, утре да решиме, прекинуваме било каква соработка со Албанија и Косово, повекуваме признавање, што мислиш, што ќе се деси? И не само кај нас, сегде каде имаш таква ситуација, резултатот ќе биде ист.

Ја се изинувам за реферативе.
Многу работи испомеша брат. Ама ок е, не верувам дека ќе се сложиме на еден тек на настаните. Многу ми е симптоматично само што велиш за грузијциве. Си биле на тајна задача да иницираат нереди, си се изнафалиле изнасликале ама наеднаш цела држава станаа ретардирани и веруваат дека ете баш Јанукович пукал. Класична руска пропаганда, ако гинат цивили, никако русите не згрешиле или не повредиле цивили, тоа овие другиве ненормални сами свои луѓе си тепаат.....

Еве едно видео, од што имам слушано анализи од мој личен пријател од Украина, кој мајчин јазик му е руски, видеото горе доле е реално точно. Најдобро што може за еден јутуб канал што брка спонзори.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.801
Поени од реакции
40.952
Многу работи испомеша брат. Ама ок е, не верувам дека ќе се сложиме на еден тек на настаните. Многу ми е симптоматично само што велиш за грузијциве. Си биле на тајна задача да иницираат нереди, си се изнафалиле изнасликале ама наеднаш цела држава станаа ретардирани и веруваат дека ете баш Јанукович пукал. Класична руска пропаганда, ако гинат цивили, никако русите не згрешиле или не повредиле цивили, тоа овие другиве ненормални сами свои луѓе си тепаат.....

Еве едно видео, од што имам слушано анализи од мој личен пријател од Украина, кој мајчин јазик му е руски, видеото горе доле е реално точно. Најдобро што може за еден јутуб канал што брка спонзори.
Клинтоне, па ти ја редифинираш историјата, демек далеку беше 2014та луѓето се глупави што се дешаваше не знаат. Демек немаше пукање со снајпери у протестанти, немаше погром на цела партија на Јанукович која беше најјака партија тогаш. И тоа од неколку илјади протестанти, сменија цела гарнитура. Тоа ако не е coup d etat не знам што е.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.420
Клинтоне, па ти ја редифинираш историјата, демек далеку беше 2014та луѓето се глупави што се дешаваше не знаат. Демек немаше пукање со снајпери у протестанти, немаше погром на цела партија на Јанукович која беше најјака партија тогаш. И тоа од неколку илјади протестанти, сменија цела гарнитура. Тоа ако не е coup d etat не знам што е.
ostaj toa pa i videovo koe e approved od prijatel od Ukraina koj znael ruski polno so videa od zapadni mediumi i narativi :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom