Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Оф леле… не знае кловнов дека со поголеми кловнови од него си фанал работа! :facepalm:

Овие нас не предадоа и продадоа, немаат ефективна контрола на 1/3 држава, на пола министерства и Влада..!
На Украина ќе и помогнеле… :confused:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Да се вратам јас на најбитната промена на украинскиот фронт летово, известувањето на порталот на господинот Ефтов. Во последниве денови продолжува стабилно со проруски тон. И тоа е факт што треба да е многу загрижувачки за официјален Кремљ.

Да ги анализираме неговите три последни прелети, од најстариот кон најновиот.
Од умерен новинар што повеќе покрива меѓународна политика, стана политички комесар на СДСМ и коалицијата во 2011та. Притоа не штедеше шанса да ја слави премудроста на Андреј Петров и Бранко Црвенковски. Денес двајцата познати како лекар и пензионер. На политичката кариера на првиот не се сеќава ни жена му, вториот дебело во сенка, нуклеарка не може да го осветли.
Вториот пресврт е шарената револуција и изборите 2016та. Тогаш од бучен прокомуњарски новинар, стана огромен вмровски поддржувач и обожавач на ликот на Груевски. Тие избори, иако добиени, се најбедните во политичката историја на Груевски, и човекот денес е бивш политичар, со азил во Пешта.
Третиот пресврт е некоја година подоцна, кога од голем груевист стана огромен заевист и поддржувач на европскиот пат. Ја славеше премудроста на Заев и неговото преспанско визионерство. Заев е денес, како сите погоре, бивш политичар, со огромни проблеми од своите. Секој ден се буди и чита вести во исчекување дека неговите ќе му накалемат уште нешто.

Така да, јас да сум Владимир Владимирович, би бил многу многу загрижен. И по малку депресивен.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.674
Поени од реакции
5.357
Прво го пишуваш ова:

И денес нема разрешница за запалените жртви на 2-ри Мај од страна на нацифашистички орди во Одеса (ми се чини над 50) во домот во Одеса!
Потоа ова
Многу си чувствителен, не те обвинувам за ништо туку реков дека е посакувано да се полемизира со нечие мислење а не со пренесена вест, односно со оној што ја пренел, без обзир дали истата е вистина или лага.
Ти ги виде запалените жртви, или и ти даваш мислење на пренесена вест?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.290
Поени од реакции
13.035
Прво го пишуваш ова:

Потоа ова


Ти ги виде запалените жртви, или и ти даваш мислење на пренесена вест?
Кој врши геноцид врз украинците, колективниот запад или русија?

Кој врши притисок заедно со бугарија да бидиме граѓани на северна македонија/ коси црти во личните карти и тврди заедно со бугарија дека македонци не постојат?

русија никаде не кажа фашистички изјави ко бугарија, а истиот тој колективен запад ги поддржува бугарските изјави....

украина сакаше да направи декомунизација под диктат на колективниот запад, русија и помага во тоа. И помага да се ослободи од сите дадени територии за време на комунизмот каде домородно население се руси (слично ко егејска македонија, ама таму колективниот запад можеше со напалм да гори македонски села/градови, или пиринскиот дел каде бугарите ги асимилираа македонците, овде не се работи за слаба држава, ќе ги ебат скроз).

Македонија и Косово се целосно спротивно од вредностите што колективниот запад ги диригира на инсталираната украинска влада.

Кур ме боли за руси и колективен запад, но украинската марионетска влада го прави истото што и северџанската, само на спротивен начин.

Ваљда ќе сфатиш еднаш дека војната не се води меѓу Украина и Русија...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.674
Поени од реакции
5.357
украина сакаше да направи декомунизација под диктат на колективниот запад, русија и помага во тоа. И помага да се ослободи од сите дадени територии за време на комунизмот каде домородно население се руси (слично ко егејска македонија, ама таму колективниот запад можеше со напалм да гори македонски села/градови, или пиринскиот дел каде бугарите ги асимилираа македонците, овде не се работи за слаба држава, ќе ги ебат скроз).
Како си ги споредуваш работите, тргаш паралели меѓу 2 сосема различни работи кои немаат ни една допирна точка што ги спојува, а камоли да ги споредиш..Логикава и ти нема баш смисла, ама тоа е што е тоа...

Прво, дали Л`вов некогаш бил руски, и дали градинката во која до пред 20 минути да падни ракетата и да остави рушевини, имало 30 деца од 3-5 години, се наоѓа на дадената територија на Русија на Украинците во времето на СССР? Тоа ме интересира. Или можеби сакаа да извршат денацификација на децата од најрана можна возраст? Немој ти се молам...

Ако Русија имаше толкава поддршка од населението во Украина, досега ќе ја освоеше пола Украина и војната ќе беше завршена. Ама на терен не ќе да е таква работата....
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.290
Поени од реакции
13.035
Како си ги споредуваш работите, тргаш паралели меѓу 2 сосема различни работи кои немаат ни една допирна точка што ги спојува, а камоли да ги споредиш..Логикава и ти нема баш смисла, ама тоа е што е тоа...

Прво, дали Л`вов некогаш бил руски, и дали градинката во која до пред 20 минути да падни ракетата и да остави рушевини, имало 30 деца од 3-5 години, се наоѓа на дадената територија на Русија на Украинците во времето на СССР? Тоа ме интересира. Или можеби сакаа да извршат денацификација на децата од најрана можна возраст? Немој ти се молам...

Ако Русија имаше толкава поддршка од населението во Украина, досега ќе ја освоеше пола Украина и војната ќе беше завршена. Ама на терен не ќе да е таква работата....
Што се две сосема различни работи?

Косово е дел од Србија или независна држава?

Геноцидот во Егејска Македонија од грците, истото шо покушаваа украинците на руското население со помош на истиот колективен запад е различно?

Бугарија вика дека не постојат македонци, поддржана е од колективниот запад (ова на русија и го извадија вон контекст и цело време го трубат дека се фашисти) не е фашизам?

Владата на украина донесена на сличен начин како северџанската е различно?

И на крај, коа ќе снема украинци, ќе идиш да се бориш за вредностите на колективниот запад (што еден век ги осеќаме на своја кожа), за владата на северна македонија, со банерот на зоран заев и грд црн двоглав орел со овената ружа у клунот, против русите у украина?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.674
Поени од реакции
5.357
Што се две сосема различни работи?

Косово е дел од Србија или независна држава?

Геноцидот во Егејска Македонија од грците, истото шо покушаваа украинците на руското население со помош на истиот колективен запад е различно?

Бугарија вика дека не постојат македонци, поддржана е од колективниот запад (ова на русија и го извадија вон контекст и цело време го трубат дека се фашисти) не е фашизам?

Владата на украина донесена на сличен начин како северџанската е различно?

И на крај, коа ќе снема украинци, ќе идиш да се бориш за вредностите на колективниот запад (што еден век ги осеќаме на своја кожа), за владата на северна македонија, со банерот на зоран заев и грд црн двоглав орел со овената ружа у клунот, против русите у украина?
Со прашања ми одговараш на прашања, и пак ќе ти речам споредуваш различни работи.

Еве и јас ќе те прашам, што ако утре Албанија ја нападни Македонија под изговор дека Албанското население во Западна Македонија е обесправено и угнетувано?

Косово е независно, поради грешните политики на Слободан Милошевиќ. Да знаеше мудро да води политика, најголемото нешто што ќе го добиеше Косово ќе беше автономија во границите на Србија, а не независност.

Ајде да земеме дека Русија е во право да напаѓа туѓа држава под изговор дека го заштитува Руското население во Украина, еве пак ќе те прашам, во Лвов живеат Руси? Во Киев? Во Одеса?

И тврдокорното мислење во Русија мисли дека Украинците се залутани Руси и дека Украина е Руска. Истото како Бугарија што го мисли за нас Македонците...

Нема потреба јас да се борам за Украинците, ниту за вредностите на Западот кој патем никаде не напишав дека ги поддржувам, туку сам ми ги прилепуваш дека ги поддржувам.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.290
Поени од реакции
13.035
Со прашања ми одговараш на прашања, и пак ќе ти речам споредуваш различни работи.

Еве и јас ќе те прашам, што ако утре Албанија ја нападни Македонија под изговор дека Албанското население во Западна Македонија е обесправено и угнетувано?

Косово е независно, поради грешните политики на Слободан Милошевиќ. Да знаеше мудро да води политика, најголемото нешто што ќе го добиеше Косово ќе беше автономија во границите на Србија, а не независност.

Ајде да земеме дека Русија е во право да напаѓа туѓа држава под изговор дека го заштитува Руското население во Украина, еве пак ќе те прашам, во Лвов живеат Руси? Во Киев? Во Одеса?

И тврдокорното мислење во Русија мисли дека Украинците се залутани Руси и дека Украина е Руска. Истото како Бугарија што го мисли за нас Македонците...

Нема потреба јас да се борам за Украинците, ниту за вредностите на Западот кој патем никаде не напишав дека ги поддржувам, туку сам ми ги прилепуваш дека ги поддржувам.
Што дојдовме во таква ситуација сега да те прашам...

Кој ги донесе иљадниците избеглици од Косово за да ја смени демографската слика?

Кој во 2001 вршеше притисок армијата да не употребува сила?

Кој ги вооружуваше терористите и испраќаше инструктори со нив?

Кој ги извади терористите од Арачиново заедно со неговите платеници?

Кој постепено ја демилитализираше државава?

Кој притиска албанските партии да бидат секогаш на власт?

Има уште многу... Кур ме боли дали Русија или САД ќе победи во војнава, мамето му го ебаа на обичниот народ во Украина, а зошто? За Украина да биде под влијание на западот (порано таквите држави под влијание колонии ги викаа)...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.175
Поени од реакции
8.786
Оф леле… не знае кловнов дека со поголеми кловнови од него си фанал работа! :facepalm:

Овие нас не предадоа и продадоа, немаат ефективна контрола на 1/3 држава, на пола министерства и Влада..!
На Украина ќе и помогнеле… :confused:
Ќе ѝ помогнат....................што побрзо да капитулира.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.674
Поени од реакции
5.357
Што дојдовме во таква ситуација сега да те прашам...

Кој ги донесе иљадниците избеглици од Косово за да ја смени демографската слика?

Кој во 2001 вршеше притисок армијата да не употребува сила?

Кој ги вооружуваше терористите и испраќаше инструктори со нив?

Кој ги извади терористите од Арачиново заедно со неговите платеници?

Кој постепено ја демилитализираше државава?

Кој притиска албанските партии да бидат секогаш на власт?

Има уште многу... Кур ме боли дали Русија или САД ќе победи во војнава, мамето му го ебаа на обичниот народ во Украина, а зошто? За Украина да биде под влијание на западот (порано таквите држави под влијание колонии ги викаа)...
И што сега ако напишам дека Западот го стори тоа, дали тоа ќе го промени фактот дека Русија е агресор врз Украина, исто како што САД беше агресор во Ирак?

Научени сте дека работите се црно бели. Дека јас ако ја критикувам Русија за нејзините постапки, апропо сум западно ориентиран, ама тоа ви служи како одбранбен механизам, поточно нападот е најдобра одбрана. Во случајов, не.

Значи јас немам проблем да ги посочам и злосторствата на САД, и злосторствата на Русија. Ама вас човек кога ќе спомне нешто контра Русија, одма го квалификувате како прозападен, зошто мислите дека сте на правата страна, а во реалноста, меѓу две зла, нема права страна..

Знајш како прајш? Замислена ситуација, Џон ја силува Ајше. По некоја година му текнува на Николај ја силува Надја..И сега, јас пишам “Абе неубо е што Николај ја силува Надја“ и ти викаш „ Ами Џон, ја силуваше Ајше!!“ Окккк, јас го осудувам и едното и другото...А ти ми возвраќаш, абе на Надја и мрдаше опашката, Николај си ја сметаше Надја за негова, ама Надја сакаше друг, некој поубав што кокетира со неа, и ја натера да му се скара на Николај, и затоа постапи така...

Затоа те молам, злосторствата на Западот, немој да ги користиш во одбрана на Руските злосторства...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.290
Поени од реакции
13.035
И што сега ако напишам дека Западот го стори тоа, дали тоа ќе го промени фактот дека Русија е агресор врз Украина, исто како што САД беше агресор во Ирак?

Научени сте дека работите се црно бели. Дека јас ако ја критикувам Русија за нејзините постапки, апропо сум западно ориентиран, ама тоа ви служи како одбранбен механизам, поточно нападот е најдобра одбрана. Во случајов, не.

Значи јас немам проблем да ги посочам и злосторствата на САД, и злосторствата на Русија. Ама вас човек кога ќе спомне нешто контра Русија, одма го квалификувате како прозападен, зошто мислите дека сте на правата страна, а во реалноста, меѓу две зла, нема права страна..

Знајш како прајш? Замислена ситуација, Џон ја силува Ајше. По некоја година му текнува на Николај ја силува Надја..И сега, јас пишам “Абе неубо е што Николај ја силува Надја“ и ти викаш „ Ами Џон, ја силуваше Ајше!!“ Окккк, јас го осудувам и едното и другото...А ти ми возвраќаш, абе на Надја и мрдаше опашката, Николај си ја сметаше Надја за негова, ама Надја сакаше друг, некој поубав што кокетира со неа, и ја натера да му се скара на Николај, и затоа постапи така...

Затоа те молам, злосторствата на Западот, немој да ги користиш во одбрана на Руските злосторства...
Што требаше да направи Русија?

Да остави украинската влада донесена од колективниот запад да прави геноцид на териториите со домородно руско население како во Егејска Македонија грците што правеа?

Зошто колективниот запад не им го предложи истото решение што нас ни го предложија со албанците, федерација?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.674
Поени од реакции
5.357
Што требаше да направи Русија?

Да остави украинската влада донесена од колективниот запад да прави геноцид на териториите со домородно руско население како во Егејска Македонија грците што правеа?
Ajde ti se molam...Kolku so imashe Irak oruzje za masovno unistuvanje...Izgovori...
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.774
Поени од реакции
8.415
Мора да има уште барем една бригада која е во резерва зошто имаше бригада која беше опремена со Словенски Т-55 и Германски Мардер, една Т-55 мислам изгубија негде на север али ниту еден Германски Мардер до сега на фронт не е виден. Значи имаат барем уште една екстра бригада во резерва.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom