Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.886
Поени од реакции
22.080
Украина доколку сака да стане членка на НАТО сојузот и да седи рамо до рамо со најмоќните, ќе треба да се опрости со некои територии.

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.174
Поени од реакции
4.932
Украинците брзо идентификуваа што им се деси 2014 со Крим и Донбас. 2022 бешњ друга приказна, веќе беа спремни да и се спротистават на втората армија во светот. Тоа е паралелата јас што ја влечев.
Убаво е вака кога ќе изнесеш свое видување и пропаганда како она за втората армија во светот.
Сакам да речам ако пренесуваш нечие мислење или вест тогаш си само курир а вака покажуваш или сакаш да покажеш дека користиш нешто и меѓу ушите.

Украинците и денес не се свесни што им се случи во 2014 а уште помалку пак со Крим и Донбас.
И денес нема разрешница за запалените жртви на 2-ри Мај од страна на нацифашистички орди во Одеса (ми се чини над 50) во домот во Одеса!
На последните избори кога е избран свирачот на клавир со курчето што политичка агенда им понуди на Украинците?
Дали беше можеби автономија за Донбас во составот на Украина и крај на војната?
Што исполни од тоа?

Велиш втората армија во светот, може ли да знаеме која е првата и што ја прави прва?

П.С.
@Klinton, велиш дека не си учесник во настаните од 2001-та и дека твоите сознанија се од извештаи (претпоставувам дека ти е познато како се прават и дотеруваат извештаите ;)) и нечии пренесени искуства.
Ако е така тогаш време е да претанеш да даваш судови и квалификации и генерализирање затоа што на форумов има и лица кои биле директни учесници во тие случувања но, заради немање на комплетна слика (туку само лични искуства од одредени делови и позиции на тактичките групи) не се осмелуваат да даваат суд за тоа што било-случило тоа во 2001-та.

А ти Локи, ќе ја осудиш ли ,,специјалната воена операција" на ЕКОВАС над Нигер?
За почеток треба да се објасни дека Нигер и Нигерија не се исти држави, потоа се ќе стане полесно.:pos:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.896
Поени од реакции
4.882
Не се нервозирај не беше тоа кон тебе упатено.
Туку дали ги слушаш-ти имаат свирено Бетовен и Шопен?

Па кажи дека не знаеш да цитираш.

А за ова Шопен Бетовен клипчево што си го пуштате денес по вајбер групи незнам што треба да ти кажам.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.174
Поени од реакции
4.932
Па кажи дека не знаеш да цитираш.

А за ова Шопен Бетовен клипчево што си го пуштате денес по вајбер групи незнам што треба да ти кажам.
:) затоа си ти тука да не упатиш нас кои не знаеме да цитираме.

А за клипчево не се секирај има време ќе го разбереш и ти па после може нешто и да смислиш.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Убаво е вака кога ќе изнесеш свое видување и пропаганда како она за втората армија во светот.
Сакам да речам ако пренесуваш нечие мислење или вест тогаш си само курир а вака покажуваш или сакаш да покажеш дека користиш нешто и меѓу ушите.
Јас го ценам твоето мислење, ако ти не го цениш моето, слободно стави ме на игнор.

Лицемерно е да јавно се кажуваш пристрасен а ги обвинуваш другите за курири или пропагандисти.

Украинците и денес не се свесни што им се случи во 2014 а уште помалку пак со Крим и Донбас.
И денес нема разрешница за запалените жртви на 2-ри Мај од страна на нацифашистички орди во Одеса (ми се чини над 50) во домот во Одеса!
На последните избори кога е избран свирачот на клавир со курчето што политичка агенда им понуди на Украинците?
Дали беше можеби автономија за Донбас во составот на Украина и крај на војната?
Што исполни од тоа?
Според украинците, за тие настани се криви русите. Според русите, криви се украинците.
Како јас и ти ќе знаеме што е вистина?

Велиш втората армија во светот, може ли да знаеме која е првата и што ја прави прва?
Американскиот воен комплекс по многу параметри е најсилен во светот.
Буџет, огнена моќ, тренинг, координација, логистика, технологија, развој, искуство, стратешко позиционирање и проектирање моќ.
Ако имаш ти различно рангирање, повели кажи го.

П.С.
@Klinton, велиш дека не си учесник во настаните од 2001-та и дека твоите сознанија се од извештаи (претпоставувам дека ти е познато како се прават и дотеруваат извештаите ;)) и нечии пренесени искуства.
Ако е така тогаш време е да претанеш да даваш судови и квалификации и генерализирање затоа што на форумов има и лица кои биле директни учесници во тие случувања но, заради немање на комплетна слика (туку само лични искуства од одредени делови и позиции на тактичките групи) не се осмелуваат да даваат суд за тоа што било-случило тоа во 2001-та.
Кој си ти да суди кој треба да коментира а кој не? Ова е форум, наменет за дискусија. Јас пробувам да развијам дискусија.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.563
Поени од реакции
3.675
За сите форумски нинџи и ,,експерти,, - не, ова не е западна пропаганда....
Од друга страна, официјалната руска пропаганда исфрла лаги и дезинформации - просечната плата била 71.000 рубли. :pos:
Можеби, но во друга паралелна реалност-дури и во Москва ги нема.
Луѓето масовно работат за 25-30.000 рубли ,или 230-280 Евра.
Во оддалечените области и помалите градови - 15-20.000 или 150 - 180 Евра.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.539
Поени од реакции
12.411
Или во превод ако на запад Бугарка кошта 50че. Во Русија ќе ја пазарите за 10че.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.195
Поени од реакции
10.979
За сите форумски нинџи и ,,експерти,, - не, ова не е западна пропаганда....
Од друга страна, официјалната руска пропаганда исфрла лаги и дезинформации - просечната плата била 71.000 рубли. :pos:
Можеби, но во друга паралелна реалност-дури и во Москва ги нема.
Луѓето масовно работат за 25-30.000 рубли ,или 230-280 Евра.
Во оддалечените области и помалите градови - 15-20.000 или 150 - 180 Евра.
Ај бугар си па не ти замеруваме што очигледно не разграничуваш просечна од минималец
И во бугарија просечна е 850 а во неразвиените делови до 500 што значи во превод рмба циганаријата за 300е месечно
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.174
Поени од реакции
4.932
Јас го ценам твоето мислење, ако ти не го цениш моето, слободно стави ме на игнор.
Лицемерно е да јавно се кажуваш пристрасен а ги обвинуваш другите за курири или пропагандисти.
мора ли да почнеш со плачки, биди барем еднаш ... и почни со темата, а не “со стави ме на игнор“, ако толку сакаш да одиш на листата со цревни содржини само замоли и брзо оди тоа.

Многу си чувствителен, не те обвинувам за ништо туку реков дека е посакувано да се полемизира со нечие мислење а не со пренесена вест, односно со оној што ја пренел, без обзир дали истата е вистина или лага.

Според украинците, за тие настани се криви русите. Според русите, криви се украинците.
Како јас и ти ќе знаеме што е вистина?
За кои Украинци се виновни Русите, оние со наци симболи и поставени од ЕУСА, за тие збориш?
И никој не претендира на вистината, затоа и се води дијалог за да дојдеме до некаква вистина, а флоскули од типот “ни јас ни ти не знаеме“ е само обид да не се води дијалог па според тоа и да не дојдеме до вистината, а таа е секогаш една, не може и едните и другите да ја говорат.

Американскиот воен комплекс по многу параметри е најсилен во светот.
Буџет, огнена моќ, тренинг, координација, логистика, технологија, развој, искуство, стратешко позиционирање и проектирање моќ.
Ако имаш ти различно рангирање, повели кажи го.
И после се лутиш кога ќе напишам дека пишуваш глупости .....
Ти сосема ладно земјата која поседува најголем атомски арсенал во светот ја нерекуваш “втората светска сила“, а таа втора може да ги јаде и прва и трета за појадок.
Таа земја која ти ја нарекуваш и ја класифицираш како втора во моментов води во судирот помеѓу неа и цел ебен запад, не знаат каде им е главата каде им е газето, па ти види колку е втора.

Кој си ти да суди кој треба да коментира а кој не? Ова е форум, наменет за дискусија. Јас пробувам да развијам дискусија.
Што на ова да одговорам а да биде колку толку пристојно.
Не не може да се виде пристоен со некој кој ги отфрла аргументите и укажувањата дека пишува глупости па затоа еве го договорот.
Секој има право да биде глуп колку што сака, дури и ти го имаш тоа право, проблемот е што тој а и ти не смеете да го злоупотребувате тоа право.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom