Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
  • Студија ги анализира истрагите и судските процеси во Украина во врска со масовното убиство што се случи во Киев на 20 февруари 2014 година. Масакрот во Мајдан водеше кон соборување на владата на Јанукович и последователната анексија на Крим, граѓанска војна и конфликт Украина-Русија и Запад-Русија кои Русија го ескалираше со инвазија на Украина во 2022 година.
  • Апсолутно мнозинство ранети демонстранти на Мајдан, речиси 100 сведоци на обвинителството и одбраната, синхронизираните видеа и медицинските и балистичките наоди недвосмислено укажуваат на фактот дека демонстрантите биле масакрирани од снајперисти лоцирани во зградите под контрола на Мајдан.
Во основа доволно е човек да се праша cui bono, и сите со функционален мозок од сам почеток знаевме кој убиваше луѓе на Мајдан.
Но ете добро е што има и истражувања/анализи и студии.



Во продолжение е и линкот од студијата за северџнаските дебили што се палат на НАТО да си прочитаат.
@SharpShooter тебе чинам те интересираа детали за Мајдан, па ете да те пингнам. Штета би било да пропуштиш студија за „револуцијата“ што се случила на Мајдан.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Би сакал русиве да се решат дали е ова неуспешна лоша офанзива или спора методична и успешна. Си играат топло ладно со изјавите пропагандни. Гебелс би бил разочаран од своите чеда.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.818
Поени од реакции
39.119
Би сакал русиве да се решат дали е ова неуспешна лоша офанзива или спора методична и успешна. Си играат топло ладно со изјавите пропагандни. Гебелс би бил разочаран од своите чеда.
треба да имаш ај кју под 70 да мислиш дека е методична и успешна. Иначе не го отвара ова.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Намерата е долготрајна војна на трошење со минимизација на сопствени загуби. Дека имаат проблеми, и тоа големи, тоа е реалност. Но од сѐ што гледаме до сега, стратегијата ѐ релативно успешна... Но што ќе се случи на среден и долг рок, тоа господ знае. Ако не се ескалира во неконвенционално оружје и ако САД и вазалите не влезат директно во војна, тогаш не гледам како РФ може да изгубат. Без сомнеж ќе има нуклеарна ескалација ако САД и вазалите влезат директно во војна... Тоа е тоа онака реално гледано. Настрана тоа дека по нечии филмови Русија требало „блицкриг“ да ги порази САД и вазалите, за да биде успешна војната.

Таквите филмови и провокации од западните (и навивачите) не очекувам да престанат. Дури и кога ќе ја изгубат војната нема да престанат, ќе се изнаслушаме милион релативизации дека уствари победиле.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Кој и да победи во војнава, нема да е чиста победа. Секогаш ќе биде оспорувана. Едноставно, предолго трае.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
треба да имаш ај кју под 70 да мислиш дека е методична и успешна. Иначе не го отвара ова.
Јебига не се сите паметни ко тебе
⚔Deputy Head of the Russian Guard for the DPR and head of the "Vostok" battalion on the preparation of the AFU offensive on the Zaporozhye Front:

It must be admitted that recent events have qualitatively diverted everyone's attention from the war, and meanwhile the enemy is not at all going to sit at the TV and watch what is happening in Russia - he is preparing for another attempt to deeply break through our defenses.

According to the results of the analysis of all incoming data in the Orekhovo-Polozhsky direction, he concentrated up to forty battalions(around 20 000 people), pursuing the goal of rushing along the Orekhov-Tokmak vector.

Understanding our capabilities to deliver missile and bomb strikes against clusters(massed military personnel), he will most likely continue the tactics of a creeping offensive(slow offensive) with limited forces with limited forces until he realizes that favorable conditions have been created for the deployment of the main reserves intended for a subsequent throw deep into our territories.

It is possible that a simultaneous attack will be made in the direction of Energodar with the aim of capturing the Zaporozhye nuclear power plant. Here one should expect the most unpleasant surprises - the Kakhovka reservoir is a witness to this.

@DDgeopolitics
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.818
Поени од реакции
39.119
Јебига не се сите паметни ко тебе
⚔Deputy Head of the Russian Guard for the DPR and head of the "Vostok" battalion on the preparation of the AFU offensive on the Zaporozhye Front:

It must be admitted that recent events have qualitatively diverted everyone's attention from the war, and meanwhile the enemy is not at all going to sit at the TV and watch what is happening in Russia - he is preparing for another attempt to deeply break through our defenses.

According to the results of the analysis of all incoming data in the Orekhovo-Polozhsky direction, he concentrated up to forty battalions(around 20 000 people), pursuing the goal of rushing along the Orekhov-Tokmak vector.

Understanding our capabilities to deliver missile and bomb strikes against clusters(massed military personnel), he will most likely continue the tactics of a creeping offensive(slow offensive) with limited forces with limited forces until he realizes that favorable conditions have been created for the deployment of the main reserves intended for a subsequent throw deep into our territories.

It is possible that a simultaneous attack will be made in the direction of Energodar with the aim of capturing the Zaporozhye nuclear power plant. Here one should expect the most unpleasant surprises - the Kakhovka reservoir is a witness to this.


@DDgeopolitics
тој Кодарковски све нешто збори и све е безвезе, као ние на форум овде што си правиме муабет. Он сега знае што како се дешава, па и ако знае тоа ќе го споделува со сите. Деки Берич двојка е тој.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.777
Заробен исправен француски AMX комплет со муниција. Останува само едно Z да му напишат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.793
Поени од реакции
35.157

и додека Украина е во војна, украинката Арина во Прага...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Заробен исправен француски AMX комплет со муниција. Останува само едно Z да му напишат.
Ковчег на тркала, боље да им го продадат назад на Украинците. :cautious:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.777
Ковчег на тркала, боље да им го продадат назад на Украинците. :cautious:
Добар е како самоодно артилериско орудие. Не е ни предвиден за борба против тенкови.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
^^ Како што реков... :unsure:
Абе како рече не знам, ама факт е дека крајот на војната секој ќе си ја толкува како му е одговара. Русите освен ДНР нема ништо да освојат, Украина како де факто на крајот ќе мора да рече дека е „неутрална“, крајот на војната ќе биде тој, зависи кога му одговара на Западот да се војува, а како што гледам на Западот му одговара војната да трае подолго и подолго да ги чуваат во кал Русите.

Украина нема да ја остават да биде неутрална, во тоа да бидиш сигурен. Ама после војнава дефинитивно никогаш повеќе нема да биде проруска држава.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.818
Поени од реакции
39.119
Абе како рече не знам, ама факт е дека крајот на војната секој ќе си ја толкува како му е одговара. Русите освен ДНР нема ништо да освојат, Украина како де факто на крајот ќе мора да рече дека е „неутрална“, крајот на војната ќе биде тој, зависи кога му одговара на Западот да се војува, а како што гледам на Западот му одговара војната да трае подолго и подолго да ги чуваат во кал Русите.

Украина нема да ја остават да биде неутрална, во тоа да бидиш сигурен. Ама после војнава дефинитивно никогаш повеќе нема да биде проруска држава.
сигурно, русите ќе запрат сега кога ја разработуваат машинеријата. Ги натераа да влезат у воено производство и да креираат воени дистрикти нови и тоа така за џабе е. Крајот кога ќе биде на војната украинците ќе бидат згазени како шлепер бубачка кога ќе згазне.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
сигурно, русите ќе запрат сега кога ја разработуваат машинеријата. Ги натераа да влезат у воено производство и да креираат воени дистрикти нови и тоа така за џабе е. Крајот кога ќе биде на војната украинците ќе бидат згазени како шлепер бубачка кога ќе згазне.
Овај истиот муабет кружи од почетокот на војната. Прво беше за три недели на Киевската лавра ќе се вее руско знаме, потоа да испадни еден Бахмут година и пол да го освојуваат.

Аман нека не ја разработуваат. Вака ако се разработуваат, ќе си помислам дека се пандан на рускиот автомобил добропознатиот наш Москвич, кој само на туркање по удолница палеше, а поинаку не...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom