Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
За ова се слагаме, ама ова не е сегашен феномен, ако гледаш историски во САД речиси секогаш било така, барем од државниот врв / медиумите, во тек на цела Студена Војна се случува истото (пр ти е: Second Red Scarce / McCarthyism), а и претходно.



Па нели сега санкцииве не функционираа? Зошто би ги смениле мислењето во Русија?

Не знам кај виде да кажам дека жал им е за Украинците, ни пак сфаќам кој очекува некој од империите да жали некого (упс пардон, заборавив за моралните акции на Русија).
Не им беше жал ни пак за Албанците, или Либијците (кои ги ослободуваа од опресорот :)). Како што може да се заклучи на темава, Русија е таа единствена што војува стрикно ради морални причини и жалење на локалната популација на некоја држава и затоа има причина за да им се опрости (плус САД војуваше досега, зошто Русија да не може)
Колку и да не функционираат требаше да прават финтици и да си го нарушуваат раатот.

Нема жал де, исто колку што ви е жал тука на сите што скокате во последниве месеци, да се дешава нешто, да се има тема за муабет.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Пред да кажеш нешто извади го албанскиот кур од уста и крени рака.
На толку испушени муслимански курови во Белгија, си почнал и како нив да размислуваш. Што ти е живот.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Основата на твоето сценарио, буквално основата е „ако САД не предадат“. Зошто побогу во ова сценарио би зборувале за Русија? Аман.
Ај што не го гледаш ендгејмот. Ти не го гледаш ни минатото ни сегашноста: САД ни поставија на грб паразити кои мораме да ги трпиме тие 30+ години. Не друг, САД.
Толку ви е омразата кон САД голема што ви се заматува видот и правилното расудување.

Човеку, прагматизам малку. Брат ти роден не те сака ако нема корист од тебе на денешно време, а не друг некој, така да џабе дебатираме. Талибаните беа кучиња на САД па после ги истребија, па сега пак ги поставија..Интерес..Се додека кукаме овај вака ни прај, онај така ни прај, се дотогаш ќе бидиме ова што сме, задња дупка свирало....

А за тебе што и да се рече, ќе го извртиш и следи она твоето: САД се криви. По дифолт ти иди тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
САД се криви. По дифолт ти иди тоа.
Не, чекај. Фокусирај се, твоето сценарио почнува со „САД не предаваат“. Застани и објасни ми зошто воопшто да се дефокусирам од предавствто на САД (па сеедно со што ќе се дефокусирам).

Ајде, не се откажувам. Верувам во тебе, го можеш ти тоа!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Не, чекај. Фокусирај се, твоето сценарио почнува со „САД не предаваат“. Застани и објасни ми зошто воопшто да се дефокусирам од предавствто на САД (па сеедно со што ќе се дефокусирам).

Ајде, не се откажувам. Верувам во тебе, го можеш ти тоа!
Верглаш исто па исто, јас си кажав што имав, и доволно си паметен да ме сфатиш која ми беше поентата. Тоа што сакаш да дефокусираш е друго, поентата сум убеден дека ми ја сфати која ми беше. Јас не
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Верглаш исто па исто, јас си кажав што имав, и доволно си паметен да ме сфатиш која ми беше поентата. Тоа што сакаш да дефокусираш е друго, поентата сум убеден дека ми ја сфати која ми беше. Јас не
Абе не дефокусирам, напротив ти посочувам дека ти се оддалечуваш од сопственото сценарио. Дефокусираш на Русија а сценариото ти почнува „САД не предаваат“... Кажи барем дека одбиваш да продолжиш (зошто ќе треба да се соочиш со реалноста), и ќе престанам и јас да те храбрам да не застрануваш.
Автоматски споено мислење:

Како некој да го боли стап што ти мислиш, монголоид.

Сте се собрале тука како да сте избегани од некоја психијатрија, 50 члена си ги лижат еден на друг, двајца да пишат контра како чопор сите ги цитирате се дига узбуна. Беда.
Всушност повеќето овде така мислиме, дури и тие од западниот табор... И да, баш заради ваквите испади.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Абе не дефокусирам, напротив ти посочувам дека ти се оддалечуваш од сопственото сценарио. Дефокусираш на Русија а сценариото ти почнува „САД не предаваат“... Кажи барем дека одбиваш да продолжиш (зошто ќе треба да се соочиш со реалноста), и ќе престанам и јас да те храбрам да не застрануваш.
Другар, значи си пишав за САД што мислам, не ги идолизирам јас нив за разлика од вие Русија така да те молам не ми ставај во уста зборови што не ги велам, и ти реков: Тоа што сум против окупацијата на Русија во Украина не ме прави автоматски за САД и дека ги поддржувам нивните политики нонстоп што ми пропагираш САД та САД та САД. Еве за Русија конкретно за воената операција што им беше во Сирија, мислев и сеуште мислам дека Русија таму е во право, што не го мислам за тука. Така да јас не го гледам светот црно-бел..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Како некој да го боли стап што ти мислиш, монголоид.

Сте се собрале тука како да сте избегани од некоја психијатрија, 50 члена си ги лижат еден на друг, двајца да пишат контра како чопор сите ги цитирате се дига узбуна. Беда.
можеби вие сте криви штом сите се против вас.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Не. Ти кажа: Што ако утре Албанија - посебено сега кога немаме никакво оружје - воено ни заземе територии. Се согласивме дека ова може да биде само со напатствија од САД. Но сега нешто напињаш дека Русија ќе била крива... Јас само те замолив да не се дефокусираш, во ова сценарио САД се кривите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
читам дека односите со американците ќе ни се влошеле ако не сме гласале за тоа да има уставни измени. После овој пацов Антон не му е јасно зошто имало многу мислења контра.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Не. Ти кажа: Што ако утре Албанија - посебено сега кога немаме никакво оружје - воено ни заземе територии. Се согласивме дека ова може да биде само со напатствија од САД. Но сега нешто напињаш дека Русија ќе била крива... Јас само те замолив да не се дефокусираш, во ова сценарио САД се кривите.
Па и јас сам реков дека САД доколку би ги поддржале, тоа се подразбира дека ќе бидат кривите. Но тоа не значи дека Русија не е окупатор во Украина. Едното со другото не се исклучува.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Па и јас сам реков дека САД доколку би ги поддржале, тоа се подразбира дека ќе бидат кривите. Но тоа не значи дека Русија не е окупатор во Украина. Едното со другото не се исклучува.
Во нашиот случај САД е тоа што за Украина е Русија. Ама без Русија да биде тоа што САД е за нас... Не знам дали уште ме следиш ама за нас САД се лошите, а не Русија. :unsure:
 
Член од
9 мај 2023
Мислења
162
Поени од реакции
469
На САД им треба постоењето на Македонија за да го контролираат Балканот. Кога би дозволиле Македонија да се распадне, онаа соседна држава која би ја добила територијата на Македонија би била посилна од другите и би го нарушила балансот на сили на Балканот. Вака за САД е супер средено. Ја контролираат Македонија преку Албанците за да не им дојдат на Македонците на ум некои проруски, антинато, панславистички идеи, а преку Македонија го контролираат Балканот. Така да, нема зима за понатамошното опстојување на Македонија, но во каков облик, тешко е да се каже.

Не сакам да ширам некои дефетистички идеи, но Македонија не може да се истргне од оваа прегратка на САД. Она што најмногу може да направи е да глуми напуштање на прегратката и со тоа да избегне колку што може да биде албанизирана. Бидејќи и на САД не им е во интерес тотално губење на идентитетот на државата.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
На САД им треба постоењето на Македонија за да го контролираат Балканот. Кога би дозволиле Македонија да се распадне, онаа соседна држава која би ја добила територијата на Македонија би била посилна од другите и би го нарушила балансот на сили на Балканот. Вака за САД е супер средено. Ја контролираат Македонија преку Албанците за да не им дојдат на Македонците на ум некои проруски, антинато, панславистички идеи, а преку Македонија го контролираат Балканот. Така да, нема зима за понатамошното опстојување на Македонија, но во каков облик, тешко е да се каже.
Која соседна држава би ја добила територијата кога тие немаат доволно население ни за својата територија. Албанија и официјално е половина иселена во странство. Косово исто така е празно и затруено од осиромашениот ураниум што му го подари истата таа Америка. Половина од младите Бугари се во странство а другата половина учи шпански или германски. Добре дојдовте во 21 век.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom