Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    680
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Neznam oti do Moskva ne prodolzile :confused:.
Istoto mozam i jas da te prasam, zosto Rusite ne prodolzile do Kiev ili tamu do ungarska granica tuku zastanaa, pa izgubija del od osvoenoto i sega rovovi kopaat ?
Aman so glupi detski muabeti:mad:
Поштуем што си признаваш дека незнаеш, ништо страшно, ама ем да не знаеш ем да дебатираш за нешто што незнаеш, не иде нели? Затоа ќе си читаш што пишувам и ќе знаеш.

Со глупи деца, глупи детски муабети мора за да разберат.

Ако сакаш да разбереш, убаво прочитај уште еднаш што сум пишал во претходните постови. Ако не, јбг, пак ќе те тртиме на твоето незнаење.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.324
Neznam oti do Moskva ne prodolzile :confused:.
Istoto mozam i jas da te prasam, zosto Rusite ne prodolzile do Kiev ili tamu do ungarska granica tuku zastanaa, pa izgubija del od osvoenoto i sega rovovi kopaat ?
Aman so glupi detski muabeti:mad:
Се е тоа со план, ние не ја гледаме големата слика.

Нели гледаш ги изгореа кај Киев најдобрите трупи во Руската армија поради диверзија или феинт. Некои ќе речат тоа го направиле за да пробијат накај Херсон. Ама па и Херсон го изгубија па сега чекам некој со нова умствена гимнастика да ми објасни, да ми даде разумно објаснување зошто најдоброто од руските воени сили изгина околу Киев. Се надевам само дека не е поради третата трафика од лево на влезот во Бахмут.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.381
Поени од реакции
40.204
ова е огромен удар за демократијата, неочекуван дури може да се каже.

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.153
Поени од реакции
21.799
Поштуем што си признаваш дека незнаеш, ништо страшно, ама ем да не знаеш ем да дебатираш за нешто што незнаеш, не иде нели? Затоа ќе си читаш што пишувам и ќе знаеш.

Со глупи деца, глупи детски муабети мора за да разберат.

Ако сакаш да разбереш, убаво прочитај уште еднаш што сум пишал во претходните постови. Ако не, јбг, пак ќе те тртиме на твоето незнаење.
Retoricki bese odgovorot.
A ti znaes zosto zastanaja na sred ofanziva Rusite, pa se povlekoja gaz preku gla i sega aj sto nemozat edna ulica vo Bahmut da osvojat, za cel grad i da ne zborame tuku i se ukopvat za odbrana, a uste kolku ima za osvojuvanje samo da gi stavat pod kontrola oficijalno novite delovi od Ruskata Federacija, za Kiev i kapitulacija na Ukraina i da ne pravime muabet povekje, toa e od domenot na naucna fantastika vekje.
Автоматски споено мислење:

Се е тоа со план, ние не ја гледаме големата слика.

Нели гледаш ги изгореа кај Киев најдобрите трупи во Руската армија поради диверзија или феинт. Некои ќе речат тоа го направиле за да пробијат накај Херсон. Ама па и Херсон го изгубија па сега чекам некој со нова умствена гимнастика да ми објасни, да ми даде разумно објаснување зошто најдоброто од руските воени сили изгина околу Киев. Се надевам само дека не е поради третата трафика од лево на влезот во Бахмут.
Sega cekam da mi objasnat vo kratki crti :toe:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.718
Поени од реакции
8.756
Се е тоа со план, ние не ја гледаме големата слика.

Нели гледаш ги изгореа кај Киев најдобрите трупи во Руската армија поради диверзија или феинт. Некои ќе речат тоа го направиле за да пробијат накај Херсон. Ама па и Херсон го изгубија па сега чекам некој со нова умствена гимнастика да ми објасни, да ми даде разумно објаснување зошто најдоброто од руските воени сили изгина околу Киев. Се надевам само дека не е поради третата трафика од лево на влезот во Бахмут.
И колку спецнац трупи изгубија у Киев на почетокот......имаш ли некакви валидни податоци?
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
6.021
Многу добро видео. Не е за Украина, но може да се извлечат многу добри паралели и да се види зошто ситуацијата е таква, каква што е.
Зошто Русите одлучиле да одат со одредена тактика, колку била успешна, итн. итн.
Може добри одговори да се добијат.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.148
Поени од реакции
30.925
се установи дека не е Кинжал она туку бомба за разбивање бункери. Многу помала од кинжалот.
Абе Кинжал е и готово. Разбра? Така кажаа во стејт департментот и значи мора да е така! :cautious:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.142
Поени од реакции
4.779
Кинжал е балистичка ракета, а Патриот пред 30 години има соборувано балистички ракети, не е нешто невозможно.
Иако во случајов мислам дека се работи за пропаганда.
 
Член од
9 август 2012
Мислења
285
Поени од реакции
1.309
Многу се отупи за Кинжалот. Ќоравиот Патриот кој со судни маки едвај може споролетечки објект да собори ете соборил хиперсонична ракета. Јас сум убеден дека не може ниту да ја детектира а камоли да ја собори. Ама штом Рамбо со лук и стрела соборуваше советски хеликоптери тогаш се е можно нели?!
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Тоа на сликата дефинитивно не е Кинжал, има и видео со Кличко како стои до „Кинжалот“ и е ептен мала ракета/бонба спрема тоа што можеме да го видиме на авионот, еве на Википедија пресметале дека е долга 7,2м и широка 1,2м односно 120 сантима за тие што не разбираат.

Кличко навистина е крупен, ама оваа нема повеќе од 50 сантима дијаметар и колку треба да си глуп за да убедуваш други дека оваа е тој Кинжалот што го собориле, од 100 пати сигурно ќе соборат некоја, верувам дека веќе наголемо се работи за анти оружје и да не е за брзо за 10-20-50 години ќе викаме дека е застарено оружје и којзнае можеби ќе се пукаат во вселената со ласери како Војна на ѕвездите.
И нешто ме интересира зошто е шупло, со таква дупка многу е веројатно дека ќе се активирал ексползивот и каде е ексползивот.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.324
И колку спецнац трупи изгубија у Киев на почетокот......имаш ли некакви валидни податоци?
Многу. Имаше неколку анализи што собираат податоци од неколку места. Големи загуби на ВДВ посебно и Спецназ понатака, еден куп испогинати офицери кои тешко се заменуваат. Ќе им треба подолго време да ги окрепат Спецназ, ВДВ и Маринците. Како тоа ги фрлија туку така да изгорат ми е енигма.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.718
Поени од реакции
8.756
Многу. Имаше неколку анализи што собираат податоци од неколку места. Големи загуби на ВДВ посебно и Спецназ понатака, еден куп испогинати офицери кои тешко се заменуваат. Ќе им треба подолго време да ги окрепат Спецназ, ВДВ и Маринците. Како тоа ги фрлија туку така да изгорат ми е енигма.
Могу, малку и сл. зборови по некад добиваат талисманско значење кога сака некој да замае некого. Ја ја сакам математиката, и сакам точни или евентуално приближни бројки со наведена толеранција.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.954
Поени од реакции
17.783
Могу, малку и сл. зборови по некад добиваат талисманско значење кога сака некој да замае некого. Ја ја сакам математиката, и сакам точни или евентуално приближни бројки со наведена толеранција.
Божем ќе веруваш ако ти прати бројки. Ќе биде западна пропаганда и тн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom