Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Русиве на телеграм викат дека се глумци овие, оти 97% од народот во Херсон гласал за анексија од Русија. :D
И нашиве овде на форум прееска тераа некој таков муабет
Прво беше 15 души има само
После беше со автобуси ги носат од други градови
Муабет вмро 2015та :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
Како и да и Авганидтан беше дебакл. Само поише политички, војската си го напраи своето.
Авганистан од територијален аспект беше контролиран само 5% од страна на САД.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Како што кажавме пред 3-4 месеци, на Путин најдобро ќе му биде уште утре да се повлече од цела Украина вклучувајки го и Крим, пошто ако стигнат Украинците до граница толку од него и целата негова банда мафијаши и пљачкаши на Русија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Моментално руските воени цели се нејасни, би рекол непостоечки. Кога почна војната, Руската воена цел беше “денацификација, демилитаризација на Украина”. После два месеци кога се виде дека таа работа не ја бива, Руската воена цел се префрли во “втора фаза: ослободување на Донбас”. Сега за да се влезе во втора фаза обично се подразбира комплетирање на првата фаза, ама ај ете флексибилно да размислуваме. Повеќе би рекол ова дека е бекап цел во случај иницијалната да не е остварена.

Офанзивната моќ пресуши веднаш после заземањето на Лисичанск и Северодонетск. Брзо стана очигледно дека немаат сила за Славјанск, Краматорск и Бахмут и за цел Донбас. После ова во наредните два месеци Русите се пасивизираа и ја оставија Украина целосно да се организира и припреми за напад.

Сега Русите не знам со кои цели се. Претпоставувам сега се во фаза, да се спаси што може да се спаси до мировен договор.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
Моментално руските воени цели се нејасни, би рекол непостоечки. Кога почна војната, Руската воена цел беше “денацификација, демилитаризација на Украина”. После два месеци кога се виде дека таа работа не ја бива, Руската воена цел се префрли во “втора фаза: ослободување на Донбас”. Сега за да се влезе во втора фаза обично се подразбира комплетирање на првата фаза, ама ај ете флексибилно да размислуваме. Повеќе би рекол ова дека е бекап цел во случај иницијалната да не е остварена.

Офанзивната моќ пресуши веднаш после заземањето на Лисичанск и Северодонетск. Брзо стана очигледно дека немаат сила за Славјанск, Краматорск и Бахмут и за цел Донбас. После ова во наредните два месеци Русите се пасивизираа и ја оставија Украина целосно да се организира и припреми за напад.

Сега Русите не знам со кои цели се. Претпоставувам сега се во фаза, да се спаси што може да се спаси до мировен договор.
Офанзива во вистинска смисла на зборот Русите имаа во првите две недели и толку. Другите работи беа бомбардирање до бескрај и напредување со брзина на полжав.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.311
Поени од реакции
31.169
Овие ти се иста категорија на луѓе како на видеово од 0:05
Tие од видеото се друга приказна, раснети се во таа култура и aj да претпоставиме дека „нормално“ им е тоа што го прават.
За разлика од нив Северџаните се раснети во овдешнава култура, не се воспитувани дека предавството е нормално - ама од разни причини кои не мора да ги анализираме а неповрзани со локалнава култура - ги прават работите кои ги прават. Немаат изговор дека не знаеле за подобро.


Кога сме кај други култури и швркнати бизарни работи: http://gettingit.com/article/56
Еве @Shakespear каде може може да се чуствува како дома, нели Шеки?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.994
И така драги мои руски куртони, стасавме до крајот на една фаза и почеток на друга. Се разбира не фаза каква што посакуваше Путин, но јебига сега многу работи поевеќе не зависат од него, па не зависат ни фазите :D

Вагнер се спрема да ја 'брани' Русија. :pos:

Руските платеници од групата Вагнер тврдат дека формираат гранична милиција
Шефот на руската платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, денеска изјави дека неговата организација почнала да тренира цивили во руските региони кои граничат со Украина, за потоа да формираат милиции.


Новиот газда на Русија ја зголемува својата армија.
Тој е истиот оној што одеше по затвори за да собере робијаши да се борат?
Која бламажа беше тоа, шљамот на општеството, секакви убици, силователи и што све не на прва борбена линија. Не знам што им ветуваа дали беше шест месеци служба за слобода и пари?
Не верувам во Русија да има таков закон да робијаш може да биде ослободен од казна после воена служба, и тоа не во регуларна армија туку во некаква платеничка организација, освен ако не донеле ад-хок некој нов закон.
Самото регрутирање робијаши зборува доволно, до кое дно се стигнати.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Tие од видеото се друга приказна, раснети се во таа култура и aj да претпоставиме дека „нормално“ им е тоа што го прават.
За разлика од нив Северџаните се раснети во овдешнава култура, не се воспитувани дека предавството е нормално - ама од разни причини кои не мора да ги анализираме а неповрзани со локалнава култура - ги прават работите кои ги прават. Немаат изговор дека не знаеле за подобро.


Кога сме кај други култури и швркнати бизарни работи: http://gettingit.com/article/56
Еве @Shakespear каде може може да се чуствува како дома, нели Шеки?
Тие се педеришта и сосема е нормално туку знаеш што е сумљиво како налетал на есеј по име Semen Warriors Of New Guinea еден алфа мажјак како тебе :icon_lol:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.994
Моментално руските воени цели се нејасни, би рекол непостоечки. Кога почна војната, Руската воена цел беше “денацификација, демилитаризација на Украина”. После два месеци кога се виде дека таа работа не ја бива, Руската воена цел се префрли во “втора фаза: ослободување на Донбас”. Сега за да се влезе во втора фаза обично се подразбира комплетирање на првата фаза, ама ај ете флексибилно да размислуваме. Повеќе би рекол ова дека е бекап цел во случај иницијалната да не е остварена.

Офанзивната моќ пресуши веднаш после заземањето на Лисичанск и Северодонетск. Брзо стана очигледно дека немаат сила за Славјанск, Краматорск и Бахмут и за цел Донбас. После ова во наредните два месеци Русите се пасивизираа и ја оставија Украина целосно да се организира и припреми за напад.

Сега Русите не знам со кои цели се. Претпоставувам сега се во фаза, да се спаси што може да се спаси до мировен договор.
Сеуште не е јасно со каква цел воопшто Путин влезе во ваква авантура. И онака го имаа Крим и поголем дел од Доњецк и Луганск уште од 2014 односно истото кое го имаат и сега плус Мариупољ. Што им требаше ова?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.311
Поени од реакции
31.169
Едо, антропологија ми е интерес. Меѓу другото.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.869
Хрватите бетер гомна од нас. Види, тука више терате инает.
Ислувањето не можеш да го спречиш, и тука и во Хрватска и во Украина.

Разликата е тоа што ќе остане за наредни генерации. Дали ќе биде унитарна држава како кај Хрватите или некоја смејурија ко нас. Е за тоа се борат.
Автоматски споено мислење:


Изминатите 10 години им пукаа шевови насегде, кулминираше со избор на кловнови на чело на неколку држави, бегање на други од зона на влијание. Ова што се деси во Украина беше повратак џедаја.
Ne izminatite 10, tuku izminatite 20 ako ne i povekje. Ali ajde 10 neka bidat.
Ukraina bese ili e samo epizoda od edna sapunska serija narecena resursi i transport na istite.
SAD bi rekol ocajno se obiduvaa da obezbedat drug priliv na energensi za Evropa nezavisno od Ruskite koi sakame da priznaeme ili ne se najkonkurentni na pazarot za Evropa. EU ocigledno nikoj i ne ja prasa, a zosto bi ja prasale. Slavata nejzina oddamna e bledo minato. Bilo kako bilo, evtinite energensi vo kombinacija so evropskoto nivo na tehnoloski razvoj ja pravese mnogu biten vazal na SAD, korisen sojuznik i zatoa SAD od edna strana ocajno sprovede eden kup revolucii, vojni i sto ti ja znam za da od edna strana obezbedi relativno konkurentni energensi za Eu i od druga strana da gi spreci Rusite da im prodavaat. Zatoa imavme arapski proletni revolucii, imavme blokadi na juzni severni tokovi od vazalski drzavi i politicari koi si pukaa vo koleno itn itn itn. I sega zasega sto uspeaja da postignat e slednoto. Niti i obezbedija na Evropa evtin energens, niti Rusija ja sprecija da go prodava toj evtin energens na drugo mesto ili so drugi zborovi edinstveno sto postignaja e da ja hranat Evropa na nivna steta, so nivni skapi energensi. Toa na nekoj momentalno im deluva kako uspeh, no dolgorocno e rak rana zatoa sto ke nema nikakva korist od toa, posebno ako evropa stani tehnicki i pazarno nekonkurentna. Taa i taka bese vekje nekonkuretna i se drzese edinstveno na evtinite energensi nasproti evtinite energensi i evtinata rabotna raka na Azija, no sega ni toj adut go nema povekje.
Slobodno neka slavat SAD Ukraincite i zapadot na pobedata sto e do mene. Dobija bitka, no vojnata oddamna im e izgubena, samo koj kako gleda na rabotite.
Ne e ova od vcera za denes, ova e od pred edna dekada i povekje i ke trae nekoja dekada i povekje.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Една од поголемите причини за овој дебакл што го гледаме, не периодов туку во текот на целата 'специјална воена операција' е ставот кој руската држава го има за западот и целиот наратив изграден околу него. Многу луѓе и кај нас го имаат бидеќи на сакана или неќена се имаат напиено од магичниот извор.
Имено уште советите поставија еден наратив дека уствари тие како држава се здраво и морално општество и дека сите други општества во споредба со нив се декадентни и збирштини на грешници. Центри на разврат блуд и гнасотилаци во споредба со моралниот чист Советски Сојуз.

Тој наратив руските идеолози го подзедоа и го надградија па од руските миленко неделковци потекоа реки мудрости како западот се распаѓа и скапува, само наместо лакомост и империјализам сега главните работи што го јадат западот станаа политичка коректност, педерасија, расно мешање(замислете истиве овие што се наводно антифашисти и од пред 20 години што беа за братство меѓу сите народности сега имаат отворено расистички наратив). Со години го хранеа тој филм во рускиот граѓанин, дека западњаците се сите педери и не смееа со мемиња на нато офицери транџи во сукњи и штикли. Длабоко се уверија дека ако тие некогаш тргнат на запад, тој запад ќе бега газ преку глава и нема да треба да се борат воопшто туку само цвеќиња ќе им фрлаат како што влегуваат од град во град.
Има добра анализа на yt за ова што го зборуваш. За идеолошките убедувања на Русија и рускиот врв.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom