Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Ти најде да кажеш, дежурен си на Кајгана форум по цел божји ден. Гарант си вработен во администрација едино тие се по цел ден по форуми.
Не бе, невработен сум... Од татко ми и мајка ми пензијата живеам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
:lolzz:

cekaj sega ti neli nesto prorus glumese i ti trebashe nesto za kurch u kafani?

tolku od humorot a?

ostaj ne nas nie sme pametni ideme kaj sakame, za pari rabotime, gi trosime kaj sakame pa eve i u samara... ako ne biva u aus i vo rus i vo banglasdesh i u senegal ke ne bide....

nego so vas so praime? dzabe seirot kako trgnalo te ukrainci, te rusi, te ameri samo za nuklearki i prljavi bombi zborat ako ja roknat stvarno, da prakame jod ili da si kulirame na plaza so kengurite?
Брат, а да отвориш клозетарница таму, па ние што сме со правен, филозофски и социологија да можеме да просперираме натака? И така нема леб за нас у Македонија. Не бараме многу, со 500 евра ќе сме задоволни. Всушност гаќите ги слекваме за 500 евра, докажано...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Баш напротив, јас имам повеќе комуникација со Македонија од 99% од тие што сте заминати оти имам активни бизниси, и голема е шансата дека еден ден би се вратил назад.
Во моментов со кризата во Украина сум директно афектиран, дел од проектите кои сме ги имале се откажани, дел се најавени откажувања, а на дел веќе е побарано да им се дадат попусти, и тоа зборувам за проекти со богати Европски земји.

Тоа што ти немаш допирна точка оти ве заболе таквото во САД, или ако гледам од аспект на АУС и јас немам мака е друга работа. Додека овде возам литар бензин за 70 денари и плаќам струја 4000 денари месечно, овие слепците што демек некого опструираат возат гориво по 110 денари, а дома моите плаќаат 5000ки струја и тоа примарно се греат на дрва. Храната во моментов тука е скоро на ниво на Македонија, а во 2 денови овде се вадат парите за кои просечен Македонец рмба цел месец.

Али немате гајле, чекајте го денот кога ќе успеете да ја победите Русија. Само не знам дали сте свесни дека ако навистина ја пикнат мечката во ќош, и стане очајна, може да биде апла гадно и заебанциите/твитањата да ги прават од скривници?
А што има врска темава со Македонија? Тие факти беа така и пред војната, јбг сиромашни сме. И покрај тоа 90 посто од луѓето ги подржуваат и оправдуваат русите во војната.

А ако има нуклеарна војна, попрво ќе рокнат нуклеарка кај вас него тука. 5 eyes ќе им бидат прв таргет, па европа, па што остане за нас.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Како украинците ги планираат нападите во Херсон.
Па што мислиш ти, како ја победиле првата светска војна Британците. Веќе испробана тактика е тоа, ќе збориме за 13 дена кога ќе го вратат Крим, нема да се смееш тогаш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
А што има врска темава со Македонија? Тие факти беа така и пред војната, јбг сиромашни сме. И покрај тоа 90 посто од луѓето ги подржуваат и оправдуваат русите во војната.

А ако има нуклеарна војна, попрво ќе рокнат нуклеарка кај вас него тука. 5 eyes ќе им бидат прв таргет, па европа, па што остане за нас.
toa e veke armagadon i nema da se sluci. ali nekolku nuklearki moze da ima vo evropa. vo heroshima zivee narod, nekolku e ok... 5 eyes sigurno nema da raspali za lvov, warsawa ili riga....
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Тишина! ГГ Владимирович се обраќа на слободниот свет.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Тишина! ГГ Владимирович се обраќа на слободниот свет.
А Баки се обраќа на мртвиот свет…
И така дојде Урсула вчера, ќе ни даделе заем/рекет 80 мил за да покриеме штета од милијарда поради војнава, па уште аплаузи леле мајко… се ретардирано.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
toa e veke armagadon i nema da se sluci. ali nekolku nuklearki moze da ima vo evropa. vo heroshima zivee narod, nekolku e ok... 5 eyes sigurno nema da raspali za lvov, warsawa ili riga....
Тешко воопшто билo кај да има.. Ама хипотетички, знам дека од тие 2000 1500 ќе бидат испалени кон 5 eyes.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ти прават штета од милијарда и ти викаат еве ти 80 милиони заем и уште треба благодарен да им си.
Автоматски споено мислење:

Како бе не се најде маж да им каже или грант од милијарда поради санкцииве или меш да ве нема… Тоа е вазалска работа.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
на украина имаат милијарда ипол да и кешираат месечно, а за нас само 80 милиони, и тоа заем.
Најскапа храна и енергија во свет имаме поради таа вештерката па уште ја примаат со почести. Диктаторка неизгласана од никого, и во С Кореа барем про форма избори има, онаа кој ја изгласал?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom