Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Сите Албанци без исклучок ја подржуваат окупаторската банда која во моментов се изживува во Киев.Гледам тука и некој кои некогаш биле Македонци исто така се на таа страна,па би ги прашал како се чувствуваат во балистичката униформа која ја облекле?
Оооо љочки ве сврби ли кечето?
Ашто се однесува до моменталната состојба најважна е изјавата на белоруското министерство.За тие што чекаат продор на левата трафостаница покрај десниот поток на Ингулец во правец на Красни Лиман ќе доживеат тотален шок за периодот кој предстои па би ги советувал секое утро многу слатко од јагоди......
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Rusite im zemaa 20% teritorija, Americki korporacii 30% plodno zemjiste, Evropa I'm sobra milioni rabotna sila, na kraj I Britanija I'm ja zema Evrovizija.
E jebi ga..
A башка и милиони Украинци кои ринтаат по западните земји оти државата им е социо-економски отепана... Говорам за периодот, години, децении и пред да рикне војнава !
Војната само дополнително ги отепа, инаку и онака не беа сјајни, први во Европа по корупција и со најнизок стандард !
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Интересно нема руски тантрум вечерва да се одмаздуваат со ракетни напади.
Не збори двапати,кога се пички у душа. Неможат по магарето па по самарот..Цивилни жртви од одмазда во Запорожје...ПИЧКИ РУСКИ КУРВИ РУСКИ
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.878
A башка и милиони Украинци кои ринтаат по западните земји оти државата им е социо-економски отепана... Говорам за периодот, години, децении и пред да рикне војнава !
Војната само дополнително ги отепа, инаку и онака не беа сјајни, први во Европа по корупција и со најнизок стандард !
Па нели се прозападно ориентирани?
Нели западот таму оперира со години?
Нели ги обучуваат и учат како треба да се живее/води држава/војува/гради економија?
Како не успеа да ги оправи после толкав период, или и за тоа им се виновни клетите Руси?

Украина, и секоја друга Источно Европска земја/Балканска Земја, имаат неколку намени за западот/нивните бирократи: прокси држави за перење на кеш, правење кеш од матни бизниси (дрога, оружје, хемикалии), трупање на штетен отпад, приближување и закани кон Русија, ефтин кадар за работа (пред се писмен кадар оти сите до една имаа добри образовни системи).
Гледајќи каков тежок криминал помагаат во Македонија, можам да замислам што прават во држава 20 пати поголема од нашата.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Не збори двапати,кога се пички у душа. Неможат по магарето па по самарот..Цивилни жртви од одмазда во Запорожје...ПИЧКИ РУСКИ КУРВИ РУСКИ
kaza "covekot" so pasos na najgolemite ruski slugi sto si ja imaa duri i moskva vo himnata do pred nekoja godina....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Морав.... Зајакот и магарето. Циркус ... :pos:
Во суштина Кина си ги трие рацете, пополека колонизирајќи го целиот континет.

The United States accused Russian mercenaries on Thursday of exploiting natural resources in the Central African Republic, Mali, Sudan and elsewhere to help fund Moscow's war in Ukraine, a charge Russia rejected as "anti-Russian rage."
U.S. Ambassador to the United Nations, Linda Thomas-Greenfield, said the Wagner Group of mercenaries are exploiting natural resources and "these ill-gotten gains are used to fund Moscow's war machine in Africa, the Middle East, and Ukraine."

U.S. accuses Russia of exploiting Africa resources to fund Ukraine war
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не збори двапати,кога се пички у душа. Неможат по магарето па по самарот..Цивилни жртви од одмазда во Запорожје...ПИЧКИ РУСКИ КУРВИ РУСКИ
Чекај да дојде/помине 5 октомври па ќе видиш... ups wait... :angel: :boksix: :kuracc:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Одлично подготвена тактика од страна на Русите. Се гледа дека се имаат спремано одамна. Победата се надзира. Ура.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Што го чувале досега, ако е толку добар?
Добро прашање.
Тој е назначен а нема сменет.Тоа покажува дека досега командантите на војните окрузи без задолжени за одедени делови од теренот, па Русиката војска досега поради одредени политичко-правни процеси кои мораа да се одработат немаше никака наредба да ја ослободи цела Украина топтан сосе Лавов.
Сега тие политичко правни пречки се надминати и е дадено зелено светло на руската армија за ослободување на цела Украин.Затоа е поставен и Суровикин и е создаден генралштаб за оваа операција која по своите пропорции ќе мора да биде координирана од југ исток и север.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Добро прашање.
Тој е назначен а нема сменет.Тоа покажува дека досега командантите на војните окрузи без задолжени за одедени делови од теренот, па Русиката војска досега поради одредени политичко-правни процеси кои мораа да се одработат немаше никака наредба да ја ослободи цела Украина топтан сосе Лавов.
Сега тие политичко правни пречки се надминати и е дадено зелено светло на руската армија за ослободување на цела Украин.Затоа е поставен и Суровикин и е создаден генралштаб за оваа операција која по своите пропорции ќе мора да биде координирана од југ исток и север.
И јас ова го мислев вчера. Секако сите правни процедури се веќе поминати и нема веќе правни пречки да се изведе поход кон Лвив.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Што го чувале досега, ако е толку добар?
Демек е избор на националистите, претставува одговор на притисокот на јавноста врз Путин да биде, така да речам, понеумерен.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.430
Ako e tocno deka Rusija se spremala za dolga operacija, nekako logicno mi e vo prv krug da ne gi vadat site dzokeri, dali oruzje/tehnika, dali luge...
Логички е да има што помалце последици за Русија, а вака кога губат опрема и луѓе, логички се констатира дека немаат контрола врз војната.

Нато ја поразија Србија со 0 загинати војници, селективно, прецизно, со дипломатски притисок, а можеле и побрзо али немаше да биде со 0 изгубени војници.

Нато ги порази талибаните за 20 години, на територија поголема од Украина, со 3500 загинати војници.

Русите за Украина имаа друг рачун, а друг им излезе на терен, се скинаа од менување генерали, како беше: Тимот што победува не се менува.

Не сум воено лице, но делот кај што се војува во Украина е гола долина, едвај наоѓаат дрвореди да се кријат, најискрено на почеток бев убеден дека ќе маршираат русите, сега не ми се верува дека биле толку слаби.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.179
Поени од реакции
12.727
Логички е да има што помалце последици за Русија, а вака кога губат опрема и луѓе, логички се констатира дека немаат контрола врз војната.

Нато ја поразија Србија со 0 загинати војници, селективно, прецизно, со дипломатски притисок, а можеле и побрзо али немаше да биде со 0 изгубени војници.

Нато ги порази талибаните за 20 години, на територија поголема од Украина, со 3500 загинати војници.

Русите за Украина имаа друг рачун, а друг им излезе на терен, се скинаа од менување генерали, како беше: Тимот што победува не се менува.

Не сум воено лице, но делот кај што се војува во Украина е гола долина, едвај наоѓаат дрвореди да се кријат, најискрено на почеток бев убеден дека ќе маршираат русите, сега не ми се верува дека биле толку слаби.
Ви посакувам така да ги поразат Албанија и Косово во иднина доколку решат, со нула загинати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom