Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
А според тебе, како би требало да „изгледаат„ причните за почетокот на војната во Украина?...
Според мене Русија треба што побрзо да го врати Крим и да се почитуваат меѓународните закони и граници. Путин е во жива кал или шаховски речено цугцванг и што повеќе оди војнава то повеќе тој не знае што прави.
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
134
Поени од реакции
360
Спиј мирно, до ваков момент нема да дојде во никој случај ;)
Не би се кладел на ова. Како што Мураками еднаш напиша, Everyone, deep in their hearts, is waiting for the end of the world to come.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.150
Поени од реакции
36.326
Не би се кладел на ова. Како што Мураками еднаш напиша, Everyone, deep in their hearts, is waiting for the end of the world to come.
Им се живее на капиталистите секако не веруваат во друг живот, а за нив тука е рајот и без гајле нема да го уништат :)
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Лечи се ти што поддржуваш терористи, окупација на суверени држави и братоубиствена војна. Нека ти дојде тоа дома.
Автоматски споено мислење:


Како уби кога си ја брани сопствената територија? Тој ли отиде во Москва или овие дојдоа кај него?
Vo Mart trebashe da pregovaraat i ovie pro ruski oblasti da ostanat kako avtonomni pokrainii vo Ukraina, i uslov Ukraina da ne pristapi vo NATO. Trebashe toa da bide vo Turcija. Arno ama se slushnaa piskotnici od Vashington do Brisel i sirotiot Zelanski go sednaa vo skut preplashen.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Која ретарда е овај човече, му го чувал грбот на русите :pos:

Lukashenkо: Belarus is taking part in military operation in Ukraine, protecting Russia in Belarus from Poland, Latvia and Lithuania
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Русите тврдат дека фронтот не колабирал, туку дека се преместиле да направат поГУСТА одбрана :D

Не употребуваат ПРЕГРУПИРАЊЕ :pos:
Па така де. Полесно се брани пократок фронт. А знаеш што викаа твоите ретардирани укронацисти кога го изгубија Мариупол, Лисичанск. Еуфеминизми човече...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.129
Поени од реакции
18.023
Војната е уште у почетна фаза, и ќе трае ова доста долго, една зима нека помине па на пролет ќе може да се даваат реални проценки.
Прилично е јасна работата.Јасна беше одамна, само фалеше ,,царот е гол момент ко офанзивава,,.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.150
Поени од реакции
36.326
Војната е уште у почетна фаза, и ќе трае ова доста долго, една зима нека помине па на пролет ќе може да се даваат реални проценки.
Мене ме интересира планот од Европјаните, ај овие таму ќе се толчат со месеци/години, некој километар едните, па ќе свртат другите и така може да тераат со години.

Еврото е во була, фунтата во була, ако ова продолжи уште цела година ниту една помош не ги вади дел од земјите во ЕУ. Само оваа година капитулираа еден куп компании, а до пролет ќе биде мноооогу потрашно на економски план, ако енергенсите не паднат со цена не гледам кој народ би издржал да ќути мирно.

Во Македонија во моментов гледам дека цените на храната ви се скоро слични со цените тука, а горивото ви е поскапо во текот на целата година. А тука просечна плата е скоро 70 000 долари годишно (околу 55 000 нето), таму просечна плата е 10000 долари годишно.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Според мене Русија треба што побрзо да го врати Крим и да се почитуваат меѓународните закони и граници. Путин е во жива кал или шаховски речено цугцванг и што повеќе оди војнава то повеќе тој не знае што прави.
Исто ко Косово???
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Според мене Русија треба што побрзо да го врати Крим и да се почитуваат меѓународните закони и граници. Путин е во жива кал или шаховски речено цугцванг и што повеќе оди војнава то повеќе тој не знае што прави.
Мислиш Украина. Ама тоа нема да се случи. :kuracc:
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Исто ко Косово???
Апсолутно.
Косово е дел од Србија и ова збунување и обезглавеност што денес ги снајде руските терористи ќе ги снајде за брзо и албанските терористи.
Автоматски споено мислење:

Пишав еднашка, Србија да е паметна треба 100% да ја поддржи Украина.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.208
Поени од реакции
8.842
А зошто вие се толку сигурни дека нема?

И дека ако НАТО реши да возврати, нема да остане ништо од Русија за воопшто да помислат да упатат нуклеарка кон некоја од НАТО земјите?


Тогаш ете, решен проблем. :toe:
1664894213075.png

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.641

тенеке кажи му бе дека не е толку страшно
дека не функционираат руските системи и нема опасност
па нели, Украина затоа ги откачи советскиве нулклеарки, дека не функционирале
 

Kajgana Shop

На врв Bottom