Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.086
Поени од реакции
4.269
@PROROKOT ова е правиот фашизам, ова лицето на Руската пропаганда.

Прегледај го приврзокот 347107

Превод.

Прегледај го приврзокот 347109
Ставот од еден Рус, нека е и воен ветеран кој од лични причини мрази Украинци, не е и став од целото Руско државно раководство.
Фашизмот е идеологија, која владејачките елити во РФ, по твојава логика, би требало да ја наметнуваат и да ја практикуваат „на ангро„, што во случајот со Рускиот напад на Украина, не се случува.

Личниот став не е фашизам, иако може да прозвучи фашизоидно.

Патем кажано, сам Путин, јавно, пред сите Руси, ги објасни причините за Рускиот воен напад на Украина и тие причини се доволни за оправдување на Руското однесување кон Украина.

Можеш да ги прифатиш, и не мораш да ги прифатиш, оти други причини нема...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.325
Поени од реакции
18.185
Ставот од еден Рус, нека е и воен ветеран кој од лични причини мрази Украинци, не е и став од целото Руско државно раководство.
Фашизмот е идеологија, која владејачките елити во РФ, по твојава логика, би требало да ја наметнуваат и да ја практикуваат „на ангро„, што во случајот со Рускиот напад на Украина, не се случува.

Личниот став не е фашизам, иако може да прозвучи фашизоидно.

Патем кажано, сам Путин, јавно, пред сите Руси, ги објасни причините за Рускиот воен напад на Украина и тие причини се доволни за оправдување на Руското однесување кон Украина.

Можеш да ги прифатиш, и не мораш да ги прифатиш, оти други причини нема...
Шо збориш бе момче :pos:

Абе Путин во говорот на 24 февруари го кажа истото, Украинска нација не постои и Украина не е права држава ....
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Шо збориш бе момче :pos:

Абе Путин во говорот на 24 февруари го кажа истото, Украинска нација не постои и Украина не е права држава ....
абе остај го пророкот не знае кај се најдува човекот 80 години има умо му го сомле од сабајле тенекијо една :icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.311
Поени од реакции
31.169
Добро ај чим сакаш на културно ниво, да ти кажам дека имаш когнитивна дисонанца, затоа не можеш да сфатиш зошто гинат Украинците.

Иначе тој термин пред повеќе години, активно го употребуваше @Vanlok и ни објаснуваше на долго и на широко што значи, за сега практично и тој да е во когнитивна дисонанца.

Реално јас би рекол дека е тврдоглав како магаре, ама ај да бидам модерен, да не бидам како бабите што викаат, депресија во наше време го викавме мрза.
Aморе заебан еден, терминот означува неможност да се соочиш со фактите затоа што реалноста ти создава душевна болка (или барем доволно негодување за да решиш да ја игнорираш реалноста).

Во случајов ти сметаш дека јас одбивам да се соочам со реалноста, и навидум и двајцата би требало да имаме право затоа што така се гледаме еден со друг, секој од својата перспектива. Но (и ова е едно големо НО), разликата е што во директна дебата меѓу нас ти скоро никогаш не си во состојба да си ги одбраниш тезите... Што е причината зошто избегнуваш директна дебата, освен кога се подјебаваш вака. Ако де, само немој да мислиш дека не си лесно прочитан (и никад не ми одговори зошто побогу ја мешаш ширата, многу ме вознемири фактот дека некој меша шира, или па мислеше на комиње кога напиша шира, а билмез?). :)
Автоматски споено мислење:

Наративот за укро-нацисти и биолаборатории остана само тука, во морбидната ехо соба на кајгана форум.
Постоењето на амерички биолаборатории во Украина, и во десетици други држави ширум светот... Тоа не го спорат ниту Америте. Ама ти го спориш?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.325
Поени од реакции
18.185
Aморе заебан еден, терминот означува неможност да се соочиш со фактите затоа што реалноста ти создава душевна болка (или барем доволно негодување за да решиш да ја игнорираш реалноста).

Во случајов ти сметаш дека јас одбивам да се соочам со реалноста, и навидум и двајцата би требало да имаме право затоа што така се гледаме еден со друг, секој од својата перспектива. Но (и ова е едно големо НО), разликата е што во директна дебата меѓу нас ти скоро никогаш не си во состојба да си ги одбраниш тезите... Што е причината зошто избегнуваш директна дебата, освен кога се подјебаваш вака. Ако де, само немој да мислиш дека не си лесно прочитан (и никад не ми одговори зошто побогу ја мешаш ширата, многу ме вознемири фактот дека некој меша шира, или па мислеше на комиње кога напиша шира, а билмез?). :)
Ај не се расправам со тебе за Украина, еве од 2014 го правиме тоа и не може да се разбереме, така да само за ширата ќе ти кажам :)

Дур е шира не мешам ништо, за да не се замати и да пијам бистар сок од грозје, но по 2-3 дена чим почне бурно вриење, се ствара капа најгоре и таа е во директен контакт со воздухот и може да се расипи. Затоа мора да се меша за да се потопи капата да не го скисне виното.

Така околу 10 - 14 дена, сега не го мешам повеќе, само го пробувам да видам до каде е и да го затворам горе на капакот со кит за стакло. Виното го пијам во главно комињарник, иако понекогаш кога имам време си правам експерименти и го лачам во различни садови, во различно време.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.086
Поени од реакции
4.269
Шо збориш бе момче :pos:

Абе Путин во говорот на 24 февруари го кажа истото, Украинска нација не постои и Украина не е права држава ....
А ти го велиш спротивното од Путин, информиран си повеќе од Путин, ја знаеш Руската историја подобро од Путин и автоматски си во право, иако немаш ништо заедничко ниту со Русите ниту со Украинците?...:icon_lol:
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Пилињата се бројат на есен!
Последната етапа за раширување на Руската федерација скоро е завршена, мислам дека и таму треба да се отпечати во државен весник, но мислам дека брзо работат, денеска утре ќе се отштампа и раздаде.
orig.jpg

Интересното е тоа што Путин работи асиметрично и се ги изненадува западњациве.
Разни гласини дека денеска ќе има обраќање, нормално е неможе на 30-ти да објави војна пошто Русија на е нападната, а денеска после кога ќе излезе весникот реално е нападната, ќе видиме.
Проблем е што се зголемуваат залозите и овие заладни елити не се откажуваат од Нов Светски Ред, САД Лондон да минират гасоводи на ЕС, означува да се прекинат секакви односи со Русија кое е нешто како подготовка за реална војна ЕС Русија. Незнам што мислат во тие болни глави, но ги бива, порано го донесоа Хитлер, сега Турчинов, Прошченко , Зеленски и пробуваат по слично сценарио, цела европа против Русија.
orig.jpg
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.086
Поени од реакции
4.269
абе остај го пророкот не знае кај се најдува човекот 80 години има умо му го сомле од сабајле тенекијо една :icon_lol:
Младиќу, ај одјеби...само користам твој начин на изразуење, не е ништо лично...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.325
Поени од реакции
18.185
А ти го велиш спротивното од Путин, информиран си повеќе од Путин, ја знаеш Руската историја подобро од Путин и автоматски си во право, иако немаш ништо заедничко ниту со Русите ниту со Украинците?...:icon_lol:
Ова е чиста експанзионистичка глупост на Путин, баш тоа што пробуваат Бугарите да го направат врз нас.

За среќа, Руската армија излезе тотална утка. Во суштина сите се напаливте за тоа колку е јака Русија, и во право бевте затоа што сите во светот го мислеа тоа, дури на Украинците им течеше по ногавици.

Но, во текот на летото се виде дека Русите врска немаат што прават и прават дилетантски грешки. За среќа Украинците тоа го сфатија на време и сега го користат.

Грешките на русите на бојното поле во моментов се такви како да игра некој шаховски велемајстор со дете само што научило шах.

Ете во такви гомна е Русија.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.086
Поени од реакции
4.269
Ова е чиста експанзионистичка глупост на Путин, баш тоа што пробуваат Бугарите да го направат врз нас.

За среќа, Руската армија излезе тотална утка. Во суштина сите се напаливте за тоа колку е јака Русија, и во право бевте затоа што сите во светот го мислеа тоа, дури на Украинците им течеше по ногавици.

Но, во текот на летото се виде дека Русите врска немаат што прават и прават дилетантски грешки. За среќа Украинците тоа го сфатија на време и сега го користат.

Грешките на русите на бојното поле во моментов се такви како да игра некој шаховски велемајстор со дете само што научило шах.

Ете во такви гомна е Русија.
Кога ги читам твојве постој, пак ми се наметнува она мое, а од тебе неодговореното прашање, цитирам:

„...Со кој психолошко-психијатриско-психопатолошко-невропсихијатриски термин ќе го објасниш твоево погрешно и нелогично размишљање?...„.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Последната етапа за раширување на Руската федерација скоро е завршена, мислам дека и таму треба да се отпечати во државен весник, но мислам дека брзо работат, денеска утре ќе се отштампа и раздаде.
ви фали една уплатница
Автоматски споено мислење:

Младиќу, ај одјеби...само користам твој начин на изразуење, не е ништо лично...
не бе чичо како лично, не се лутам ич слободно изразувај се :icon_lol:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.325
Поени од реакции
18.185
Кога ги читам твојве постој, пак ми се наметнува она мое, а од тебе неодговореното прашање, цитирам:

„...Со кој психолошко-психијатриско-психопатолошко-невропсихијатриски термин ќе го објасниш твоево погрешно и нелогично размишљање?...„.
За разлика од повеќето тука на форумов, јас ги преиспитувам моите ставови и ги менувам ако видам дека грешам, така да гледам да не одам со главата во ѕид, што би се рекло да влезам во когнитивна дисонанца ... :D

Да се вратиме на темата, @Gags уште е културен несака да спамира, така да ај јас да бидам не културен. Ново прегрупирање на русите, 18км поназад од што беа вчера во Херсон ...

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.311
Поени од реакции
31.169
Точно така, самиот Скот Ритер кој е проруски аналитичар кажува дека нема ништо тактичко овде, едноставно губат им фалат 300 до 500 к војска.
Напад на Русија? Колку пати е нападната Русија до сега? Белгород и Севастопољ се константно гранатирани.
Војната не е завршена но неможе да се очекува нешто супер оружје дека ќе излезе од негде и во 24 саати готово.
Прво мора да однесат 300-400 к нова војска таму па да се осети напредок.
Сега губат на големо - тоа е факт.
Површно гледано несомнено е така, посебно ако информациите се земаат исклучиво од медиумите на едната страна.
Во реалноста пред неколку месеци ситуацијата на фронтот дојде до точка да бројката на активни руски воени единици стана непропорционална со големината на територијата што ја освоија. Се што следи понатаму е резултат на тој факт. Една работа што повеќето апсолутно не ја разбираат е едноставниот факт дека ова не е војна за територија. Ова е војна до целосен пораз на една од страните, а териториите се алатки за постигнување на таа цел. Овој факт треба да се „свари“ за да се разбере реалноста на случувањата. Украинците одамна ќе потпишеа примирје, да беше одлуката на нив (а не е и никогаш не била, тие се само пиони во војнава).

Не дека ова погоре ги објаснува некои од очигледните грешки на руска страна, од кои првенствено неградењето на дефанзивни линии и фортификации (претежно во деловите под одговорност на Западниот воен одсек на руската војска). Но ова што го прават е класично отстапување пред поброен противник, извлекување на противникот на отворено, и нанесување на загуби. Менуваат територија за возврат на загуби во луѓе и техника.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.086
Поени од реакции
4.269
За разлика од повеќето тука на форумов, јас ги преиспитувам моите ставови и ги менувам ако видам дека грешам, така да гледам да не одам со главата во ѕид, што би се рекло да влезам во когнитивна дисонанца ... :D
За разлика од ликовите кои се способни (!) да ги увидат своите грешки па и да ги признаат, таквата доблест и способност кај тебе изостануе и не се заприметуе па ти си продужуеш со грешките, без да ти чуе...

О кеј, терај даље...и не заборавај да ја нагласуваш својата непогрешливост...
Автоматски споено мислење:

не бе чичо како лично, не се лутам ич слободно изразувај се :icon_lol:
Фала ти чичин, ногу ми поможи во живото...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom