Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Зеленски и Украина немаат избор, ама Путин сам си се стави во оваа положба да мора да победи воено на терен.

НАТО сега нема избор мора уште повеќе да ја помага Украина.

Реално права пресвртница ќе биде моментот кога Кина ќе смени став. Си е се по воздржан во однос на авантурите на Путин. Но, мислам дека кај и да е ќе му прекипи од преседаните што ги прави неговиот 'другар'. ;)
Абе ако ве слуша човек тебе и Зеколи ќе помисли дека Кинезите се спремни да изгинат до последен само поради Украина. Ама реалноста е дека една нуклеарка да тресни на било кој град со 100+ илјади луѓе, истите тие НАТО и Кина ќе го извадат Зеленски за партали и ќе го чучнат да потпише договор. Последно нешто што ќе дозволат западните, или жолтите, е гинење поради словените.

А филозофиите на САД дека господинот Владимирович е болен од рак пак не ви помагаат во математиките, е баш во таква ситуација нема што да изгуби.

На војнава и се гледа крај, ќе се попукаат уште малку и ќе ги седнат да потпишат, спремај се ти да пишуваш за некој нов вирус ;)
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Украинците во главно играат многу паметно на бојното поле.
*Губат 120.000км2 најбогата територија уз 100.000+ жртви и практично без народ, армија и економија.

You can't make this shit up :pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Отворив да прочитам Твитер. Каква „Украина победува“ еуфорија владее таму, тоа е чудо едно.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.429
На 9 април, Русија не ја започна војната за никаква денацификација, туку за истребување на украинскиот народ.

Еве денес ситуација, припојуваат украинска земја, забрануваат украински јазик, знаме, култура, историја, парична валутa, демократски избори итн.


Ниедна држава не е окупирана од Сад, од ниедна држава каде влегле Сад не побегнале 20% од населението како бегаат во Украина, погледај на што личат украинските места, нема објект кој не е погоден, среќа што Украина не е Авганистан па на секоја соба да има по 2-3 цивили, ќе видеше што е убиство на цивили, среќа што Украина има скривници, подруми, бетонски објекти, а не куќи од кал, среќа што Украинците ги имаат позициите надвор од населените места.
Сад не поставувале америчко знаме на секој јавен објект, не ставале слика на Буш по плоштади во Ирак и Авганистан, не го забранувале користењето на државната валута, не поставувале претседатели, премиери и градоначаници на освоените држави.

Еве што прават русите а вие со тоа се гордеете, сонувате да ги истребите украинците, да немаат своја држава, да ги иселите сите (не измислувам, на овој форум сум го читал, да бегаат украинците на запад и да останат само руси и русофили).

Путин ги потиснува сите тие кои поинаку мислат, ја угушува демократијата, ја ограничува слободата... тоа е повеќе од убиството.

Ирак денес има 15 милиони жители повеќе него во 2004та, ирачани, не доселени.

Авганистан денес има скоро дупло повеќе население него во 2001.

Во овие две држави се гласаше на избори, имаше опозиција, се пееше за Ирак за Авганистан, се учеше за ирачаните и авганите, се вееја нивните знамиња...

НИКОГАШ САД не убиваше ирачани и авгани поради нивното потекло, со врзани раце, можеле да убијат по грешка, при возвраќање на напад, имаш видеа по интернет кога се напаѓале американците на бел ден на прометен дел од градот.

Дали си сигурен дека доколку Украина западне под руска окупација дека ќе се дозволи негување на украинството?

Еве русофилот со што се фали... Ова не е денацификација, ова е деукраинизација :
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.804
Поени од реакции
2.749
На 9 април, Русија не ја започна војната за никаква денацификација, туку за истребување на украинскиот народ.

Еве денес ситуација, припојуваат украинска земја, забрануваат украински јазик, знаме, култура, историја, парична валутa, демократски избори итн.
Супер сила, јебига...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
На 9 април, Русија не ја започна војната за никаква денацификација, туку за истребување на украинскиот народ.

Еве денес ситуација, припојуваат украинска земја, забрануваат украински јазик, знаме, култура, историја, парична валутa, демократски избори итн.
Почитуван Дарди, Македонија ти е најблизок пример каде што после влез на вашиот пријател САД населението ја напушти својата држава, се врши примена на најнедемократски методи и се уништи систем граден со децении, методологијата е малку различна но резултатот ист.
Ако почнеме да ја составуваме листата, резултатите ќе бидат уште пострашни: Виетнам, Куба, Гренада, Панама, Камбоџа, Босна, Југославија (Србија), Македонија, Ирак, Авганистан, Либија, Сомалија, Пакистан, Сирија, Јемен, Африка (повеќе држави), и моментално Украина + најголем дел од Европа (сигурно имам испуштено земји, не се добројува секоја земја што е бомбардирана од најголемите пријатели на човештвото).
1664602442368.png

Дури и со штимани бројки (попишан народ кој живее надвор од државата), преку 200 000 луѓе ја напуштиле државата:
1664602505728.png

Да сумираме за инвазијата врз Македонија: истиснување на домицилната Македонска заедница со внес на козоебачи од Косово, окупација на институциите и штимање на изборите, внес на терористи во највисоката власт, окупација на државата од истите тие терористи и интензивно пљачкање, етничко чистење на Западна Македонија, Куманово и населби во Скопје и прогон на Македонскиот народ, промена на устав, вработување на неписмена багра поради етничка припадност и уништување на секоја можна институција, оружје и дрога по улици како во најголемо гето, корупција, промена на име, промена на државни симболи, историја и за брзо јазик.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
На русите му е дозволено да заминат од Лиман. Можно е веќе сите единици да се заминати и Украинците да се во градот.

Воедно Украинците се приближуваат до Кремина на исток, уште сношти имаше пукање таму. На север одат на кај Сватове за да ја запрат логистиката на русите кон југ.

Украинците започнуваат нова фаза, за да го опколат Северодонецк.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.284
На 9 април, Русија не ја започна војната за никаква денацификација, туку за истребување на украинскиот народ.
Секако, Русите се тоа што му одговара на албанскиот шовинизам.

Еве денес ситуација, припојуваат украинска земја, забрануваат украински јазик, знаме, култура, историја, парична валутa, демократски избори итн.
Голем кур. Не мора заради тоа Светска војна да им објавуваме. И САД истото го направија во Србија и на други места. И отцепија територија на Србија и ја забранија валутата, културата, историјата таму... Српскиот јазик само на хартија смее да се збори, а нивните културно-историски носители се уништуваат систематски, Србите имаат човекови права, само на хартија. Инаку живеат оградени со бодликава жица. Тоа е геноцид.

Немам намера на САД војна заради тоа да и објавувам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.214
На русите му е дозволено да заминат од Лиман.
Многу љубезно од противниците!

Можно е веќе сите единици да се заминати и Украинците да се во градот.
Можно е и дека си дезинформиран (всушност прилично веројатно е, ама ајде да не бидеме некултурни).
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Секако, Русите се тоа што му одговара на албанскиот шовинизам.

Голем кур. Не мора заради тоа Светска војна да им објавуваме. И САД истото го направија во Србија и на други места. И отцепија територија на Србија и ја забранија валутата, културата, историјата таму... Српскиот јазик само на хартија смее да се збори, а нивните културно-историски носители се уништуваат систематски, Србите имаат човекови права, само на хартија. Инаку живеат оградени со бодликава жица. Тоа е геноцид.

Немам намера на САД војна заради тоа да и објавувам.
Добро сеа знаеме дека си лицемер ама немој до толку.

Тоа што им се случи на твоите љубени од Белград е ради нивна вина а тоа што вие не можете да ги согледате правилно фактите е ваша.

Милошевич, најголемиот виновник, барај ја кај него вината за твоите љубени.
Барај ја и за распадот на Југославија и за војните во Словенија, Хрватска, Босна и Косово.
И не е чудо што сите ги изгуби.

А за Косово, се започна откако им ја укина автономијата која беше загарантирана од Тито и им инсталира српски учители во нивните универзитети и училишта, налик на 19ти век и почеток на 20ти, со големосрпската шовинистичка политика.
Се останато е историја.
А најголем повод да ги срамнат со земјата им даде на НАТО откога почна со етничко чистење налик на овој: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Račak_massacre

Така да, никој не им украде територија, твоите љубени насилно ја укинаа автономијата на Косово.

Значи Србија не можеш да ја изедначиш во никој случај со Украина и да ја користиш како против-аргумент. Напротив можеш единствено со рускиот агресор.

И во двата случаи и едните и другите се губитници а на вас ќе ви остане само омразата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Ukraine Volunteer Transcripts about this last night in the "Road of Death" (Lyman-Kreminna):


3:32pm, September 30th, San Francisco 1:32am, October 1st, Eastern Ukraine

Moved north.
its a slaughter
cut them off west of kreminna. got to go.

Stay safe. Lyman totally cut off?
I think so, engadging thos going east.

Ok, talk to you on the other side

10:19 pm, September 30th, San Francisco 8:19 am, October 1st, Eastern Ukraine
Only a few mins here. Ran out of ammo and backed off south. Am a bit traumatized and need some sleep. I have no idea what is going on except we engaged a lot of elements headed to Kreminna. They have to be coming from Lyman and Zarichne. Right now we are in a safe area, it seems.
I have never seen so many dead, soon to be dead, and wounded people in my life. People begging for help, but no way we can help them. We have little to help them with, a small medical kit each, no morphine, and no time to render any kind of useful aid. No idea if they will live or die. You just keep moving.
One guy had obviously stepped on a mine by the side of the road. One leg was gone at mid-thigh, the other one was broken lower down and his foot was backward. He was trying to crawl somewhere on one good knee, trailing flowing blood out of a busted artery. Unless he got help quick, he was gone. He was talking calmly in Russian, saying over-and-over, “I will be home soon mother.”

Christ. You and your guys ok?
Yeah, just tired and mentally warped. At one point, we were running down the side of the road and —— slipped in a pool of blood running into the ditch from a still living Russian laying across the stripe (dead people don’t bleed very fast…only gravity feed), and he slid onto the shoulder and got up cussing with blood all over him. “get me some water, this fucking cunt probably has some kind of fulminating disease.” We almost fell over laughing.

Are we talking hundreds? Were they on foot or vehicles? There’s a video on Twitter somewhere purportedly from west of Kreminna. Actually just audio, nonstop gunfire.
Lots, just us, maybe 140 dead Russians. Like hunting squirrels in a pecan orchard. I have to think Lyman is under our control, but we have no info on that.
We all got split-up into smaller groups, too much contact going on to stay together. here with about 20 guys, trying to make contact with someone to get ammo.
Lot of people on foot, some running down the road, some trying to make their way through the forest to the south of the road. A half-a-dozen Russians came into the woods where we were in a hide to catch our breath and eat, they almost ran into us, but as usual, were moving fast and talking. We cut them down before they knew what was happening. They had little ammo, no med kits, very little food, and no info at all on them except for their phones and some family stuff. Trying to get intel off stiffs here is a very disappointing exercise.

I can’t imagine.
The road has been mined by artillery laydown, not all that accurate, but accurate enough to create bottlenecks, which creates a free-fire zone.
When you engage a vehicle, then seem to unass it in-place and head for the fields or the forest.
They probably see the same videos of vehicles going up catastrophically.
I came away shaking like a leaf, not scared, just wired and sick of killing people. On the way back —— got in a stream and washed off, and vomited his guts out. I was looking at his eyes and he was seeing things way back home.

How long ago did this happen? Is it still going on?
It is still going on. We had to back out to try to get resupplied. Artillery is going over our heads. We have to try to sleep, get ammo, and get back up there.

Take care of yourself, please.
There is a Yook Lieutenant here who is trying to get some kind of info, but so far nada. We don’t know if we are to go to Kreminna or head (direction).

Did you guys link up with the Ukrainian SOF?
We did, but all got separated, we took a lot of fire at first and had to move away, and lost contact with the main group.
I am ok, just too much jammed into a short time.
It must have been just chaos.

Yes.
The key is to get ammo.

It’s 8 am there. This went on all night?
Yeah, but then it became just killing people. I wish I knew what was going on toward Lyman. I think we will move (direction) and connect with an armored group, get some kit, and head back to (direction) of Kreminna. That is the talk anyway. And, that is kinda what I thought would play out.
Ok, I gotta try to sleep a bit, cause I think we will be moving before long.

That’s a good idea. Rest up, we’ll talk later.
Later
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom