Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.587
Поени од реакции
23.158



















vreme e da gi denacificiraat iniv. rusko makedonska granici bi bilo odlicno.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Се бранеа.
Сега се терористи во тие области.
И се ради та пуста пропаганда која баш вака како тебе ја сееа а тие ја јадеа, иди да им кажеш дека победуваат нив не тука.

Ако ова е Победа за Украина а пораз за Русија јас би избрал цел живот да губам.

Отиде 20% од земјата, а од вакви постови може и 100ка, како што кажав се ради лица како тебе оддалечени 1000км без грам мозок кои им делеа мозок дека победуваат.
Драма, драма
Не бе победа руска е, велесилата дојде да се крие зад анектирања и нуклеарки за да задржи територија на 50 км од граница нивна, ваква бедотија ни најголемите душмани на русија не очекуваа
А за 100ка има време како е тргната 500 години малце им е на ‘светскиве’
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Откако русофилите ги намокрија гаштите после траги-комичните терористички референдуми одржани на окупирана украинска територија време е за реалити чек.

Прашање е на саати кога Путкин ќе загуби еден важен 'руски' стратегиски град кој беше дел од руската држава нецели 24 часа.

Или народски кажано, кучињата лаат караванот си врви.

Згора на се, се зборува дека огромна орда руска е заглавена внатре.

сука блјать
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.813
Поени од реакции
31.756
...rusko makedonska granici bi bilo odlicno.
Не дека добро да имаш граница со Русија ако си во НАТО (па макар и ако тоа е против твоја волја), ама ако границата е отаде Пирин може да разговараме. ;)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.436
Не дека добро да имаш граница со Русија ако си во НАТО (па макар и ако тоа е против твоја волја), ама ако границата е отаде Пирин може да разговараме. ;)
Јас мислам дека кано си мисли отаде Дунав.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Ukraine received new rockets for HIMARS/M270- here we can see a pod of M30A1 guided rockets. M30A1 differs from previously seen M31A1/A2 by an alternative warhead with 182000 preformed spheroid steel/tungsten fragments and is designed to be used against soft targets

1664580032735.png
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
928
Поени од реакции
1.519
bez da sme pristrasni, oti se lozhite na uspesite na ukraina pomognati od 3/4 evropa i cela usa? :D
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.677

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
340
Поени од реакции
502
Да бевме поблизу до Русија еден референдум сега и збогум северна здраво руско федерацијо,левица нека подразмисли какво прашање ставаат на референдумот сега е времето железото се кова додека е вруќо.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Веќе во микросекунди се очекува успехот.
Успехот е тука, проблем е што ти си правиш безвезни дефиниции за тоа што е успех :D

Украинците во главно играат многу паметно на бојното поле. Не дека немаат некој глупави маневри каде изгубија многу луѓе за џабе, ама најчесто одат на максимален ефект со минимални жртви.

Украина никогаш досега не направи котел, па да го чисти со многу жртви, секогаш опколува во форма на потковица. Така беше уште од кај Киев, така е и сега.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.819
Поени од реакции
2.777
Успехот е тука, проблем е што ти си правиш безвезни дефиниции за тоа што е успех :D

Украинците во главно играат многу паметно на бојното поле. Не дека немаат некој глупави маневри каде изгубија многу луѓе за џабе, ама најчесто одат на максимален ефект со минимални жртви.

Украина никогаш досега не направи котел, па да го чисти со многу жртви, секогаш опколува во форма на потковица. Така беше уште од кај Киев, така е и сега.
Да бе да, Зеленски славеше победа денес, освоил 20% од РФ.
Веќе се наоѓа пред портите на Москва.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Да бе да, Зеленски славеше победа денес, освоил 20% од РФ.
Веќе се наоѓа пред портите на Москва.
Зеленски и Украина немаат избор, ама Путин сам си се стави во оваа положба да мора да победи воено на терен.

НАТО сега нема избор мора уште повеќе да ја помага Украина.

Реално права пресвртница ќе биде моментот кога Кина ќе смени став. Си е се по воздржан во однос на авантурите на Путин. Но, мислам дека кај и да е ќе му прекипи од преседаните што ги прави неговиот 'другар'. ;)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.436
Зеленски и Украина немаат избор, ама Путин сам си се стави во оваа положба да мора да победи воено на терен.
Да бе, обично државите кога влегуваат во војна не е важно дали ќе победат или не, па Путин така се заебал кога влегол во оваа војна за да мора да победи. Страшно.

НАТО сега нема избор мора уште повеќе да ја помага Украина.
Тоа кога ќе се доведе непријателот до ситуација да нема избор иначе е знак за голем пораз.

Реално права пресвртница ќе биде моментот кога Кина ќе смени став. Си е се по воздржан во однос на авантурите на Путин. Но, мислам дека кај и да е ќе му прекипи од преседаните што ги прави неговиот 'другар'. ;)
А тоа дека се очекува чудо е знак за огромна победа. (Уште да кажеше, ќе видат они кога господ ќе ги казни)
Или можда го потплатиле шаманот од Сибир да му напрај маѓија на Путин.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Такво тенеќе какво што си, штотуку ја прокламира победата на Путин :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom