Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.450
Поени од реакции
47.281
Инаку јас сеуште сум со теоријата дека САД и Русија играат заедно во конфликтов, и мислам дека откако ќе се смири САД ќе биде играчот што ќе препродава руски гас во Европа. Во моментот и двете страни прават повеќе пари од било кога, а осиромашени се само Украина и Европа.
Сум ја мислел и ја теоријава, ама многу ми беше Родина-муабет за да би ја изнел пред јавноста :icon_lol: :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ова се факти а не пропаганда. Имаш безброј видеа од уништени тенкови т-72,т-80,т-90/92, радарски системи , системи за електронско војување,панцири , торови букови да не збориме за Су-34 и Ка-52. Не ми ни текнува како се викаше бродот што го уништија исто.

Пропаганда е да кажеш дека Украина ќе победи. А реалноста е дека Украина уништи многу техника на Русите која веројатни ни самите Руси не веруваа дека може Укрите да ја уништат.
Wow имале изгубено воена техника во војна, колку необично.. Готови се...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.957
Поени од реакции
35.885
Сум ја мислел и ја теоријава, ама многу ми беше Родина-муабет за да би ја изнел пред јавноста :icon_lol: :icon_lol:
Една од најидиотските работи на денешно време е тоа што простата народна маса ќе ти се курчи со епитети за теории на заговор.
Инаку мислам дека тие 2 држави играат заедно одамна, и ако анализираш што се случуваше во сите конфликти каде учествуваа двете страни, ќе видиш дека и двете секогаш излегуваат: побогати, си го експериментираат оружјето и си наоѓаат муштерии за истото. Не дека не се кошкаат едни со други, тоа е нормална работа, ама играјќи добриот и лошиот им ебаа матер на многу земји.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Сум ја мислел и ја теоријава, ама многу ми беше Родина-муабет за да би ја изнел пред јавноста :icon_lol: :icon_lol:
Одамна може да се намириса.


Автоматски споено мислење:

BTW

почнаа да излегуваат резултатите од референдумот. Како што се очекуваше, со огромно мнозинство гласало са припојување кон Руската Федерација. За некој ден официјално ќе се припојат кон Русија, па ќе видиме, може стварно ќе го изгубат и Крим.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.804
Поени од реакции
2.749
Одамна може да се намириса.


Автоматски споено мислење:

BTW

почнаа да излегуваат резултатите од референдумот. Како што се очекуваше, со огромно мнозинство гласало са припојување кон Руската Федерација. За некој ден официјално ќе се припојат кон Русија, па ќе видиме, може стварно ќе го изгубат и Крим.
Глупости пишуваш, русите се готови да ја изгубат и Москва.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Така така. Стап на туѓ грб не боли бе.
Автоматски споено мислење:

Одговор на Москва:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.456
Поени од реакции
40.324
Моментално Русиве не можат фронтот дефанзивно да го одржат, а не па да врнат ракети во Киев. Нека се среќни ако успеат со нуклеарната заканата да извадат некакво мировно решение, инаку и крим прашање дали ќе го задржат.
па зошто и западњациве така мислат ништо чудно и да попијат некоја тактичка украинциве. Па после ќе викате, не блефираа овие.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.089
Поени од реакции
10.825
Ако одиме у суштината на проблемот тогаш тоа е ова
Некој планира и прави симулации 100 год. од сега, и очигледно сите симулации се непожелни со ова темпо. Затоа и влегуваме у нуклеарна војна. @Vanlok тоа е тоа што беше незамисливо, MAD ама окултната олигархија не се замара околу таа работа, дали милијарда луѓе ќе наебат, се додека има бункери за милионерите.
Преку кур ја не би сакал да го поминам остатокот од животот у бункер нека се кријат секако и на нив крајот ке им дојде
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Моментално им се случува опколување на Лиман, тоа ќе е огромна победа за Украина и страшно деморализирање на тие 300 000 што пристигнуваат. Со оглед на тоа сигурно има неколку илјади војска во Лиман ќе биде страшен удар.
Веќе имаат украинците заробеници од ново мобилизираните. Обично прават видео разговор со некој од фамилијата на војникот, за да ги известат.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Веќе имаат украинците заробеници од ново мобилизираните. Обично прават видео разговор со некој од фамилијата на војникот, за да ги известат.
Од бегалците ќе речеш, не мобилизирани. Уште не стапнале тие. Не може да се мобилизиран ако си побегнал. :kuracc:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Од бегалците ќе речеш, не мобилизирани. Уште не стапнале тие. Не може да се мобилизиран ако си побегнал. :kuracc:
Директ ги носат со еден ден обука на фронт.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Веќе имаат украинците заробеници од ново мобилизираните. Обично прават видео разговор со некој од фамилијата на војникот, за да ги известат.
Абе тоа кога ќе паднеш во туѓи раце со пушки во нив веднаш искреноста преовладува. Може така ќе го најдат и изгубениот внук на Николај Романов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom