Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
22 декември 2018
Мислења
356
Поени од реакции
484
Нз, од газ ли си ги вадите податоциве или?

Тоа ви е и главниот проблем како народ, да ги согледате фактите и реалноста какви што се а не на вас како ви одговара. И после се жалите калимеро неправда...

21 век сме, имаш интернет, се е дигитализирано. А богами и се водеа доста подробни статистички податоци во Југославија.



Во 1971 Албанците се 17% од вкупното население. Веќе во 1981 се 19 и нешто и се доближуваат до 20%.

Значи имаат позитивен прираст на населението и тоа доста во споредба со македончињата.

И сеа калимеро неправда...
Албанците или Американците се криви оти не правите деца?
Дека по 40 и кусур години уште ергени и моми се и живеат со мајки и татковци?
И за тоа ли се Американците криви?
Или можда Бранко е крив?
Автоматски споено мислење:



Каква википедија какви бакрачи.

Еве читај: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G1981/Pdf/G19814001.pdf&ved=2ahUKEwizmqCWkan6AhWSoVwKHVeFBGMQFnoECCUQAQ&usg=AOvVaw3tsbvhHygREId7JLczanpN

Директно од Белград
Калето е криво за тоа што ги учат од 90ти да не се мачат и да бараат работа со седење, калето е криво затоа што не се женат и мажат, Калето е криво што сакаат да крадат ако се во позиција, место да сработат и да се покажат на професионален план и со чист образ да направат нешто позитивно во општествово.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Какви глупости изнатресе вмровецов, германските ментори се целосно задоволени :LOL:
Пишува дека концептот на освојувачки војни е тотално напуштен и забранет со консензус на меѓународната заедница, а пред нос му е Косово кое со војна го отцепија од Србија, а тоа сега сака да се припои кон Албанија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Пишува дека концептот на освојувачки војни е тотално напуштен и забранет со консензус на меѓународната заедница, а пред нос му е Косово кое со војна го отцепија од Србија, а тоа сега сака да се припои кон Албанија.
Мене омилен дел ми е: „Поради ова, цената што Русија ќе треба да ја плати за да се реинтегрира во меѓународната заедница ќе биде голема – огромни репарации, ограничување на вооружувањето и потенцијално откажување од нуклеарното оружје. Единствена олеснителна околност е што нејзиното население очигледно не се сложува со постапките на режимот на Путин.“


Зајдов :pos:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Мене омилен дел ми е: „Поради ова, цената што Русија ќе треба да ја плати за да се реинтегрира во меѓународната заедница ќе биде голема – огромни репарации, ограничување на вооружувањето и потенцијално откажување од нуклеарното оружје. Единствена олеснителна околност е што нејзиното население очигледно не се сложува со постапките на режимот на Путин.“


Зајдов :pos:
Добро му е тоа.
Мене лично ме интересира кое е неговото мислење за индустриите во Европа, кои се големи потрошувачи на енергија - металургијата, металната, хемиската, индустријата за производство на цемент и индустријата за производство на хартија. Како тој замислува да работат и како нивните производи ќе бидат конкурентни? На фотоволтаици? Доколку не работат, дали ќе отпуштат работници или ќе ја напуштат Европа?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Добро му е тоа.
Мене лично ме интересира кое е неговото мислење за индустриите во Европа, кои се големи потрошувачи на енергија - металургијата, металната, хемиската, индустријата за производство на цемент и индустријата за производство на хартија. Како тој замислува да работат и како нивните производи ќе бидат конкурентни? На фотоволтаици? Доколку не работат, дали ќе отпуштат работници или ќе ја напуштат Европа?
Може му кажале дека Фондацијата Конрад Аденауер ќе отвори реактор на фузија и сите проблеми ќе бидат решени.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.874
Какви глупости изнатресе вмровецов, германските ментори се целосно задоволени :LOL:
Тоа се тие нови атлантистите од десниот центар.
Млади Бен Шапировци, секогаш во оделца од чаршија и мокасинки. Светот им е на дланка, а светот е курот на инструкторот од вебинарот на кој учат како да мислат.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Тоалет папир за по нужда у WC.
Токму тој ќенев папир ќе ја претвори Украина во разбиена земја, со делови од територијата кои ќе се припојат кон Руската Федерација.

Тоа што ќе остане од Украина, ќе го зграбат нејзините соседи или во најдобар случај, ќе биде само остаток од територија, која по инерција ќе се нарекува „Украина„.

А ти трај си навивај си за губитниците...
Автоматски споено мислење:

Добро му е тоа.
Мене лично ме интересира кое е неговото мислење за индустриите во Европа, кои се големи потрошувачи на енергија - металургијата, металната, хемиската, индустријата за производство на цемент и индустријата за производство на хартија. Како тој замислува да работат и како нивните производи ќе бидат конкурентни? На фотоволтаици? Доколку не работат, дали ќе отпуштат работници или ќе ја напуштат Европа?
Тековно, во ЕУ на високи политички позиции намерно се поставени шупаци, чија основна задача не е решавањето на конкретни заеднички проблеми, туку спроведувањето на „зелената агенда„ по секоја цена, небитно што истата, гледаме, или е неспроведлива во тековните услови или има уште посилни последици по енергетските потреби од една земја.

Но тоа не е битно, битно е дека агендата мора да биде реализирана со однапред зададените рокови, а која држава нејќе да се повинува, не е проблем, ќе „попие„ серија од санкции...како и до сега.

Повеќе е од јасно дека фотоволтаиците (па и ветерниците) се една голема измама, а користењето „зелена енергија„ е само пуста желба за стекнување енергетска независност пред се‘ од Руските енергенси.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
...користењето „зелена енергија„ е само пуста желба за стекнување енергетска независност пред се‘ од Руските енергенси.
Maчкање на очи на локалната популација во ЕУ, за полесно да помине откачувањето од руските енергенси.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
300ден газ папир!
Продолжете да филозофирате како Русија ја губи војната…
Со брусна хартија ќе се бришат и ќе викаат слава украини. Или со вода како муслиманите :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom