Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.082
Поени од реакции
1.631
Како Иран под санкции прави вакви ефективни оружја а Русија ги нема. Интересно прашање за руската одбранбена индустрија.

Инаку нешто што може да се види од оваа војна е дека Химарс/Торнадо или друг MLRS опремен со наведувани проектили со подолг дострел е многу многу покорисна работа од балистички проектили со краток дострел како Искандер. Првите многу помалку чинат, ефективни се и мобилни и многу побрзо може да се лансираат во споредба со другите кои се скапи и трае процедурата за лансирање.
бато искандер е од 88 година а химарс од 2010, русите трошат заостанат материјал
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.869
Немаат гајле
Од руски генерали цел албум панини собраа па еве немаат гајле русиве пак победуваат :D
Nekoj i po nekolku pati gi ubivaa ali sepak od kaj znaat deca kolki pati mozis da bidis ubien. Bitno albumot da se polni ;) .
Tuku ostavi decata neka pravat kef, zatoa e detstvoto. Mene Teneketo mi e daleku pointeresen za citanje koga obrazlozuva za tehnologija. Znaci likot e vrv (y).
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Песот Песков...
Автоматски споено мислење:

Хмммм, ќе видиме ај.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Лелее паники! Леле квичењеее…!
Пискотници на темава се слушаат до Брисел..!
Па за Елизабета не плачевте толку бре колку за еден откажан говор на Путин!
Тек што ќе биде ако најави некоја офанзива?!
Пола од тука јамката ќе си ја фрлат, другата половина чинии ќе фрлаат и кршат по дома..!
@teneke лапај еден лизиноприл со време..!
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Што би значело ова, за нас неупатените, ќе прогласат војна со Украина?
Кадиров како Медведев не е сигурен баш, ќе видиме утре што како.
Автоматски споено мислење:

:facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Хмммм, ќе видиме ај.
Не знам каква „голема“ ескалација би било тоа кога моментално нема никакво поголемо движење на руска војска и опрема кон Украина.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.136
Поени од реакции
11.205
Во меѓувреме, овие што ги браните (западот и западните вредности) и што ќе ги носеа Гугл и Епл, ви ја најавуваат и сервираат следната инвестиција во Северџистан. Ама мислам дека побитно е да се објавуваат Украински знамина на ФБ профилите отколку ова. Сепак, 300е плата кој ви дава.

https://4news.mk/shkip-media-viva-fresh-go-kupuva-tineks-za-90-milioni-evra/?fbclid=IwAR3lWfdAgyFdoWGkOafEfTaYc757cs22-xW8lT6f3R1q0uCX3rhDLMIN4No
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Да му оддадеме почит пред спиење на човекот кој сака да има секс со лица далеку постари од него. Сепак да бидеш одбиен на телефон од лидериштето Путин е застрашувачко нешто...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Не знам каква „голема“ ескалација би било тоа кога моментално нема никакво поголемо движење на руска војска и опрема кон Украина.
Ваков дефетизам не е добредојден овде во царството на другарството кајгана господине
 

Kajgana Shop

На врв Bottom