Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Тоа што сум против Русија во војнава не значи дека сум за САД/НАТО, но не очекувам да го сфатите тоа. Да можевте, од старт немаше ни да ме обвините дека сум "за Американците".

И btw @jamajka , ни едните ни другите не се "мои". Само што се поистоветувам повеќе со Украинците затоа што е многу послична нашата ситуација со Бугарија како нивната со Русија. За среќа сега за сега без војна туку само политички.
Kava slichnost ...Pa neli Makedonija i Bugarija se chlenki na NATO a NATO e stolb na stabilnost i bezbednost.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.619
Поени од реакции
26.134
Што се тригна, па да мора да тераш what about муабет.

Тоа ми беше само констатација дека руската стратегија на бројност на бојното поле, преточена во изјавата на Сталин, овде не важи.

Значи русин, посебно млад што ќе умри на бојното поле во Украина е засекогаш умрен русин, нема да се роди повеќе друг русин да го замени. Колку повеќе млади му умираат толку помалце руси ќе се родат со и така слабиот наталитет.

За разлика кај другите народи во Руската федерација посебно муслиманите, наталитетот се уште е висок. Затоа во руската восјка најмногу топовско месо иди од таму.
Што е вотабаут во муабетов?

Само констатирав дека истото е и на другата страна. Туку ај да ги видиме само Украинците, нив загинатоте војници им се ресуректираат и башка кмаат голе наталитет или што е работата што не ги спомињаш а? Неколку пати се побројни од Русите.

Јас па имав претстава дека си загрижен за нив. А уствари они за тебе топовско месо претставувале.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.193
Поени од реакции
18.003
Што е вотабаут во муабетов?

Само констатирав дека истото е и на другата страна. Туку ај да ги видиме само Украинците, нив загинатоте војници им се ресуректираат и башка кмаат голе наталитет или што е работата што не ги спомињаш а? Неколку пати се побројни од Русите.

Јас па имав претстава дека си загрижен за нив. А уствари они за тебе топовско месо претставувале.
Украинците се нападнати мора да се бранат, Русија секако ги убива, гледаме од ослободените територии.

Русија е таа што влезе во авантурата на денацификација со специјална операција, па сега дојде момент масовна мобилизација или пропаднавме како држава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.619
Поени од реакции
26.134
Украинците се нападнати мора да се бранат, Русија секако ги убива, гледаме од ослободените територии.

Русија е таа што влезе во авантурата на денацификација со специјална операција, па сега дојде момент масовна мобилизација или пропаднавме како држава.
Да бе, готови се. Дај бре чоек отвори ги очите, не биди како ја во темата за нагорно карабах, под импресии од славното минато на ерменскиот народ и нивното јунаштво во првата војна. Не е ова желботека.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Исто така и се на неколку километри од Лисичанск, има видеа како ја поминуваат Биохоривка. Нека се спремаат тука за ментална гимнастика проруските за да ни објаснат уште некое тактичко повлекување и од Лисичанск.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не е освоен Лисичанск, но одат натаму. Биохоривка е 10км од Лисичанск, а украинците ја поминале вчера. Јас само пишав да се подготвиме за уште едно релативизирање, односно објаснување за идното тактичкото повлекување на русите од Лисичанск. :icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.726
Поени од реакции
38.966
Не е освоен Лисичанск, но одат натаму. Биохоривка е 10км од Лисичанск, а украинците ја поминале вчера. Јас само пишав да се подготвиме за уште едно релативизирање, односно објаснување за идното тактичкото повлекување на русите од Лисичанск. :icon_lol:
не е заземено тоа место што го збориш, да би било би ја смениле украинците мапата до сега сто пати.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.835
Поени од реакции
5.953
не е заземено тоа место што го збориш, да би било би ја смениле украинците мапата до сега сто пати.
Во gray zone е. Украинците најавија дека влегоа, па русите најавија дека не е точно, ама има слики како се шетаат низ селото со механизирани возила.

Чудно како на таа линија кај Доњецк губат овакви клучни точки (дури и да се работи за привремено)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.785
Поени од реакции
17.539
Преминале Украинците на источниот брег од реката Оскил и го заземале целиот Купианск и неколку помали места.
Уште се воздржуваат Русиве, кај и да е ќе нагазат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.381
Поени од реакции
22.691
Уште се воздржуваат Русиве, кај и да е ќе нагазат.
rusive zavrsija za godinava. sega im e bitno samo da gi zadrzat centralite. septemvri e veke a na balkanot ima sneg. za nekoja nedela ke pocne dozdovi i snegovi tamu a so toa i rasputnica. ke se namali intenzitetot na vojnata ke se vrati artilerijata u igra.

jas ocekuvam nad 50k mrtvi ovaa zima u ukraina samo od stud. na prolet veke ke ima ogromen revolt kon zelenski zasto nema teorija da gi snabdi i odrzi mrezite zimava. site sto mozat veke begaat od ukraina, jasno im e sto sledi.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.726
Поени од реакции
38.966
Во gray zone е. Украинците најавија дека влегоа, па русите најавија дека не е точно, ама има слики како се шетаат низ селото со механизирани возила.

Чудно како на таа линија кај Доњецк губат овакви клучни точки (дури и да се работи за привремено)
украинците моментално шараат по фронтот да најдат некое место каде што нема одбрана и да влезат. Штом нема на liveuamap до сега дека е освоено, најверојатно биле неутрализирани.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
Не е освоен Лисичанск, но одат натаму. Биохоривка е 10км од Лисичанск, а украинците ја поминале вчера. Јас само пишав да се подготвиме за уште едно релативизирање, односно објаснување за идното тактичкото повлекување на русите од Лисичанск. :icon_lol:
Најверојатно ке пишуваат километарски постови во кои ке влечат безвезни паралели за Американците во Виетнам,Авганистан,дури во WW2 и нападот на Јапан ке се вратат,па после како ке смрзнела Европа зимава.Така нешто од прилика.Све е боље него да се пише дека Русите се усраа у гаќи и допрва ги чека мајтап од кој стигне на планетава
Автоматски споено мислење:

Аха и тоа заборавив,дека Русија ратуе со цел Свет,не само со Украина
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.835
Поени од реакции
5.953
украинците моментално шараат по фронтот да најдат некое место каде што нема одбрана и да влезат. Штом нема на liveuamap до сега дека е освоено, најверојатно биле неутрализирани.
Може. Работите се менуваат од час во час. Ова беше вест од вчера.
На многу места има пробиви, па повлекувања, буквално е активен цел фронт.
Ама никој не очекува да се најде дупка на линија Северск - Бахмут. Таму им беше/е главниот напад на Русите.

Вчера Дима од Military Summary даде една информација дека украинците ќе сопрат со сите активности на крај на Октомври, почеток на Ноември. Ќе се укопаат и ќе ја чекаат зимата на тие позиции.
Може затоа сега има толку големо раздвижување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom