Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Го изеде курот западот(Европа највеќе) конечно, за месец два ќе има инфлација преку 50%. Не е чудо и ЕУ да се распадне за некој месец откако ќе преќине трошењето на резерви на нафта на САД. Ја очекувам берзата да рипне скоро дупло а исто и храната. За струја да не правиме муабет, веќе е 10 пати качена.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Го изеде курот западот(Европа највеќе) конечно, за месец два ќе има инфлација преку 50%. Не е чудо и ЕУ да се распадне за некој месец откако ќе преќине трошењето на резерви на нафта на САД. Ја очекувам берзата да рипне скоро дупло а исто и храната. За струја да не правиме муабет, веќе е 10 пати качена.
Ама немој така да зборуваш, северџаните ќе ти речат дека Русија губи во Херсон, Харков, дека моќната украинска армија се буди конечно и дека ќе им е*е сè на Русите. Ќе морале ,,окупираните" да се спремаат, да ги наполнат power банките при ослободувањето на Крим. Руската економија се распаѓа, а Путин умрел од рак па воскреснал па пак рак добил, нозете му се треселе... :kuracc:
Ах бе северџани, убаво рече членот ......, Русија за вас е друга димензија.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Ама немој така да зборуваш, северџаните ќе ти речат дека Русија губи во Херсон, Харков, дека моќната украинска армија се буди конечно и дека ќе им е*е сè на Русите. Ќе морале ,,окупираните" да се спремаат, да ги наполнат power банките при ослободувањето на Крим. Руската економија се распаѓа, а Путин умрел од рак па воскреснал па пак рак добил, нозете му се треселе... :kuracc:
Ах бе северџани, убаво рече членот ......, Русија за вас е друга димензија.
Најголема трагедија е што тие северџани/шарени куртони или кажи ги како сакаш се малцинство како групи на луѓе дури и на Запад. Само што владите на Запад знаат подобро од народот и покрај тоа што мнозинството не сакаат санкции, оружје испраќање и т.н. владите работат исправно со тоа што работат контра волјата на гласачите.
Исто и овде, не верувам дека имаат поддршка повеќе од 30% а истото малцинство кое не упропасти како народ пред се не гура у конечна пропаст.
Али тоа е, испран мозок на луѓето и користење на добра методологија на владеење, и сите црното го гледаме како бело и не ни се верува колку е отидена далеку работата.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
Го изеде курот западот(Европа највеќе) конечно, за месец два ќе има инфлација преку 50%. Не е чудо и ЕУ да се распадне за некој месец откако ќе преќине трошењето на резерви на нафта на САД. Ја очекувам берзата да рипне скоро дупло а исто и храната. За струја да не правиме муабет, веќе е 10 пати качена.
Проблемот е доста поширок...

Искуствата од претходниот век ни велат дека штом капитализмот влезе во неконтролирана економска криза, истата таа криза се користи како покритие и оправдување за сите зла кои им се случуваат на народите, почнувајќи од појавата на радикални власти, кратење на слободите на мислење и движење, масовно осиромашување па се‘ до намерно и целисходно отпочнување војни...

Ако тековнава беља со екномиите потрае, а се чини дека ќе потрае како што ќе трае и колку што ќе трае војната во Укранина, очекувам реприза на злата од претходниот век.

Крајот на војната во Украина не значи дека се‘ ќе се заборави и нештата ќе се вратат како во „претходната состојба„.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Проблемот е доста поширок...

Искуствата од претходниот век ни велат дека штом капитализмот влезе во неконтролирана економска криза, истата таа криза се користи како покритие и оправдување за сите зла кои им се случуваат на народите, почнувајќи од појавата на радикални власти, кратење на слободите на мислење и движење, масовно осиромашување па се‘ до намерно и целисходно отпочнување војни...

Ако тековнава беља со екномиите потрае, а се чини дека ќе потрае како што ќе трае и колку што ќе трае војната во Укранина, очекувам реприза на злата од претходниот век.

Крајот на војната во Украина не значи дека се‘ ќе се заборави и нештата ќе се вратат како во „претходната состојба„.
Разликата сега од претходно е што многу нации имаат оружје за масовно уништување. Иначе они мислеа да ја заобиколат оваа ситуација која ти ја викаш со глобалниот ресет, ама Путин ги поеба у плановите. Он го обедини цел свет против тој колективен запад.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
Разликата сега од претходно е што многу нации имаат оружје за масовно уништување. Иначе они мислеа да ја заобиколат оваа ситуација која ти ја викаш со глобалниот ресет, ама Путин ги поеба у плановите. Он го обедини цел свет против тој колективен запад.
Причина повеќе за Русија да не ја изгуби војната во Украина, туку да ја добие, а сигурен сум дека со довивањето победа и Украинскиот пораз, особено со нештата поврзани со војната кои ќе се „појават„ после војната, добар дел од денешните држави (кои не се дел од никакви сојузи, а трпат притисоци од Западот...) ќе се приклонат токму кон РФ, иако повеќето од нив, тековно не се изјаснуваат „за„ или „против„ Русија, туку го исчекуваат крајот од војната, после која „...ништо нема да биде исто како било...„.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Причина повеќе за Русија да не ја изгуби војната во Украина, туку да ја добие, а сигурен сум дека со довивањето победа и Украинскиот пораз, особено со нештата поврзани со војната кои ќе се „појават„ после војната, добар дел од денешните држави (кои не се дел од никакви сојузи, а трпат притисоци од Западот...) ќе се приклонат токму кон РФ, иако повеќето од нив, тековно не се изјаснуваат „за„ или „против„ Русија, туку го исчекуваат крајот од војната, после која „...ништо нема да биде исто како било...„.
Нема да дозволат ѓубрињата, ќе има конфликти на сите страни. Еве Србија да ја земеме, ако земе Вучич и смени страна или го смени некој што ќе слуша народ и побара приклучување кон РФ, Србија ќе биде вовлечена во војна. Сега е ситуацијата како кога се градел берлинскиот ѕид дури и бетер, има линии на фронт и позади тие линии нема право на избор, до душа никад и немало :D
Може да ја гледаме работата од повеќе аспекти....у клипчето што ти го постирав е супер објаснето, ма да јас преферирам биткава да ја наречам добро против зло. Може и да навлегувам у теории на заговор и религии и т.н. ма да не сум религиозен, ама мене ова ми изгледа на подготовка на Апокалипса чисто интуитивно.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Мене не ми е јасна контраофанзивава кај Хракив. Зошто би насочиле толку војска блиску до граница со Русија, тука многу брзо можат русиве да реагираат и со авијација и со нови трупи. Додека во Херсон со уништени мостови и потешка логистика за Русиве, можат повеќе ефект да постигнат. Или оваа контра офанзива е само за да привлечат трупи таму па да удрат на друго место со повеќе трупи. Да отвараш фронт на 100км од руска граница, чудно ми е некако.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
Нема да дозволат ѓубрињата, ќе има конфликти на сите страни. Еве Србија да ја земеме, ако земе Вучич и смени страна или го смени некој што ќе слуша народ и побара приклучување кон РФ, Србија ќе биде вовлечена во војна. Сега е ситуацијата како кога се градел берлинскиот ѕид дури и бетер, има линии на фронт и позади тие линии нема право на избор, до душа никад и немало :D
Може да ја гледаме работата од повеќе аспекти....у клипчето што ти го постирав е супер објаснето, ма да јас преферирам биткава да ја наречам добро против зло. Може и да навлегувам у теории на заговор и религии и т.н. ма да не сум религиозен, ама мене ова ми изгледа на подготовка на Апокалипса чисто интуитивно.
Па самиот конечен/краен историски настан, опишан во Апокалипсата Јованова, не е ништо друго освен последен судир меѓу „доброто„ и „злото„, кои се само синоними за „Бог„ и „ѓавол„.

До тој настан, ќе бидеме сведоци на слични настани, само од по локална природа, додена не станат глобални.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Нема да дозволат ѓубрињата, ќе има конфликти на сите страни. Еве Србија да ја земеме, ако земе Вучич и смени страна или го смени некој што ќе слуша народ и побара приклучување кон РФ, Србија ќе биде вовлечена во војна. Сега е ситуацијата како кога се градел берлинскиот ѕид дури и бетер, има линии на фронт и позади тие линии нема право на избор, до душа никад и немало :D
Може да ја гледаме работата од повеќе аспекти....у клипчето што ти го постирав е супер објаснето, ма да јас преферирам биткава да ја наречам добро против зло. Може и да навлегувам у теории на заговор и религии и т.н. ма да не сум религиозен, ама мене ова ми изгледа на подготовка на Апокалипса чисто интуитивно.
Конфликти за да бидат корисни по нив, потребно им е да ги направат надвор од нивната зона на влијание. Во спротивно си ја канибализираат сопствената база на моќ. На нив не им треба конфликт во средина на НАТО-ЕУ територија како што би било во Србија, ниту пак конфликт од кој реално нема што да експлоартираат. Што ќе украдат повеќе од Балканот, нема ништо, се што не пропадна они поседуваат. Рударство, Енергија, Телекоми, Банкарство, Трговија во се нивните компании се главни. Тоа што од овде може екстра да извлечат се трошки во споредба со тоа што на нив им е потребно. На нив во моментов им се потребни Венецуела и Либија или пак Азербеџан/Централна Азија да се стабилизираат а немааат никаква можност ниту во едните ниту во другите.

На нив им треба војна во Мианмар, им треба Индија - Кина, Индија - Пакистан, Иран - Авганистан, Венецуела - Колумбија/Бразил, Алжир - Мароко, Конго, Судан, итн ... . Али до сега за среќа иако доста се обидуваат никој не ја гризна јадицата.И најголемиот проблем им е што престижот им опаѓа драстично и со тоа можноста да предизвикуваат конфликти зошто се повеќе никој не ги смета за релевантни ниту неопходни.

Мене тоа што ме зачудува е импотентноста на големите корпорации во ЕУ, би ми било логично дека гигантите како Волксваген, Сиеменс, Рено, БАСФ, Мишелин, Бош, итн дека ќе имаат поголемо влијание врз одлуките на државите и дека не би тргнале свесно во уништувањето на сопствените компании. Овие корпорации се малтени државни институции во сопствените држави. И вака без приговор да дозволуваат да се развива ситуацијата во комплетно неповолна насока по нив ми е несватливо.

Ако ова продолжи вака, посебно со инфлацијата на цени. Сите хемиски, автомобилски гиганти и тешката индустрија ќе мора да ја напушти ЕУ. Или тоа или народот ќе треба да ја намали својата енергетска потрошувачка за некој огромен %.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Конфликти за да бидат корисни по нив, потребно им е да ги направат надвор од нивната зона на влијание. Во спротивно си ја канибализираат сопствената база на моќ. На нив не им треба конфликт во средина на НАТО-ЕУ територија како што би било во Србија, ниту пак конфликт од кој реално нема што да експлоартираат. Што ќе украдат повеќе од Балканот, нема ништо, се што не пропадна они поседуваат. Рударство, Енергија, Телекоми, Банкарство, Трговија во се нивните компании се главни. Тоа што од овде може екстра да извлечат се трошки во споредба со тоа што на нив им е потребно. На нив во моментов им се потребни Венецуела и Либија или пак Азербеџан/Централна Азија да се стабилизираат а немааат никаква можност ниту во едните ниту во другите.

На нив им треба војна во Мианмар, им треба Индија - Кина, Индија - Пакистан, Иран - Авганистан, Венецуела - Колумбија/Бразил, Алжир - Мароко, Конго, Судан, итн ... . Али до сега за среќа иако доста се обидуваат никој не ја гризна јадицата.

И најголемиот проблем им е што престижот им опаѓа драстично и со тоа можноста да предизвикуваат конфликти зошто се повеќе никој не ги смета за релевантни ниту неопходни.
Јасно, затоа реков ако Вучич смени страна или го сменат некако. Сега за сега се лажат грото срби дека Србија е со Русија, ама не е чудо да се смени приказната и да се изведат работите на светло. До тогаш Русија нема да ја изгуби и најмалата можност за влијание во Србија, од причина што народот е со хардкор став за поддршка на русите.
Муабетот беше околу приклучување на земји кон Русија кои се сега во сфера на влијание на американците, што нема да дозволат нормално. А имаат места кои им се лабилни и ќе почне да пука тиквата кога ќе се видат луѓето инфлација.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Го изеде курот западот(Европа највеќе) конечно, за месец два ќе има инфлација преку 50%. Не е чудо и ЕУ да се распадне за некој месец откако ќе преќине трошењето на резерви на нафта на САД. Ја очекувам берзата да рипне скоро дупло а исто и храната. За струја да не правиме муабет, веќе е 10 пати качена.
Све ќе се распадне,ЕУ Америка Германија..само Русија ќе преживее :pos: А може и нов модел на Москвич ќе исфрлат со кука..
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
Све ќе се распадне,ЕУ Америка Германија..само Русија ќе преживее :pos: А може и нов модел на Москвич ќе исфрлат со кука..
Ова ти е еден од најобјективните, најиздржаните и најверодостојните коментари кои ги имаш објавено во темава, честитки. :aplauz:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Ова ти е еден од најобјективните, најиздржаните и најверодостојните коментари кои ги имаш објавено во темава, честитки. :aplauz:
Сум имал москвич пред едно 25-30 години..помаранџа боја.. :pos: Памтам дека немаше амортизери,секоја дупка те погаѓа у бубрези..Ама издржливи беа,што е за право.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom