Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.611
Поени од реакции
3.724
Три американски компании откупиле 17 милиони хектари земја во Украина
мај 18, 2022
Пишува: Никола Петров, Координатор на Левица

Украина ја откупи Америка.
Дали знаете зошто САД испраќаат толку оружје во Украина? Не за христијанска добрина, бидете сигурни. Едноставно затоа што 3 големи американски мултинационални компании купиле од Зеленски 17 милиони хектари убава земја.
Станува збор за Каргил, Дупонт и Монсанто (кој формално е германско-австралиска компанија но со американски капитал). 5% од украинското земјоделско земјиште подоцна било откупено од Кина.
За да разберете колку се 17 милиони хектари, замислете ја цела Италија.
Значи, три американски компании купиле во Украина поширока корисна земјоделска површина од цела Италија.

А кои се акционерите на овие три компании?
Секогаш истите: Вангард, Блекрок, Блекстоун. Односно, истите три финансиски компании кои исто така ги контролираат сите банки во светот и сите големи воени индустрии во универзумот.
Ако е точно напишаново за распродаденото украинско земјиште, тогаш од Украина не остана(л) ниту грам суверенитет. Распространетата корупција не им ја бројам, таа им е гратис.

Можам да претпоставам (и да погодам...) од кај му се толку пари на Зеленски. Сигурно не од свирење пијано со „таквото„“ му во рацете.

Па сега, ако САД безмалку ја откупиле цела Украина, зашто РФ не би имала иста таква можност?...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.977
Поени од реакции
11.150
Ова е добро:


Значи сакаат да ги ебе Нато, ама да не им влегува.
Да да општо познати се политиките на западот. Прво ќе биде реториката, не сакаме. После неколку години ќе биде размислуваме за НАТО бази. Па после ќе никнат и бази и нуклеарки како печурки. Треба да се на интелектуално ниво русите центри на моќ многу отупени за да веруваат во било што изјавуваат западниве платеници.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.729
Поени од реакции
9.766
Вагнер не никаква нео-нацистичка организација, се работи за платеничка воена формација, нешто што е сосем вообичаено во САД, каде што има многу вакви групации.
Не, хипици се со букети на глава, како главниот на пример



Исто Рогозин, главниот на Роскосмос вицкастиот што ќе фрлал нуклеарки од вселената, хипик до даска


Автоматски споено мислење:

Да да општо познати се политиките на западот. Прво ќе биде реториката, не сакаме. После неколку години ќе биде размислуваме за НАТО бази. Па после ќе никнат и бази и нуклеарки како печурки. Треба да се на интелектуално ниво русите центри на моќ многу отупени за да веруваат во било што изјавуваат западниве платеници.
Норвешка е член основач на НАТО од 1949, си имаат во договорот дека нема да има амерички/нато бази и нуклеарки на нивна територија и сеуште е така, после 70 години. Истиот модел би бил и со Финска и Шведска.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Pogolem stetnik za Ukraina I ukrainskiot
Ако е точно напишаново за распродаденото украинско земјиште, тогаш од Украина не остана(л) ниту грам суверенитет.
Ne znam dali e tocno, samo prenesov...
Ama, zasto bi bilo cudno? Nemase nesto slicno na Kosovo so rudnicite na Vesli Klark I Telekomot na Olbrajt?
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Да да општо познати се политиките на западот. Прво ќе биде реториката, не сакаме. После неколку години ќе биде размислуваме за НАТО бази. Па после ќе никнат и бази и нуклеарки како печурки. Треба да се на интелектуално ниво русите центри на моќ многу отупени за да веруваат во било што изјавуваат западниве платеници.
Веќе демантира Марин дека го рекла тоа.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Вести од телеграмот на Дејан Берич..

- Ударна вест: Официјално Калина се предал и се наоѓа во Ростов на Дон.

- Литванија ги руши спомениците од ослободителите на фашизмот.

- Во рок од 24 часа 771 војници од батаљонот Азов се предале.

Секои информации ставени на телеграмот на Дејан Берич се 100% проверени и вистинити. Овој канал го води Аљоша, кумот на Дејан, кој моментално е во Русија и се опоравува од рана задобиена на фронтот неодамна. Секогаш информациите се од сигурни и потврдени високо рангирани руски извори.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.707
Поени од реакции
7.840
Голема помош им понудиле.:pos:
Го отвори ли линкот да видиш што пишува?

Over the past decade, India has bought more than 4$ billion worth of military equipment from the US and more than 25$ billion from Russia.

Која е причината вака јавно да се бламираш?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.611
Поени од реакции
3.724
Pogolem stetnik za Ukraina I ukrainskiot

Ne znam dali e tocno, samo prenesov...
Ama, zasto bi bilo cudno? Nemase nesto slicno na Kosovo so rudnicite na Vesli Klark I Telekomot na Olbrajt?
Точно, но се обидувам да не ја земам секоја вест за вистинита, особено ако е непроверлива. Но кога се фиансиски јаки американски фирми во прашање, не ме зачудува откупот на земја низ Украина, на иста шема како и откупот на косовски руднички имоти.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.788
Поени од реакции
8.365
Три американски компании откупиле 17 милиони хектари земја во Украина
мај 18, 2022
Пишува: Никола Петров, Координатор на Левица

Украина ја откупи Америка.
Дали знаете зошто САД испраќаат толку оружје во Украина? Не за христијанска добрина, бидете сигурни. Едноставно затоа што 3 големи американски мултинационални компании купиле од Зеленски 17 милиони хектари убава земја.
Станува збор за Каргил, Дупонт и Монсанто (кој формално е германско-австралиска компанија но со американски капитал). 5% од украинското земјоделско земјиште подоцна било откупено од Кина.
За да разберете колку се 17 милиони хектари, замислете ја цела Италија.
Значи, три американски компании купиле во Украина поширока корисна земјоделска површина од цела Италија.

А кои се акционерите на овие три компании?
Секогаш истите: Вангард, Блекрок, Блекстоун. Односно, истите три финансиски компании кои исто така ги контролираат сите банки во светот и сите големи воени индустрии во универзумот.
Ова е исто толку загриживачко, вест од пред недела дена


"20 million tonnes of grains have to leave Ukraine in less than three months using the EU infrastructure," EU Transport Commissioner Adina Valean said.
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
192
Поени од реакции
340
Commander-in-Chief of the Armed Forces of Ukraine Zaluzhny reported to Zelensky about the beginning of street fighting in the next few days in Severodonetsk and asked the president to give the green light to the withdrawal of troops from the city so as not to repeat the fate of Azovstal.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.478
Ова е исто толку загриживачко, вест од пред недела дена


"20 million tonnes of grains have to leave Ukraine in less than three months using the EU infrastructure," EU Transport Commissioner Adina Valean said.
Кој ќе транспортира ме интересира, да вози камион од 70000 евра, и да плати човек преку 2000 евра од тура за жито у камион вредно 10000 евра. А ако користат железница таа ќе биде многу лесна мета.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Кој ќе транспортира ме интересира, да вози камион од 70000 евра, и да плати човек преку 2000 евра од тура за жито у камион вредно 10000 евра. А ако користат железница таа ќе биде многу лесна мета.
Pa imase denes izjava ( I snimka) od Zaharova deka kolona od 40 km kamioni so bugarski I litvanski registracii transportiraat zito od Ukraine nekade niz Evropa...
Ke ja zemam so rezerva, posto cuden izbor na tip na kamioni za takov transport...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.478
Pa imase denes izjava ( I snimka) od Zaharova deka kolona od 40 km kamioni so bugarski I litvanski registracii transportiraat zito od Ukraine nekade niz Evropa...
Ke ja zemam so rezerva, posto cuden izbor na tip na kamioni za takov transport...
Русиве се глупи ако не пратат по некој Су 35 од време на време
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.788
Поени од реакции
8.365
Кој ќе транспортира ме интересира, да вози камион од 70000 евра, и да плати човек преку 2000 евра од тура за жито у камион вредно 10000 евра. А ако користат железница таа ќе биде многу лесна мета.
Мислам дека работата не не како ќе се транспортира, ако треба и со возови ќе го носат пошто Русите (сеуште) не гаѓаат возови.

Ако оваа година Украина не посее и ожнее доволно жито а веќе постоечкото го извезе на запад прашање е што ќе јадат Украинците? Испаѓа дека воената “помош“ ја плаќаат со храна,

Хлодомор 2 во најава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom