Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
324
Поени од реакции
394
Чим е од смартфон сигурно е точно
Точна е,за маса во лојзе на Ајватовци
Чим е од смартфон сигурно е точно
На Сузе малиот ќе ни направи на компјутер нешто фесбук,Русија ова/она а Баже ќе го испринта убаво и на гтц ќе го обесиме,кој како помине да го види,ќе го коментират по интернет..настрани капата и свиркај си .жглаб миљонче
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Неговата метафизика е метафизика јасно и гласно, и не е многу страшно да се перцепира и како сулуда. Ајде сега да отидеме на другата страна каде што владее воук и кенсел култура, кај што е нормално 50 годишни мужи да користат исти вц-иња со девојчиња(рај за педофилите), кај што хомосексуалноста се форсира малтене на сила, кај што биологијата е укината, а науката е сведена на догма. Дугин за креаторите на тој мајндсет е „развигорче“.

Како што кажав Дугин има улога само да ја раскаже приказната како посматрач, а не и учесник.
Ако нешто е сулудо, тогаш е сулдо, она што е на другата страна не го прави помалку сулудо.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.988
Оти Русите заземаат нешто поголемо од село ? :pos:
Херсон, Мариупол, Изјум...
Автоматски споено мислење:

Точна е,за маса во лојзе на Ајватовци

На Сузе малиот ќе ни направи на компјутер нешто фесбук,Русија ова/она а Баже ќе го испринта убаво и на гтц ќе го обесиме,кој како помине да го види,ќе го коментират по интернет..настрани капата и свиркај си .жглаб миљонче
Не е ова само за Русија. Буквално е за све. Буквално сите точки од нивната генерална агенда ги набутале. АСНОМ не е мртов, не сме северномакедонци и сл.

Све у една кампања со неколку билбоарди. Буквално, за секое прашање од дневно-политичкиот живот даваат насоки како да се размислува, во една кампања.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.776
Поени од реакции
26.345
Ако нешто е сулудо, тогаш е сулдо, она што е на другата страна не го прави помалку сулудо.
Па тоа ми е поентата, за Дугин е јасно дека е филозоф и дека ставот му е метафизички и смешно е да се фати човек за Дугин, како креатор на политиката на Русија. А муабетот ми беше дека тие што се смеат на рациото на Дугин ги лапаат како кнедли горенаведените „рационални“ придобивки.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
"I do not call him. Never"...reche so krenato chelo i isturena brada. Tresna glupost i ostana zhiva.
Автоматски споено мислење:

Па тоа ми е поентата, за Дугин е јасно дека е филозоф и дека ставот му е метафизички и смешно е да се фати човек за Дугин, како креатор на политиката на Русија. А муабетот ми беше дека тие што се смеат на рациото на Дугин ги лапаат како кнедли горенаведените „рационални“ придобивки.
Nemoj da gi ofendash. Oni se woke i progresivni.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.988
Нека не се грижат министерките за одбрана на Шведска и Финска. Има кој мисли за нивните земји. Има кој да ги исправа нивните нерационални потези. Да ги поправи, уште пред да направат глупа грешка, која ќе ги кошта многу.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.988
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Па тоа ми е поентата, за Дугин е јасно дека е филозоф и дека ставот му е метафизички и смешно е да се фати човек за Дугин, како креатор на политиката на Русија. А муабетот ми беше дека тие што се смеат на рациото на Дугин ги лапаат како кнедли горенаведените „рационални“ придобивки.
ОК, само јас не размислувам од аспект на некои таму, јас размислувам од свој аспект. Ако ја поддржувам акцијата на Русија во Украина не следи дека треба да го величам Дугин, кој за мене е лудак. Ако сум против воук и канцел (не)културата тоа повторно не значи дека треба да го сменам мислењето за Дугин. Едно лудило не се лечи со друго лудило.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.388
Поени од реакции
36.321
Нека не се грижат министерките за одбрана на Шведска и Финска. Има кој мисли за нивните земји. Има кој да ги исправа нивните нерационални потези. Да ги поправи, уште пред да направат глупа грешка, која ќе ги кошта многу.

Ме изненадува колку слаби политичари имаат “сериозни” земји како Шведска и Финска. Децениите на мир и благосостојба, плус паразитирање на грбот на САД сериозно им ја имаат отапено политичката острина за носење паметни стратешки одлуки.

Ердоган колку и да не го сакам, за овие шалабајзери е Премиер Лига.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.988
Човече која колосална глупост ја пишал и собрал 20.000 лајкови.

Не пишал како го замишља тој пораз.

Веројатно како и сите други - Русија да изгуби конвенционално и да се повлече, не употребувајќи нуклеарки.

Тажно, колку се надвор од реалноста.
Автоматски споено мислење:

Еве руски извештај за денешниот контакт на Путин со Ниинисто:

На 14 мај 2022 година, на иницијатива на финската страна, Претседателот на Русија Владимир Путин имаше телефонски разговор со Претседателот на Финска Саули Ниинисто
- Беше одржана искрена размена на мислења во врска со најавената намера на финското раководство да поднесе барање за членство во НАТО.
- Владимир Путин истакна дека напуштањето на традиционалната политика на воена неутралност би било грешка, бидејќи нема закани за безбедноста на Финска.
Ваквата промена во надворешната политика на земјата може да има негативно влијание врз руско-финските односи, кои долги години се градеа во духот на добрососедството и партнерската соработка и беа заемно корисни.
Лидерите разговарале и за ситуацијата во Украина. Владимир Путин, особено, ја сподели својата оценка за состојбата на преговарачкиот процес меѓу руските и украинските претставници, кој всушност беше суспендиран од страна на Киев, кој не покажува интерес за сериозен и конструктивен дијалог.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom