Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.354
Не мислам дека Дугин има било какво влијание на Путин. Путин делува како многу рационален човек, прагматист. Дугин е на граница да биде delusional. Неговите книги се најчесто фантазија, неговата идеологија е микс на православие со некои облици на фашизам, неговата геополитика кога ја читаш мислиш дека зборува за некоја измислена планета, не за Земјата.
Јас да бидам искрен само еднаш сум го гледал Дугин на едно видео постирано тука на темава и според тоа што имам добиено впечаток, рациото на Дугин е во рамките на еден филозоф и не е ништо поразлично од рациото на Жижек. Дугин светските случувања ги става во контекст на своите филозофски погледи и пробува да ги објасни преку нив. Неговите ставови имаат смисла ако ги гледаш од метафизички аспект.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Нешто размислував за ова сценарио. Русија најверојатно ќе ги присоедени освоените територии кон Русија, со што тие официјално ќе станат дел од неа. Ако потоа Украина се обиде да ги поврати тие територии, тогаш Русија тоа може да го смета како напад врз Русија и да возврати со нуклерно оружје, затоа што тогаш и по нивниот закон за употреба на истото имаат право тоа да го направат. Ова воопшто не изгледа неверојатно.

Ќе биде весело, во секој случај. Мислам дека сме многу далеку од било каква разврска, и дека големите играчи си ги кријат силните карти засега.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.045
Не мислам дека Дугин има било какво влијание на Путин. Путин делува како многу рационален човек, прагматист. Дугин е на граница да биде delusional. Неговите книги се најчесто фантазија, неговата идеологија е микс на православие со некои облици на фашизам, неговата геополитика кога ја читаш мислиш дека зборува за некоја измислена планета, не за Земјата.
Не е Дугин тука без врска. Тој има употребна вредност за Путин.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.354
Нешто размислував за ова сценарио. Русија најверојатно ќе ги присоедени освоените територии кон Русија, со што тие официјално ќе станат дел од неа. Ако потоа Украина се обиде да ги поврати тие територии, тогаш Русија тоа може да го смета како напад врз Русија и да возврати со нуклерно оружје, затоа што тогаш и по нивниот закон за употреба на истото имаат право тоа да го направат. Ова воопшто не изгледа неверојатно.

Ќе биде весело, во секој случај. Мислам дека сме многу далеку од било каква разврска, и дека големите играчи си ги кријат силните карти засега.
Не би се ослонувал на законот во оваа ситуација. Поминаа деновите на законот за вакви одлуки.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Не е Дугин тука без врска. Тој има употребна вредност за Путин.
Можно е, но едно е ти да имаш влијание врз некого, а друго е да бидеш користен од тој некој за негов интерес. Дугин во основа сака да биде Распучин на Путин, а многу е далеку од тоа.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Јас да бидам искрен само еднаш сум го гледал Дугин на едно видео постирано тука на темава и според тоа што имам добиено впечаток, рациото на Дугин е во рамките на еден филозоф и не е ништо поразлично од рациото на Жижек. Дугин светските случувања ги става во контекст на своите филозофски погледи и пробува да ги објасни преку нив. Неговите ставови имаат смисла ако ги гледаш од метафизички аспект.
Жижек има многу различни теми на интерес од Дугин, и мене генерално ми е ОК лик, само што не можам да го гледам како зборува на јавни настани заради тој тикот што го има. Што се однесува до Дугин, неговата метафизика е сулуда, и што и да помине низ неа станува сулудо. Моменталната борба на Русија да биде признаена од светот како империја кај него се претвара во борба на Бог и Ѓаволот. Со такви екскурзии не му прави никаква услуга на Путин и на Русија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.045
Можно е, но едно е ти да имаш влијание врз некого, а друго е да бидеш користен од тој некој за негов интерес. Дугин во сонва сака да биде Распучин на Путин, а многу е далеку од тоа.
Ми се чини дека Путин сака, некој дел од јавноста да мисли оти Дугин му е некаков гуру.


Како и да е, кај нас почна кампања со билбоарди у облик на смартфонови, која на купче ќе не едуцира дека:

Путин е лош

АСНОМ е сочуван

не сме станале Северномакедонци

и слично


Све тоа со една кампања. Оноа најмрзливо - Еве ви у што све треба да верувате, на купче. Консумирајте ги овие премиси и ќутите.

Трагично, колку е мрзливо ова и колку кажува - вие сте стока, еве ви све што треба да мислите, срочено едноставно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.366
Поени од реакции
40.187
Путин го користи Дугин да ги прибере бачињата околу него. Дугин е далеку од некој што има некое влијание врз Путин и носењето одлуки. Да беше до дугиновците работата, одамна ќе летаа нуклеарки.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.354
Жижек има многу различни теми на интерес од Дугин, и мене генерално ми е ОК лик, само што не можам да го гледам како зборува на јавни настани заради тој тикот што го има. Што се однесува до Дугин, неговата метафизика е сулуда, и што и да помине низ неа станува сулудо. Моменталната борба на Русија да биде признаена од светот како империја кај него се претвара во борба на Бог и Ѓаволот. Со такви екскурзии не му прави никаква услуга на Путин и на Русија.
Неговата метафизика е метафизика јасно и гласно, и не е многу страшно да се перцепира и како сулуда. Ајде сега да отидеме на другата страна каде што владее воук и кенсел култура, кај што е нормално 50 годишни мужи да користат исти вц-иња со девојчиња(рај за педофилите), кај што хомосексуалноста се форсира малтене на сила, кај што биологијата е укината, а науката е сведена на догма. Дугин за креаторите на тој мајндсет е „развигорче“.

Како што кажав Дугин има улога само да ја раскаже приказната како посматрач, а не и учесник.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Путин го користи Дугин да ги прибере бачињата околу него. Дугин е далеку од некој што има некое влијание врз Путин и носењето одлуки. Да беше до дугиновците работата, одамна ќе летаа нуклеарки.
А кај е Бачето, нешто го нема на темава или сум го испуштил? Да не замина на фронтот?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.045
Ја викам НАТО поопстојно нека се вклучи во војнава и нека ја соочат Русија со пораз. Чисто да видиме дали ќе си ја подвиткаат опашката, или нема да дозволат пораз и ќе ги употребат сите средства.

Многу ми е смешно, како подржувачите на Украина гледаат на ова.

За нив тоа е единствениот добар исход. Путин да биде конвенционално победен и се повлекува, блефирајќи претходно за нуклераното.

Нема друга победа за таа страна.

Смешно е што, во овој контекст (дали блефира за нуклеарното), Путин им е прагматичен блефер, додека во другиот контекст, им е фанатичен лудак. Како им одговара, така. Нема потреба да се мачат да увидат контрадикторност.
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
324
Поени од реакции
394
Ми се чини дека Путин сака, некој дел од јавноста да мисли оти Дугин му е некаков гуру.


Како и да е, кај нас почна кампања со билбоарди у облик на смартфонови, која на купче ќе не едуцира дека:

Путин е лош

АСНОМ е сочуван

не сме станале Северномакедонци

и слично


Све тоа со една кампања. Оноа најмрзливо - Еве ви у што све треба да верувате, на купче. Консумирајте ги овие премиси и ќутите.

Трагично, колку е мрзливо ова и колку кажува - вие сте стока, еве ви све што треба да мислите, срочено едноставно.
Кај е ова,стаклено е или од картон,камери околу има,полиција го чува?..малку поконкретно објасни
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.045
Кај е ова,стаклено е или од картон,камери околу има,полиција го чува?..малку поконкретно објасни
Ова ти е у ГТЦ и Жена парк.
Освен камери у околина ако има од објектите, не веруем некој да го чува.

Ова е толку смешно, што треба да се остави да го видат сите.
Колку мрзлива кампања.
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.645
Ми се чини дека Путин сака, некој дел од јавноста да мисли оти Дугин му е некаков гуру.


Како и да е, кај нас почна кампања со билбоарди у облик на смартфонови, која на купче ќе не едуцира дека:

Путин е лош

АСНОМ е сочуван

не сме станале Северномакедонци

и слично


Све тоа со една кампања. Оноа најмрзливо - Еве ви у што све треба да верувате, на купче. Консумирајте ги овие премиси и ќутите.

Трагично, колку е мрзливо ова и колку кажува - вие сте стока, еве ви све што треба да мислите, срочено едноставно.
Чим е од смартфон сигурно е точно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom