Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Тоа е исто како ти коа се радуеш дека ке купуеш поскупа храна и ке плаќаш поскуп гас а за возврат добијаш помали приходи за да се нахранат Украинците избеглици од соседната зграда кои ке лежат по цели денови додека ти ке работиш за нив а од кои ке ти биде страв да излезеш навечер да прошеташ,слично како овие од Сирија што ви ги силујат жените а вие како знак на благодарност ги храните
Сиријците барем никогаш не играле на картата "жртви" и увек сами си го наоѓале патот. Они само бараа влез во Европа.
Украинциве се станати тешки говна. Луѓе кои живеат на Малта со години, сега ја користат ситуацијава за да најдат бесплатен смештај, подобра работа и бесплатна храна. И да се чудиш, ама им успева. Ќе пише некој индиец во групата за странци во Малта, никој нема да го ебе два посто, максимум два коментари. Ќе пише некој украинец, 150 коментари, некој веќе спремни и да го дадат партнерот само да се задоволат барањата.

Еве пред некој ден конкретно имаше една украинка која инаку живеела тука веќе 6 години, не кревала на повиците од мајка и, па кренаа паника.
После еден ден беше најдена девојкава, цела превртена од афтери. Два дена она журка терала. Поентата ми е, да беше било која друга нација немаше око да им трепне на луѓето. Украинка - барај ја под дрво и под камен.


Еве неколку примери за лицемерноста на европјаните кои до пред 25ти Февруари презираа се што е од Источна Европа и мислеа дека Украина граничи со Бугарија и Србија.

1652520300607.png

1652520326503.png

Кога тие жени и деца беа од Сирија или Либија, сите вртеа очи. Ми се повраќа од прогресивноста на Европа.

1652520368626.png

1652520420469.png


A од друга страна индијците, иста група, скоро никој не се замара :

1652520456615.png

1652520475123.png
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Сиријците барем никогаш не играле на картата "жртви" и увек сами си го наоѓале патот. Они само бараа влез во Европа.
Украинциве се станати тешки говна. Луѓе кои живеат на Малта со години, сега ја користат ситуацијава за да најдат бесплатен смештај, подобра работа и бесплатна храна. И да се чудиш, ама им успева. Ќе пише некој индиец во групата за странци во Малта, никој нема да го ебе два посто, максимум два коментари. Ќе пише некој украинец, 150 коментари, некој веќе спремни и да го дадат партнерот само да се задоволат барањата.

Еве пред некој ден конкретно имаше една украинка која инаку живеела тука веќе 6 години, не кревала на повиците од мајка и, па кренаа паника.
После еден ден беше најдена девојкава, цела превртена од афтери. Два дена она журка терала. Поентата ми е, да беше било која друга нација немаше око да им трепне на луѓето. Украинка - барај ја под дрво и под камен.
Говно народ се и Руси и Украинци,затоа не можам да сфатам како така лесно некојси Германец или Холанѓанец се пењави против Путин и носи мајца со Украинско знаме
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Ајде промена на ситуација на терен со мапи да ја задржиме на темата за исклучиво воена перспектива бидејќи така е полесно за следење.

А овде да се држиме до политика и традиционалното плукање.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Го отеравте муабетот во друг правец туку тие што немаат во државата струја за улично осветлување им се смеат на тие што не добиваат повеќе струја од Русија а всушност исто им се фаќа нема разлика. Битно тоа некој ќе пише нема метро поќе од сега пешки. Лол

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Го отеравте муабетот во друг правец туку тие што немаат во државата струја за улично осветлување им се смеат на тие што не добиваат повеќе струја од Русија а всушност исто им се фаќа нема разлика. Битно тоа некој ќе пише нема метро поќе од сега пешки. Лол

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Тачно, сеа и едните и другите исти ќе бидат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.610
Поени од реакции
26.120
Го отеравте муабетот во друг правец туку тие што немаат во државата струја за улично осветлување им се смеат на тие што не добиваат повеќе струја од Русија а всушност исто им се фаќа нема разлика. Битно тоа некој ќе пише нема метро поќе од сега пешки. Лол

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Па тие ни ги тупнаа неспособниве заради кои немаме улично осветлување.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Украинската армија доби уште една битка која не постоеше. Следно е да ја добијат битката за Лвов. Браво за храбрите Украинци.
Како не постоеше?
Дали Украинците се бореа со духови кои сакаа да го заземат Харкив?
Сугерираш дека Украинците се шизофреници и дека никакви воени дејствија немаше во тој регион?
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Како не постоеше?
Дали Украинците се бореа со духови кои сакаа да го заземат Харкив?
Сугерираш дека Украинците се шизофреници и дека никакви воени дејствија немаше во тој регион?
Украинците "освојуваат" само каде што русите се повлекуваат, како околу Киев, така и кај Харков. И уште е чудно како паѓаат на истата фора, русиве јавно им кажуваат Донбас е целта за оваа фаза, пуштаат неколку мали единици кај Харков демек ќе идат да го освајаат со 15 души ко у Киев, украинците зимаат носат вооружање и војска носат у огромни количини у тој дел наместо према Донбас и русиве по неколку дена си се тргаат од околу Харков а овие остануваат ко мисири таму да бранат наместо кај Донбас. Па уште и се радуваат, ама ок нив им е побитна ПР кампањата и на твитер да победуваат.

А дека се борат со духови, тоа веќе е докажано, сами си признаа дека "духот од Киев" е мит и пропаганда за кревање морал.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Како не постоеше?
Дали Украинците се бореа со духови кои сакаа да го заземат Харкив?
Сугерираш дека Украинците се шизофреници и дека никакви воени дејствија немаше во тој регион?
Имаше воени дејствија, немаше никаков обид да се завземе Харкив. Кога Русите се обидуваат да завземат град, тоа изгледа како Мариупољ, не како Харкив и Киев.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.497
Има еден интересен сајт, сега го најдов има доста за читање овде.
Еве една статија, прочитана на англиски од овој подоле. Еве ја таа статија https://www.geopolitika.ru/article/vremya-z-na-chasah-istorii

Special Operation Z is not just the demilitarization and denazification of Ukraine, not just the rescue of the Russian people of Donbass and the assertion of the sovereignty of the Russian State. This is a fundamentally new round of Russian history, returning us from decades of stagnation to the path of our original destiny. Like the Third Rome, the Great Christian Empire, which keeps the whole world from sinking into the abyss....
Они стварно веруваат дека се борат со рогатиот у оваа ситуација и се на страната на доброто. Ги поврзувам работите со одењето на Путин во Света Гора и почестите кои ги доби таму.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Има еден интересен сајт, сега го најдов има доста за читање овде.
Еве една статија, прочитана на англиски од овој подоле. Еве ја таа статија https://www.geopolitika.ru/article/vremya-z-na-chasah-istorii

Special Operation Z is not just the demilitarization and denazification of Ukraine, not just the rescue of the Russian people of Donbass and the assertion of the sovereignty of the Russian State. This is a fundamentally new round of Russian history, returning us from decades of stagnation to the path of our original destiny. Like the Third Rome, the Great Christian Empire, which keeps the whole world from sinking into the abyss....
Они стварно веруваат дека се борат со рогатиот у оваа ситуација и се на страната на доброто. Ги поврзувам работите со одењето на Путин во Света Гора и почестите кои ги доби таму.
Глупостите на Дугин не му прават никаква услуга на Русија моментално.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Украинците "освојуваат" само каде што русите се повлекуваат, како околу Киев, така и кај Харков. И уште е чудно како паѓаат на истата фора, русиве јавно им кажуваат Донбас е целта за оваа фаза, пуштаат неколку мали единици кај Харков демек ќе идат да го освајаат со 15 души ко у Киев, украинците зимаат носат вооружање и војска носат у огромни количини у тој дел наместо према Донбас и русиве по неколку дена си се тргаат од околу Харков а овие остануваат ко мисири таму да бранат наместо кај Донбас. Па уште и се радуваат, ама ок нив им е побитна ПР кампањата и на твитер да победуваат.

А дека се борат со духови, тоа веќе е докажано, сами си признаа дека "духот од Киев" е мит и пропаганда за кревање морал.
Што глупости ќе прочита човек на форумов,импосибле :гомце::facepalm:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.497
Глупостите на Дугин не му прават никаква услуга на Русија моментално.
Делува како пророк кога го читам, а најверојатно се многу блиски со Путин ако не и заедно во ова. Може се глупости, целата работа е што очигледно има големо влијание на одвивањето на настаните и не е само празно зборење. Појди од она што го кажува за мултиполарноста, таа негова политичка идеологија и т.н.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom